Notowania

wyniki pkp cargo
14.11.2013 08:47

Wyniki PKP Cargo słabsze. Ciężkie czasy

Grupa PKP Cargo podała wyniki po trzech kwartałach tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

Zysk netto skorygowany o wpływ premii prywatyzacyjnej w okresie trzech kwartałów 2013 roku wyniósł 164,3 mln zł wobec 253,7 mln zł zysku w analogicznym okresie roku ubiegłego - podała spółka PKP Cargo, której prezesem jest Łukasz Boroń (na zdjęciu).

Przychody z działalności operacyjnej Grupy PKP CARGO S.A. po trzech kwartałach 2013 r. wyniosły 3,517 mld zł, czyli około 8,6 procent mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy grupa wypracowała 3,850 mld zł przychodów.

Skorygowane koszty działalności operacyjnej w okresie trzech kwartałów 2013 roku spadły o około 7 procent do 3,292 mld zł z 3,540 mld zł w okresie trzech kwartałów 2012 roku. Koszty działalności operacyjnej uwzględniające jednorazowe zdarzenia z tytułu świadczeń pracowniczych związanych z premią prywatyzacyjną oraz premią uznaniową o łącznej wartości 208,8 mln zł wyniosły 3,5 mld zł, co oznacza spadek o około 1,1 procent.

Wynik EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) skorygowany o wpływ premii prywatyzacyjnej w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2013 roku wyniósł 506 mln zł. Rok wcześniej w analogicznym okresie było to 627,5 mln zł.

- _ Wyniki finansowe za trzy kwartały 2013 r. są zgodne z naszymi oczekiwaniami, które uwzględniały spowolnienie dynamiki rynku przewozów towarowych oraz efekt ujęcia w rachunku wyników kosztów realizacji Paktu Gwarancji Pracowniczych w wysokości 208,8 mln zł. Cały czas prowadzimy działania polegające na restrukturyzacji Grupy i zwiększaniu efektywności jej funkcjonowania, co przejawia się w obniżce jednostkowych kosztów działalności. Silna konkurencja rynkowa przy spowolnieniu dynamiki rynku spowodowała presję cenową na początku 2013 r., ale PKP CARGO niezmiennie utrzymuje pozycję zdecydowanego lidera rynku, co w średnim i długim terminie, kiedy koniunktura gospodarcza będzie się poprawiać, będzie wpływać pozytywnie na sytuację firmy dzięki istotnej dźwigni operacyjnej _ - mówi Łukasz Boroń, Prezes Zarządu PKP CARGO S.A

Zysk netto skorygowany o wpływ premii prywatyzacyjnej w okresie trzech kwartałów 2013 roku wyniósł 164,3 mln zł wobec 253,7 mln zł zysku w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W okresie trzech kwartałów 2013 roku grupa PKP CARGO przetransportowała 83,7 miliona ton ładunków (-2,9% w stosunku do trzech kwartałów 2012 r.), a praca przewozowa wykonana wyniosła 22,2 miliarda tkm (+1,5% w stosunku do trzech kwartałów 2012 r.).

PKP Cargo od kilku lat walczy o zyski.W ostatnim czasie firma przeszła sporą restrukturyzację. Jeszcze w 2008 roku w PKP Cargo pracowało około 48 tysięcy pracowników. Teraz to niecałe 24 tysiące, choć i tak jest to wciąż bardzo duży pracodawca. Wiąże się to z obecnością silnych związków zawodowych, do których należy ponad 80 procent załogi.

źródło: PKP Cargo S.A.

  • zysk przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji. To kategoria, która najlepiej obrazuje zyskowność podstawowej działalności firmy

Obowiązujące obecnie porozumienia ograniczają elastyczność w działaniu grupy. Pod koniec sierpnia związkowcy wywalczyli 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia oraz wypłatę premii prywatyzacyjnej w formie akcji pracowniczych. Na wykup akcji dla pracowników zostanie przeznaczone około 165 milinów złotych, czyli po kilka tysięcy złotych na głowę.

źródło: Money.pl na podstawie danych PKP Cargo S.A.

Obecnie PKP Cargo ma około 2,5 tysiąca lokomotyw i 64 tysiące wagonów. Oprócz Polski działa też w Czechach, na Słowacji, Węgrzech w Austrii i Belgii, gdzie ma prawo do wykonywania samodzielnych przewozów. Nowością jest uruchomienie stałych połączeń z Chinami. PKP Cargo zdecydowało się na otwarcie linii wraz z dwoma partnerami zagranicznymi Far East Land Bridge i Russian Railways Logistics. Pierwszy transport zabrał 43 kontenery, które jechały z Chin do Warszawy przez dwa tygodnie. Dla porównania, obecnie towary ze wschodniego wybrzeża Chin do Europy Zachodniej docierają morzem w ciągu około 35-40 dni.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wyniki pkp cargo, iii kwartał, business news, giełda, wiadomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz