Notowania

rynek paliw
17.01.2014 12:42

Wyniki Shella znacznie poniżej prognoz. Zmniejszą działalność?

Zdaniem mediów koncern może teraz wystawić na sprzedaż aktywa warte nawet 30 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Ben van Beurden, prezes Shella

Wyniki finansowe koncernu Shell w IV kwartale 2013 roku mogą być znacząco gorsze od przewidywań - poinformowała spółka w oświadczeniu. Zysk ma wynieść 2,9 mld dolarów w porównaniu do 5,6 mld rok temu.

Nowy prezes Shella Ben van Beurden (na zdjęciu) przyznał, że wyniki spółki za cały 2013 rok są znacząco gorsze od oczekiwań. _ - Naszym celem będzie poprawa sytuacji finansowej spółki, osiągnięcie lepszej efektywności kapitałowej oraz kontynuacja działań w zakresie działalności operacyjnej _ - poinformował prezes koncernu.

Już w trzecim kwartale 2013 roku wyniki finansowe koncernu były znacznie gorsze od oczekiwanych. Shell zanotował wtedy zysk na poziomie 4,5 mld dolarów w porównaniu do 6,6 mld rok wcześniej.

Za czwarty kwartał zysk ma być jednak niższy niemal o połowę w stosunku do analogicznego okresu roku 2012 i o ponad jedną czwartą niższy od przewidywań analityków (oczekiwano zysku na poziomie 4 mld dolarów).

Według spółki przyczyną tak słabych wyników była słaba sytuacja rynkowa w sektorze downstream, przekładająca się na niskie marże rafineryjne oraz wyższe wydatki na działalność wydobywczą, przy jednoczesnym spadku wielkości wydobycia.

Zysk spółki za cały 2013 rok ma wynieść 19,5 mld dolarów w porównaniu do 25,3 mld za rok 2012. W całym minionym roku spółka przeznaczyła na inwestycje 44,3 mld dolarów (w roku 2012 było to 29,8 mld dolarów), z czego 15,8 mld dolarów przypadło na czwarty kwartał roku.

W zeszłym tygodniu media brytyjskie informowały o znaczących cięciach w wydatkach inwestycyjnych wprowadzonych przez nowego prezesa koncernu. Shell ma także rozszerzyć zatwierdzony jeszcze przez poprzedniego prezesa program dezinwestycji. Zdaniem mediów koncern może wystawić na sprzedaż aktywa warte nawet 30 mld dolarów. Mają to być zarówno aktywa upstream (m.in. w Nigerii czy na Morzu Północnym), jak i downstream.

Pełne wyniki finansowe za 2013 rok spółka przedstawi 30 stycznia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rynek paliw, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz