Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z PKP Cargo odejdzie trzy tysiące pracowników

0
Podziel się:

Na odejście pracowników polski przewoźnik wyda 266 milionów złotych. Później na tym oszczędzi.

Z PKP Cargo odejdzie trzy tysiące pracowników
(PKP Cargo)
bEIKIpRx

Odejście z PKP Cargo ponad trzech tysięcy pracowników obniży koszty grupy o ponad sto milionów złotych rocznie i nie wpłynie na wypłatę dywidendy za 2014 rok - zapowiedział Adam Purwin, prezes spółki (na zdjęciu).

Zatrudniająca dziś 26 tysięcy osób Grupa PKP Cargo z początkiem lutego wystartuje z programem dobrowolnych odejść. W sumie ze spółek należących do grupy odejdzie 3041 pracowników. Po zakończeniu programu struktura zatrudnienia ma być, jak przekonuje Adam Purwin, _ bliska optymalnej _. - _ Nie planujemy zwolnień grupowych w najbliższym czasie _ - dodał prezes PKP Cargo.

W sumie koszty związane z odejściem ponad trzech tysięcy pracowników mają wynieść 266 milionów złotych. Rezerwa w tej kwocie obciąży wyniki grupy za IV kwartał 2014 roku - Adam Purwin uspokaja, że spółkę stać na taki ruch.

bEIKIpRz

To niejedyne kosztowne przedsięwzięcie, w które zaangażowały się w ostatnim czasie PKP Cargo. Drugim jest przejęcie 80 procent udziałów w spółce Advanced World Transport (AWT). To drugi co do wielkości kolejowy przewoźnik towarowy w Czechach, działający też w rejonie Europy Środkowej i Południowej. Wartość transakcji to nieco ponad sto milionów euro, które mają pochodzić w całości ze środków własnych PKP Cargo. Warunkiem przejęcia są zgody urzędów antymonopolowych w Polsce, Czechach, Niemczech i na Słowacji.

- _ Synergie dotyczące taboru będą widoczne szybko. Na pozostałe trzeba poczekać do uzyskania zgód urzędów antymonopolowych w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji. To może potrwać kilka miesięcy _ - zapowiedział Purwin. - _ AWT nie jest spółką, którą kupiliśmy, by redukować zatrudnienie. Chcemy ją raczej rozwijać niż restrukturyzować _ - dodał.

Purwin ujawnił też, że spółka bierze też udział w kilku innych procesach akwizycyjnych i podtrzymuje plany konsolidacji rynku krajowego. Zdradził, że chodzi między innymi o przewozy petrochemiczne, ale nie chciał komentować, o jakie firmy chodzi. - _ Jesteśmy żywo zainteresowani kupnem Portu Gdańskiego Eksploatacja. Liczymy na powrót do rozmów _ - dodał.

Co z dywidendą?

Ostatnio walne zgromadzenie PKP Cargo, na wniosek głównego akcjonariusza, firmy PKP SA, przegłosowało wyższą dywidendę niż proponował zarząd.

bEIKIpRF

Z zysku za 2014 r. PKP Cargo przeznaczyło na dywidendę 86,6 mln zł i dodatkowo 50,9 mln zł z zysków zatrzymanych. Dywidenda na akcję wyniosła 3,07 zł. Zarząd PKP Cargo rekomendował wypłatę 32,69 mln zł na dywidendę z zysku za 2013 rok.

Zobacz notowania spółki na GPW w ostatnich trzech miesiącach:

bEIKIpRG

Zapytany o możliwość wypłaty dywidendy z zatrzymanych zysków lat ubiegłych odpowiedział: _ będziemy o tym informować. Decyzja należy do akcjonariuszy. _Dodał też, że spółka dysponuje kilkuset milionami złotych z zysków zatrzymanych.

Jeśli chodzi o perspektywy na ten rok, prezes PKP Cargo jestr ostrożny. - _ Mamy zaburzenia na rynku węgla, nie wiemy jak będzie on wyglądał w kolejnych miesiącach _ - mówi Adam Purwin. Pozytywne perspektywy rysują się jego zdaniem przed transportem kruszyw i przewozami intermodalnymi.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m318366.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/spolka-dnia/artykul/spolka-dnia-pkp-cargo-wraca-na-szczyt,160,0,1701280.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka dnia: PKP Cargo wraca na szczyt. Będzie 100 zł za akcję?
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m327527.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zwolnienia-w-pkp-cargo-duza-rezerwa-obciazy,135,0,1701255.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Duża rezerwa obciąży wyniki PKP Cargo
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m318369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/analitycy-zalecaja-kupno-akcji-pkp-cargo,80,0,1700688.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Analitycy zalecają kupno akcji PKP Cargo
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m262099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w-pge-giek-ruszyl-program-dobrowolnych-odejsc,143,0,1693327.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W tej spółce zwalniają masowo i po cichu
bEIKIpSa
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)