Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Z kasy KGHM codziennie wypływa około 7 mln zł

0
Podziel się

Zarząd spółki zamierza interweniować i liczy na zmiany już w 2014 roku. Skutki nowego podatku już widać w wynikach finansowych.

prezes Herbert Wirth
prezes Herbert Wirth (Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bEroGTqt

Prezes Herbert Wirth (na zdjęciu) poinformował, że KGHM widzi szansę na renegocjowanie warunków podatku od niektórych kopalin w 2014 roku i prowadzi już przygotowania do tego. Obniżka byłaby znaczącym ułatwieniem dla prowadzenia działalności, szczególnie że dziennie do państwowej kasy spółka odprowadza około 7 mln zł. Ze względu na spadające ceny miedzi i wysokie podatki prezes Wirth nie wyklucza zaciągnięcia kredytu na wypłatę drugiej raty dywidendy za ubiegły rok.

Zmiana przepisów dotyczących podatku od wydobycia między innymi miedzi, czyli głównego produktu KGHM, pozwoliłoby na znaczne oszczędności. W 2013 roku wysokość płaconego przez spółkę podatku od kopalin przekroczy wartość podatku dochodowego (CIT). - _ Dziennie kosztuje nas to 7 mln zł. W 2014 roku jest szansa na renegocjowanie tego podatku, firma się do tego przygotowuje _ - zapowiada prezes Herbert Wirth.

Dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec lipca 2013 roku 1.190,255 mln zł. W ustawie budżetowej na 2013 rok zapisano dochód z tego tytułu na poziomie 2,2 mld zł.

bEroGTqv

Skutki nowego podatku widać w wynikach finansowych za II kwartał i całe półrocze. W okresie od kwietnia do czerwca zysk wyniósł 666 mln zł wobec 1,54 mld zł rok wcześniej. Dodatkowo był gorszy od oczekiwań analityków o 12 procent. W całym I półroczu zysk netto spółki sięgnął 1,73 mld zł, zysk operacyjny uplasował się na poziomie 2,39 mld zł, a przychody sięgnęły 9,5 mld zł.

KGHM na cały rok prognozuje przychody ze sprzedaży w wysokości 18,930 mld zł i 3,204 mld zł zysku netto, jednak w najbliższych miesiącach możliwa jest weryfikacja. W II kwartale średnia kwartalna cena miedzi wynosiła 7190 dolarów za tonę, co oznacza spadek o 8 procent w skali roku. Analitycy DM IDM przewidują, że w świetle ostatniego spadku cen miedzi i srebra oraz remontu w Hucie Miedzi Głogów, KGHM pokaże w III kwartale jeszcze słabsze wyniki finansowe.

Znaczne pogorszenie sytuacji finansowej może zmusić spółkę do zaciągnięcia kredytu na wypłatę drugiej raty dywidendy. Ministerstwo Skarbu Państwa przegłosowało w połowie czerwca wypłatę 9,8 zł na akcję z zysku osiągniętego w 2012 roku. W sumie na dywidendę trafi 1,96 mld zł. 14 sierpnia wypłacona została pierwsza transza 4,9 zł. Druga w tej samej wysokości powinna trafić do inwestorów 14 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółka dnia: KGHM będzie negocjował ze Skarbem Państwa Podatek, który spółka chce renegocjować, kosztuje firmę dziennie około 7 milionów złotych.
Analitycy mocno tną rekomendację dla KGHM. Zalecają... DM BDM, w raporcie z 28 sierpnia, obniżył rekomendację KGHM do redukuj z akumuluj, a cenę docelową jednej akcji spółki zmniejszył do 110,4 zł ze 163,8 zł wcześniej.
Spółka dnia: Potentat miedziowy opublikował wyniki Niższe ceny czerwonego metalu przełożyły się na zysk netto spółki KGHM.
bEroGTqW
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)