Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żabka
17.07.2014 11:53

Żabka chce przejąć sieć znanych sklepów

Umowa dotyczy kilkudziesięciu placówek na Małopolsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Żabka)

Umowa dotyczy kilkudziesięciu sklepów Kefirek, działających na Małopolsce, głównie w Krakowie. W przejętych placówkach powstaną sklepy Żabka i Freshmarket - informuje firma, która złożyła właśnie wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - _ Lokalizacje sieci sklepów Kefirek są atrakcyjne i będą dla nas wzmocnieniem w aglomeracji krakowskiej _ - tłumaczy decyzję Julio Duarte (na zdj.), wiceprezes zarządu ds. operacyjnych Żabka Polska.

Kefirek to sieć blisko 80 sklepów, działających na Małopolsce od 1999 roku, oferujących towary spożywczo-przemysłowe. Jak zapewnia wiceprezes Żabki, dotychczasowi pracownicy powinni utrzymać zatrudnienie. Urząd jest w trakcie rozpatrywania wniosku. O komentarz w sprawie przejęcia poprosiliśmy władze firmy Kefirek, na razie jednak czekamy na odpowiedź.

Żabka Polska posiada blisko 3 tysiące sklepów handlowych w całej Polsce, pod markami: Żabka oraz Freshmarket. Są one _ prowadzone przez ajentów (samodzielne podmioty gospodarcze) w oparciu o łączące je z Żabką umowy współpracy oraz umowy podnajmu. Współpraca ta jest rodzajem franczyzy - Żabka przekazuje im know-how w celu zapewnienia jednolitej wizualizacji oraz koncepcji sprzedażowej _ - czytamy na stornie UOKiK-u.

Jak zapewnia firma, w ciągu najbliższych 4 lat chce otworzyć kolejnych 2 tysiące sklepów. Drogą do osiągnięcia tego celu mogą być przejęcia istniejących placówek, takich jak Kefirek. Dwa miesiące temu za zgodą UOKiK-u udało się jej przejąć 100 proc. udziałów w spółce Społem Zabrze, która również zajmowała się sprzedażą artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku, w 43 sklepach, zarówno tradycyjnych (czyli o powierzchni do 350 m. kw.), jak i wielkopowierzchniowych.

UOKiK uznał, że udział Żabki po tej ostatniej koncentracji _ liczony według kryterium obrotu (kryterium to świadczy o sile rynkowej danego przedsiębiorcy) nie przekroczy progu 40 proc., a więc progu, z którym ustawa o ochronie konkurencji wiąże domniemanie posiadania pozycji dominującej _.

Tendencję do konsolidowania rynku handlowego u Żabki można było zauważyć już w roku ubiegłym. - _ Nasza strategia rozwoju oprócz wzrostu organicznego zakłada również przejęcia. Sklepy sieci Społem Zabrze to już piąta sieć, z którą podpisaliśmy umowę inwestycyjną. Wcześniej [w 2013 roku]przejęliśmy sklepy sieci Torg, Agap i PS Food. Jesteśmy też w trakcie konsolidacji z naszą firmą sklepów należących wcześniej do Kolportera _ - tłumaczył Julio Duarte.

W zeszłym roku Żabka Polska roku otworzyła 460 placówek (w tym 240 sklepów Żabka i 220 Freshmarket). Obok przejęć, firma rozwija się także dzięki programowi _ Sklep za czynsz _, w ramach którego możliwe jest podpisanie długoterminowej umowy i wynajęcie swojego punktu handlowego spółce Żabka Polska.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: żabka, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz