Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żądanie Poczty Polskiej oddalone. To jednak nie koniec

0
Podziel się:

Dzisiejsza decyzja sądu dotyczyła jedynie pobocznego postępowania dotyczącego wniosku o zabezpieczenie jej roszczeń - tłumaczy poczta.

Żądanie Poczty Polskiej oddalone. To jednak nie koniec
(Poczta Polska)

Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił żądanie Poczty Polskiej, by wstrzymać realizację umowy na dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur przez Polską Grupę Pocztową. Poczta chciała, by najpierw sąd rozpatrzył jej skargę od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej. Głównym zarzutem był brak placówki PGP w każdej gminie.

Na zdjęciu Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty Polskiej

Chodzi o dwuletni kontrakt na obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wart około 500 mln złotych. Zdobyła go Polska Grupa Pocztowa, bo złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej.

W grudniu ubiegłym roku Krajowa Izba Odwoławczej podtrzymała decyzję Centrum Zakupów dla Sądownictwa w tej sprawie, ale od wyroku KIO Poczta Polska złożyła na początku stycznia skargę do Sądu Okręgowego w Krakowie. Wcześniej jednak, w ostatnim dniu grudnia ubiegłego roku, Poczta Polska zażądała, by krakowski sąd nakazał wstrzymanie wykonania umowy przez Polską Grupę Pocztową do czasu, aż ten sam sąd nie rozpatrzy jej skargi od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej. W języku prawniczym nazywa się to wnioskiem o zabezpieczenie.

Kilka dni temu krakowski sąd okręgowy nie zgodził się wstrzymać wykonania umowy zawartej pomiędzy Polską Grupą Pocztową a skarbem państwa, reprezentowanym w tej sprawie przez Sąd Apelacyjny w Krakowie.

- _ Nie sposób wyobrazić sobie możliwości wstrzymania wykonania umowy, ponieważ skutki takiego orzeczenia dla funkcjonowania sądów w Polsce byłyby tyle łatwe do przewidzenia, co fatalne. Taki sposób zabezpieczenia jest więc nie do zaakceptowania _ - czytamy w postanowieniu krakowskiego sądu okręgowego.

Postanowienie oznacza, że Polska Grupa Pocztowa będzie nadal wykonywać umowę na obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, a krakowski sąd zajmie się teraz rozpatrzeniem skargi Poczty Polskiej na wyrok KIO.

Polska Grupa Pocztowa ma za mało placówek

Poczta Polska odwołała się od wyroku KIO, bo uważa, że Polska Grupa Pocztowa nie spełnia jednego z warunków przetargu - nie ma placówki pocztowej w każdej gminie.

- _ Poczta Polska jest jedyną firmą, która ma niezbędną infrastrukturę, doświadczenie i kompetencje, by w bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję nadawaną przez sądy i prokuraturę _ - tak swoją decyzję komentowała Poczta Polska.

- _ Realizacja zlecenia, jakim jest korespondencja z sądów i prokuratur, musi być poparta siecią placówek pocztowych w kraju. Taki potencjał posiada Poczta Polska i dzięki temu jest w stanie zapewnić odpowiedni standard przy świadczeniu usługi powszechnej, czyli dostępnej dla wszystkich obywateli na równych warunkach _ - dodano w komunikacie.

Z kolei Polska Grupa Pocztowa zapewniła, że PGP, InPost i RUCH są w stanie zrealizować kontrakt._ - Usługa będzie wykonywana z wykorzystaniem ponad 7500 placówek _ - poinformowało biuro prasowe PGP.

W ramach dwuletniego kontraktu PGP ma doręczyć ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Umowa będzie realizowana we współpracy z InPost oraz siecią ponad 5000 placówek RUCH.

Są jednak pierwsze przypadki odwoływania sądowych rozpraw z powodu zmiany operatora pocztowego dostarczającego wezwania. Dotyczą one nie tylko punktów w których listy czy paczki trzeba odbierać, ale także niedostarczania korespondencji.

Poczta Polska podkreśla, że dzisiejsza decyzja sądu dotyczyła jedynie pobocznego postępowania dotyczącego wniosku o zabezpieczenie jej roszczeń. To rozstrzygnięcie nie ma żadnego wpływu na wynik postępowania w sprawie skargi. Dodają również, że _ wykorzystane zostaną wszelkie dostępne kroki prawne, by udowodnić swoje racje i przekonać, że obecnie jest jedynym podmiotem mogącym zapewnić bezpieczną realizację tak skomplikowanych zleceń _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)