Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Zagraniczny koncern inwestuje w domy starców w Polsce

0
Podziel się:

Origin Active Lifestyle Communities - kanadyjski operator ośrodków opieki nad seniorami, wchodzi na Polski rynek. Chce budować miasteczka dla seniorów z zasobnym portfelem.

Neil Prashad, założyciel i prezes firmy Origin
Neil Prashad, założyciel i prezes firmy Origin (mat.pras.)

Origin Polska, kanadyjski operator ośrodków opieki nad seniorami, wchodzi na Polski rynek. Do końca 2015 roku, wspólnie z austriackim inwestorem, zamierza zrealizować pod Warszawą pierwszą inwestycję. Jak szacuje spółka, koszt inwestycji wyniesie od 50 do 70 mln zł. Polski rynek opieki nad seniorami jest bardzo perspektywiczny.

- _ Już dzisiaj w Polsce żyje 5.4 miliona Polaków w wieku powyżej 65 lat. 80 tysięcy miejsc w ośrodkach opieki to zdecydowanie za mało. Dlatego tak ważnym zadaniem jest zaspokojenie obecnego popytu. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na usługi dla seniorów będzie rosnąć _ - przekonuje Neil Prashad, założyciel i prezes Origin Active Lifestyle Communities.

Planowany ośrodek będzie podzielony na trzy części. Pierwsza, największa, przeznaczona będzie dla osób wymagających całodobowej opieki i specjalistycznego nadzoru lekarskiego. W drugiej mieszkać będą seniorzy objęci mniej intensywną opieką. Ostatnia część kompleksu ulokowana w niewielkich, wolnostojących domach mieszkalnych przeznaczona będzie dla aktywnych seniorów, którzy w razie potrzeby otrzymają asystę pielęgniarską, pomoc domową oraz korzystać będą z rozbudowanej części rekreacyjno-rehabilitacyjnej w ramach członkostwa w tzw. Club Origin. Całość założenia spinać będzie duża przestrzeń przeznaczona na rekreację, szeroką ofertę rehabilitacyjną oraz liczne programy aktywnościowe.

Inwestor planuje również wybudowanie centrum szkoleniowo-konferencyjnego, w którym siedzibę będzie miała między innymi Szkoła Opiekunów Medycznych Origin wraz z akademikiem, w której kształcić się będzie przyszły personel firmy. Zajęcia w tymczasowej siedzibie szkoły Origin rozpoczną się w marcu 2014 roku.

Firma Origin Active Lifestyle Communities, która specjalizuje się w zarządzaniu ośrodkami opieki nad seniorami, powstała w 1998 roku. Origin jest wieloletnim członkiem Międzynarodowego Komitetu ds. Aktywnego Starzenia. W Kanadzie firma prowadzi liczne ośrodki dla starszych osób oraz Origin Academy, szkołę opiekunów medycznych.

W Polsce firma reprezentowana jest przez spółkę Origin Poland, która została zarejestrowana w listopadzie 2013 roku. Dyrektorem zarządzającym jest Krzysztof Jacyński. Celem spółki jest otwarcie w 2014 roku pierwszej w Polsce Szkoły Opiekunów Medycznych Origin oraz wybudowanie w 2015 roku pierwszego ośrodka opieki nad seniorami. Jak na razie spółka nie planuje współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby świadczyć usługi osobom ubezpieczonym.

Opieka nad seniorami w Polsce? Rynkowa czarna dziura

Jak wynika z raportu CMT Advisory o perspektywach rozwoju polskiego rynku opieki nad osobami starszymi, liczba ludności w wieku 60 lat i powyżej w latach 2012-2035 będzie w Polsce znacząco wzrastać, pomimo że wielkość populacji zmniejszy się w tym okresie o ponad 2 miliony osób. Obrazuje to poniższa tabela:

Wydłuży się także średnia długość życia - z 81,1 lat w 2012 roku do 81,9 lat w 2017 roku w odniesieniu do kobiet, a w przypadku mężczyzn z 72,6 lat w 2012 roku do 73,8 lat w 2017 roku. Zakładając, że większość pensjonariuszy placówek opiekuńczych jest w złym stanie zdrowia, sama zmiana długości życia nie powinna mieć wpływu na wzrost popytu na usługi opieki nad osobami starszymi, gdyż wraz z prognozowanym wydłużeniem okresu życia, rośnie również oczekiwana długość życia w zdrowiu, skutkiem czego średnia długość życia w złym stanie zdrowia powinna kształtować się na niezmienionym poziomie.

Polska coraz bardziej upodabnia się do większości krajów Europy Zachodniej. Pomimo nadal panującego modelu polegającego na zapewnieniu osobom starszym opieki przez rodzinę, zauważa się postępującą instytucjonalizację prywatnych usług skierowanych do osób starszych. W roku 2011 na 100 tys. obywateli Polski przypadało 5,5 placówek opieki długoterminowej, wskaźnik ten wzrastał na przestrzeni ostatnich lat, aczkolwiek nadal jest dalece niższy niż np. w Niemczech, które mogą stanowić swoisty odnośnik dla prognozowania przyszłej sytuacji rynkowej w Polsce.

Warto również zwrócić uwagę na bardzo duży odsetek Polaków, którzy nie byli otoczeni opieką, pomimo zgłaszanego popytu na tego typu usługi. Zgodnie z publikacją _ Sytuacja rodzinna i potrzeby opiekuńcze ludzi starych w Polsce _ wydaną przez Biuro Analiz Sejmowych na podstawie danych GUS, w grupie wiekowej 70–79 lat znajdowało się ponad 766 tys. osób o ograniczonej samodzielności, spośród których 361 tys. nie korzystało z jakiejkolwiek zorganizowanej formy opieki. Wśród tych, którzy nie otrzymali pomocy deklarację o chęci ewentualnego skorzystania złożyło 132 tys. osób. Z kolei w grupie wieku 80 lat i więcej ograniczenia w samoobsłudze deklarowało 591,5 tys. osób, a 225 tys. spośród nich nie korzystało z pomocy. Osób nieotrzymujących pomocy, pomimo zainteresowania było 97,7 tys. osób.

Potwierdzeniem większego zapotrzebowania na prywatne usługi opieki jest długi czas oczekiwania na wolne miejsce. W latach 2005-2011 zorganizowanie pobytu w domach pomocy społecznej było bardzo utrudnione właśnie ze względu na niewystarczającą liczbę ośrodków. Sytuacja ta nie zmieniła się w istotny sposób po dziś dzień, dlatego na miejsce w domu pomocy społecznej czeka się zwykle od 3 miesięcy do nawet 3 lat.

Do grona znaczących inwestorów zagranicznych na polskim rynku opieki nad osobami starszymi można zaliczyć: Anderson Holding, White Stork Capital, Luxmed oraz Ratikon. Polscy inwestorzy działający na większą skalę nie są liczni, a prowadzone przez nich domy opieki zwykle nie przekraczają dwóch lub trzech placówek.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)