Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Założyciel Wikipedii przeciw cenzurze internetu

0
Podziel się:

- Europa wejdzie na bardzo niebezpieczną drogę, jeśli prywatne firmy komercyjne na mocy orzeczenia sądu będą zmuszone do cenzurowania historii - zaznaczył Wales.

Założyciel Wikipedii przeciw cenzurze internetu
(Beyond silence/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bFfDtzWt

_ - Google i inne wyszukiwarki nie powinny być zmuszane do cenzurowania internetu, by być w zgodzie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie tak zwanego prawa do bycia zapomnianym _ - twierdzi założyciel Wikipedii Jimmy Wales.

_ - Europa wejdzie na bardzo niebezpieczną drogę, jeśli prywatne firmy komercyjne na mocy orzeczenia sądu będą zmuszone do cenzurowania historii _ - zaznaczył Wales w wypowiedzi dla radia BBC4.

W maju Trybunał orzekł, że każdy na mocy _ prawa do bycia zapomnianym _ może zwrócić się z wnioskiem o usunięcie linku do strony zawierającej informacje o nim, jeśli _ są nieodpowiednie, nieistotne lub zdezaktualizowały się _, nawet jeśli ich publikacja jest zgodna z prawem.

bFfDtzWv

_ - Prawo w obecnym brzmieniu jest dezorientujące. Mamy jedno orzeczenie Trybunału obowiązujące na czas nieograniczony i bardzo trudne interpretacyjnie. Google'owi powiedziano, że ma ocenzurować linki do informacji, w oczywisty sposób publicznej i prawdziwej _ - zaznaczył Wales.

Twórca Wikipedii wchodzi w skład 10-osobowej rady doradczej powołanej przez Google'a po orzeczeniu Trybunału.

Google jest jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek w Europie. Według najnowszych danych około 12 tys. Brytyjczyków wypełniło specjalny formularz z wnioskiem o usunięcie 44 tys. stron. W całej UE jest to 91 tys. osób i 328 tys. stron.

Laburzystowski europoseł Claude Moraes - przewodniczący komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego powiedział BBC, że orzeczenie Trybunału oparte jest na archaicznym prawie o ochronie danych osobowych.

bFfDtzWB

Czytaj więcej w Money.pl

bFfDtzWW
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)