Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarząd JSW spotka się ze związkowcami. Będzie porozumienie?

0
Podziel się:

Zarząd JSW w piśmie skierowanym do organizacji związkowych zwraca uwagę, że sytuacja finansowa JSW jest na tyle poważna, iż wymaga podjęcia niezwłocznych i zdecydowanych działań.

Jarosław Zagórowski, prezez zarządu JSW
Jarosław Zagórowski, prezez zarządu JSW (Krzysztof Janoś/Money.pl)

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
zwołał na środę, 14 stycznia, spotkanie w celu kontynuacji rozmów dotyczących propozycji pakietu rozwiązań mających na celu ratowanie spółki oraz miejsc pracy.

Zarząd JSW w piśmie skierowanym do organizacji związkowych zwraca uwagę, że sytuacja finansowa JSW jest na tyle poważna, iż wymaga podjęcia niezwłocznych i zdecydowanych działań.

- _ Prosimy uwzględnić fakt, że niezależnie od osobistego stosunku do organów spółki, na organizacjach związkowych ciąży ustawowy i statutowy obowiązek rokowania w dobrej wierze wszelkich rozwiązań dotykających interesów załogi. Taki sam obowiązek ciąży również na zarządzie JSW S.A. W obecnej sytuacji nie rozwiążemy istniejących problemów bez wspólnych uzgodnień, a dalsza zwłoka w ich podejmowaniu pogarsza, i tak już dramatyczną sytuację _ - czytamy dalej w komunikacie.

Spółka przygotowała pakiet rozwiązań mających poprawić płynność firmy i obniżyć koszty pracy. Obejmuje on m.in. rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za rok 2014, uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego oraz obniżenie wymiaru deputatu węglowego, a także wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy kopalni przy równoczesnym pięciodniowym tygodniu pracy pracownika, podała spółka. Związki nie zgadzają się na takie rozwiązania.

Zobacz akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ostatnich 3 miesiącach

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne spotkanie premiera z górnikami Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniu wczorajszym odbyło się kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska z górnikami w sprawie przywrócenia rentowności Kompanii Węglowej. Rozmowy górników z premierem cyklicznie trwają od maja 2014 roku. W związku z wcześniejszą złą sytuacją sektora górniczego i katastrofalną sytuacją Kompanii Węglowej zorganizowano pierwsze spotkanie górniczych związków zawodowych z premierem w Katowicach ...
Problemy w Tauron Wydobycie Okazuje się, że kryzys na rynku i kłopoty w sektorze polskiego górnictwa nie ominą żadnej spółki węglowej w kraju. Po Kompanii Węglowej, JSW i KHW problemy dopadły również Tauron Wydobycie. Niestety sytuacja kopalń należących do Tauron Wydobycie nie napawa optymizmem. Okazuje się bowiem, że spółki energetyczne koncernu Tauron nie odbierają wydobywanego węgla. W obecnej chwili ...
Za mało związków zawodowych w polskim górnictwie? W czerwcu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczął działalność 45. związek zawodowy. Jest to Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" KWK "Borynia-Zofiówka-Jastrzębie" JSW S.A. W związku zrzeszonych jest 130 członków. Jeszcze pod koniec 2013 roku w JSW działało 40 zakładowych organizacji związkowych, jednak od lutego do czerwca tego roku działalność związkową rozpoczęło 5 nowych organizacji związkowych. Pojawiły ...
firma
business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)