Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Komplecie. Kim są ci ludzie?

0
Podziel się:

Do zarządu dołączyli wcześniejsi menedżerowie Huty Stalowa Wola, Fabryki Broni Łucznik i Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2.

Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Komplecie. Kim są ci ludzie?
(Ministerstwo Skarbu Państwa)
bEJVhbDp

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej powołała trzech nowych członków zarządu. - _ To dobrze, że zarząd PGZ będzie działał w komplecie, w jego składzie znaleźli się doskonali fachowcy _ - skomentował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik (na zdjęciu).

Rada nadzorcza PGZ powołała na członków zarządu Krzysztofa Trofiniaka, który będzie odpowiadał za handel i marketing; Dariusza Sokólskiego, który będzie odpowiadał za rozwój PGZ, oraz Tomasza Nitę, który będzie odpowiedzialny za sprawy produkcyjne spółki. Zaczną pracować dla PGZ 15 grudnia. W sumie na te trzy stanowiska aplikowało 30 kandydatów. Nowi członkowie zarządu dołączą do prezesa Wojciecha Dąbrowskiego i członka zarządu Michała Świtalskiego.

_ - To dobrze, że zarząd PGZ będzie działał w komplecie. W jego składzie znaleźli się doskonali fachowcy, którzy wcześniej dobrze zarządzali spółkami obecnie tworzącymi PGZ: Hutą Stalowa Wola (Trofiniak) , Fabryką Broni Łucznik w Radomiu _(Nita) _ i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy _ (Sokólski) - powiedział Gawlik.

bEJVhbDr

_ - W ciągu półtora roku od ogłoszenia konsolidacji branży zbrojeniowej wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej przeprowadziliśmy skomplikowany proces, konsolidując 26 podmiotów, w tym 8 grup kapitałowych z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii, z rocznymi obrotami sięgającymi pięciu miliardów złotych i prawie 19 tysiącami pracowników. Takie próby były podejmowane przez ponad dziesięć lat i nie udawało się ich doprowadzić do końca _ - podkreślił wiceminister.

Ponadto resort skarbu poinformował na swojej stronie internetowej, że MSP, PGZ i PHO podpisały porozumienie, na mocy którego do PGZ trafi ponad 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców w ramach zawartej w 2011 r. Umowy w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną pomiędzy MSP a ówczesnym Bumar Sp. z o.o. (obecnie PHO). 44,7 mln zł trafi dzięki temu do Fabryki Prochu w Pionkach. Powstaną tam dwie nowe linie produkcyjne: prochów wielobazowych oraz do produkcji łusek spalających do amunicji czołgowej. Linie produkcyjne prochów jednobazowych zostaną zmodernizowane. Inwestycje pozwolą utworzyć około 50 nowych miejsc pracy. Ponadto możliwe będzie dokończenie projektów, związanych z wdrożeniem do produkcji w zakładach MESKO amunicji artyleryjskiej precyzyjnego rażenia.

Podlegająca ministrowi skarbu spółka Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu została zarejestrowana w grudniu 2013 roku. Konsolidacja branży i udział w programach modernizacji technicznej polskiej armii dają szansę tworzenia oraz utrzymania zatrudnienia w spółkach obronnych, a pośrednio umożliwią utrzymanie nawet 40-50 tys. miejsc pracy.

We wrześniu 2014 r. zakończył się pierwszy etap konsolidacji PGZ. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wówczas pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ o kilkanaście spółek Skarbu Państwa - Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 11 spółek z grupy wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, a także trzech spółek i certyfikatów inwestycyjnych funduszu MARS z portfela ARP. W październiku reprezentanci spółek PHO i PGZ podpisali umowę subskrypcyjną objęcia przez PHO akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PGZ w zamian za wniesienie akcji i udziałów ośmiu spółek zależnych PHO.

bEJVhbDx

Koncepcję włączenia do Polskiej Grupy Zbrojeniowej wszystkich państwowych zakładów tej branży rząd ogłosił rok temu. Docelowo ma ona skupiać ok. 30 spółek, podległych resortowi skarbu - w tym firmy Polskiego Holdingu Obronnego (dawna Grupa Bumar), wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne i spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Poprzedni program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, trwający od roku 2007, zakładał skupienie wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych w Grupie Bumar. W ostatnich latach koncepcja, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór przedsiębiorstw należących do MON i Huty Stalowa Wola.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJVhbDS
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)