Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kgh
04.04.2014 10:10

Zarząd KGHM kupił akcje za milion. Mamy wyjaśnienie

Każdy z pięciu członków zarządu nabył po 1,9 tysiąca papierów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Pięciu członków zarządu KGHM - w tym prezes Herbert Wirth (na zdjęciu) - od 1 kwietnia do wczoraj kupiło w sumie 9,5 tysiąca akcji spółki, poinformował miedziowy gigant.

Każdy kupił równo po 1,9 tysiąca papierów - Herbert Wirth wszystkie po cenie 108,14 zł za akcję, Jarosław Romanowski 405 akcji po cenie 109,05 zł i 1495 akcji za 109,10 zł, Marcin Chmielewski po cenie 108,35 zł, Jacek Kardela tysiąc akcji 108,50 zł za jedną i 900 po cenie 106,30 zł, zaś Wojciech Kędzia wszystkie w cenie 108,10 zł.

_ - Każdy prywatnie stara się lokować pieniądze tak, żeby uzyskać jak największe korzyści. Zarząd wierzy, że papiery KGHM to dobra, długoterminowa inwestycja - _ tłumaczył w rozmowie z Money.pl Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.

Papiery spółki w reakcji na spadki na rynku miedzi, w ciągu ostatnich trzech miesięcy straciły ponad 10 procent - chwilami inwestorzy wyceniali akcje spółki poniżej 100 złotych. _ - Myślę, że to sygnał od zarządu, że mimo ostatnich spadków ,w spółce dzieje się dobrze, a w przyszłości będzie jeszcze lepiej - _ powiedział Dariusz Wyborski.

Notowania konglomeratu w ciągu ostatnich trzech miesięcy

Wszystko wskazuje, że akcja się udała - komunikat pojawił się koło godziny 9 i od tego czasu papiery spółki idą w górę o więcej niż pół procent. Bardzo duże są też rynkowe obroty, które do godziny 10 osiągnęły poziom 13 milionów złotych, czyli największe wśród spółek z WIG30.

Dalsze notowania stoją jednak pod znakiem zapytania, w dużej mierze przez wspomnianą sytuację Państwa Środka. Tamtejsza gospodarka od kilku kwartałów konsekwentnie zwalnia i wszystko wskazuje, że rząd w Pekinie będzie musiał przeprowadzić drastyczne reformy. Chodzi tu o strukturę PKB - połowę generują inwestycję, a kolejne 15 procent rynek nieruchomości. Taki układ sprzyja notowaniom miedzi, jednak w dalszej perspektywie nie pozwala uzyskać trwałego wzrostu gospodarki.

Możliwość obrania nowego kursu przez rząd w Pekinie wywołuje wśród inwestorów obawy, że popyt na metal w najbliższych kwartałach będzie malał. Niewielką próbkę możliwości rządu inwestorzy mogli poznać wczoraj w nocy - władze w Pekinie obniżyły podatki dla małych firm oraz zapowiedziały budowę infrastruktury kolejowej w południowych i wschodnich regionach kraju.

Utrzymanie statusu quo nie jest dla miedzi korzystne. Rynkowa cena wciąż jest sporo powyżej kosztu krańcowego spółek wydobywczych, czyli ceny jaką muszą zapłacić za wyprodukowanie tony gotowego produktu. Ta, w zależności od regionu świata, waha się w przedziale od trzech do sześciu tysięcy dolarów za tonę. Innymi słowy, przestrzeń do dalszych spadków jest. W przypadku KGHM nie jest to najlepsza informacja, bowiem producent z Lubina plasuje się raczej w górnych widełkach światowego zestawienia kosztów. Całkowity, jednostkowy koszt produkcji wynosi około 5,1 tysiąca dolarów za tonę. Czytaj więcej w ostatniej analizie Money.pl.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kgh, business news, giełda, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, manager, strategie, prosto z firm, z rynku, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz