Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarząd PGE chce szybko zaktualizować strategię grupy

0
Podziel się:

Poprzedni zarząd PGE, na czele z prezesem Krzysztofem Kilianem, opracował nową strategię, ale nie została ona przyjęta przez radę nadzorczą.

Zarząd PGE chce szybko zaktualizować strategię grupy
(Reporter)

Zarząd PGE chce jak najszybciej zakończyć proces aktualizacji strategii grupy - poinformował prezes spółki Marek Woszczyk (na zdjęciu). Podtrzymuje plan wydania 31 stycznia 2014 roku polecenia rozpoczęcia prac przy budowie bloków w Elektrowni Opole.

_ Zarząd zastał w spółce otwarty projekt aktualizacji strategii i pracujemy nad nim, by go maksymalnie szybko dokończyć. Aktualizacja jest podyktowana zmieniającym się otoczeniem, w którym spółka funkcjonuje _ - powiedział Woszczyk na sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych.

Poprzedni zarząd PGE, na czele z prezesem Krzysztofem Kilianem, opracował nową strategię, ale nie została ona przyjęta przez radę nadzorczą. Woszczyk podtrzymał, że 31 stycznia spółka planuje wydać polecenie rozpoczęcia prac w Opolu.

_ Podtrzymujemy, że chcemy wydać polecenie rozpoczęcia prac 31 stycznia, by przysłowiowe wbicie łopaty nastąpiło 1 lutego _ - powiedział Woszczyk.

_ Teren budowy został już formalnie przekazany wykonawcom. Spodziewamy się, że jutro otrzymany gwarancje ze strony firm budowlanych, dotyczące należytego wykonania inwestycji _ - dodał.

Poinformował, że harmonogram zakłada, że pierwszy nowy blok w Elektrowni Opole zostanie oddany do użytku w czwartym kwartale 2018 r., a drugi w pierwszym kwartale 2019 r. Łącznie powstać mają dwa bloki na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW.

W kwietniu 2013 roku PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, za ponad 11,5 mld zł brutto, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności z powodu m.in. zmian na rynku energii. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił jednak, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu powstała. Spółka rozpoczęła wtedy prace nad minimalizacją ryzyk i zmianą parametrów ekonomicznych projektu.

W styczniu tego roku rada nadzorcza PGE zatwierdziła program wewnętrznego finansowania projektu w Opolu, do wartości 11,6 mld zł.

Zarząd spółki tłumaczy, że w ostatnich miesiącach zmieniło się otoczenie sektora energetycznego - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wymienia zmiany systemowe na rynku energii, w tym np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, nowe regulacje dotyczące OZE i zmiany kierunków europejskiej polityki klimatycznej.

Woszczyk poinformował, że Polskie Inwestycje Rozwojowe nie są zaangażowane w finansowanie inwestycji w Opolu.

_ PIR nie uczestniczy w finansowaniu inwestycji w Opolu, mamy przygotowany model finansowania. Radzimy sobie z tym wyzwaniem sami jako grupa kapitałowa. Nie oznacza to jednak, że w innych projektach inwestycyjnych zamykamy się na współpracę z PIR _ - powiedział prezes.

Pytany, czy budowa bloków w Opolu nie będzie kolidować z planowaną budową elektrowni jądrowej, odpowiedział: _ Apogeum nakładów inwestycyjnych na realizację projektu jądrowego będzie przypadało już po okresie oddania do użytkowania elektrowni Opole, więc cash flow jest zarządzalny i ryzyka są w pełni pod kontrolą, jeśli chodzi o utrzymywanie poziomów zadłużenia _.

Budowę bloków w Opolu ma realizować konsorcjum Rafako, Polimeksu i Mostostalu Warszawa. Głównym podwykonawcą jest Alstom.

Prezes Woszczyk poinformował, że w piątek spółka przedstawi więcej szczegółów w sprawie inwestycji.

Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spodziewa się, że rozstrzygnięcie przetargu na blok w Turowie nastąpi w lutym.

_ Jesteśmy w końcowym etapie oceny ofert w przetargu na blok w Turowie. Przewidujemy, że rozstrzygnięcie przetargu będzie w lutym _ - powiedział Kaczorowski, dodając, że jest szansa na wyłonienie wykonawcy.

W Elektrowni Turów ma zostać wybudowany blok opalany węglem brunatnym o mocy 430-450 MW netto.

Najtańsza w przetargu jest oferta Shanghai Electric Group za 3,086 mld zł. Druga pod względem wartości jest oferta konsorcjum Hitachi Power Europe, MHPS Europe, Budimeksu i Tecnicas Reunidas Energia za 3,997 mld zł brutto, a najdroższa oferta Doosan Heavy Industries & Construction za 4,012 mld zł brutto. Budżet zamawiającego został ustalony na 2,83 mld zł brutto. Pierwsze postępowanie przetargowe zostało unieważnione z powodu zbyt wysokich ofert.

_ Decyzje środowiskowe pozwalające na kontynuowanie tego projektu zostały wydane, utrzymane w mocy po zaskarżeniu przez organizacje ekologiczne. Nie mamy prawnych ograniczeń, które uniemożliwiałyby kontynuację tego projektu _ - powiedział Kaczorowski.

Kaczorowski powiedział, że problematyczne są projekty gazowo-parowe w Bydgoszczy i Pomorzanach z powodu braku wsparcia wysokosprawnej kogeneracji gazowej.

_ Jesteśmy przed podjęciem decyzji dotyczących Pomorzan i Bydgoszczy. Przewidujemy, że musimy ją podjąć do końca tego kwartału, biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac. Te projekty nie zostały wstrzymane _ - powiedział prezes PGE GiEK.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)