Zarząd Pragma Inkaso myśli o pozyskaniu koinwestora
Opublikowana właśnie strategia firmy na lata 2014-2016 zakłada m.in. wzrost zysku w tempie ponad 10 procent rok do roku.
Opublikowana właśnie strategia firmy na lata 2014-2016 zakłada m.in. wzrost zysku w tempie ponad 10 procent rok do roku.
Grupa Pragma Inkaso zaprezentowała strategię na lata 2014-2016. Zarząd zastanawia się nad pozyskaniem koinwestora. W rozmowie z Money.pl prezes Tomasz Boduszek (na zdjęciu) zdradza, z którym podmiotem mógłby zacząć współpracę. Przedstawia także prognozy wyników finansowych.
Grupa planuje umacnianie pozycji rynkowej w obszarze obsługi wierzytelności biznesowych oraz finansowania działalności przedsiębiorstw z grupy MSP. W najbliższych latach większą uwagę zarządzający spółką chcą przykładać do nabywania i windykacji na zlecenie portfeli masowych wierzytelności biznesowych.
Dotychczas ten obszar był jedynie w niewielkim stopniu obsługiwany przez spółkę Pragma Collect Sp. z o.o., której działalność miała charakter pilotażowy. W okresie 2010-2013 spółka realizowała obsługę kilkudziesięciu pozabankowych pakietów wierzytelności niskonominałowych (nabytych na własny rachunek oraz zleconych). _ Wysoka skuteczność windykacji tych portfeli osiągnięta przez spółkę oraz analiza uwarunkowań rynku wierzytelności masowych skłoniły grupę do przejścia w tym obszarze z etapu pilotażu do pełnej realizacji projektu _ - informuje spółka w komunikacie.
Jak się dowiedzieliśmy, łączna wartość dotychczasowych pakietów wynosiła około kilkadziesiąt milionów złotych. - _ Obecnie chcemy skalę projektu zwiększać stopniowo do kilkuset milionów złotych i realizować go już w formie funduszu sekurytyzacyjnego, aby sięgnąć również po pakiety bankowe _ - komentuje dla Money.pl prezes Tomasz Boduszek.
Co z finansowaniem działalności przez Pragma Inkaso? Spółka zamierza stopniowo zmniejszać średni koszt finansowania przechodząc z finansowania obligacjami w kierunku oparcia się w przeważającym stopniu na finansowaniu kredytami bankowymi. Co istotne, nie wyklucza rozpoczęcia starań o pozyskanie koinwestora, który zapewni tanie finansowanie dłużne, pozwalające zmniejszyć koszty finansowe i zwiększyć tym samym rentowność.
- _ Chodzi o podmiot, który obok Pragma Inkaso byłby znaczącym akcjonariuszem Pragma Faktoring i zapewnił finansowanie dłużne. Takim koinwestorem mógłby być np. mały bank, który nie ma w swoich strukturach spółki faktoringowej. Inwestycja w dojrzałą firmę z know-how i pracującym portfelem, jaką jest Pragma Faktoring, byłaby dla takiego podmiotu znacznie korzystniejsza niż tworzenie struktur od zera _ - wyjaśnia dla *Money.pl *prezes Boduszek.
Strategia ma docelowo skutkować wzrostem wartości przychodów ponad 10 procent rocznie. Tymczasem w 2013 roku grupa zanotowała gorsze wyniki niż rok wcześniej. -_ Wzrost przychodów będzie w zdecydowanie większym stopniu wiązał się ze wzrostem zysku, ponieważ dla wzrostu przychodów nie jest niezbędne zwiększanie struktur. Przychody będą zatem rosnąć, ale koszty operacyjne zostaną na zbliżonym poziomie _ - przekonuje prezes.
Przyznaje, że 2013 rok był dla grupy słabszy, jednak przeprowadzone gruntowne reformy i unowocześnienie modeli biznesowych spółek zależnych powinny przynieść efekt.
Czytaj więcej w Money.pl