Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Zarząd Pragma Inkaso myśli o pozyskaniu koinwestora

0
Podziel się:

Opublikowana właśnie strategia firmy na lata 2014-2016 zakłada m.in. wzrost zysku w tempie ponad 10 procent rok do roku.

Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso
Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso (mat. prasowe)

Grupa Pragma Inkaso zaprezentowała strategię na lata 2014-2016. Zarząd zastanawia się nad pozyskaniem koinwestora. W rozmowie z Money.pl prezes Tomasz Boduszek (na zdjęciu) zdradza, z którym podmiotem mógłby zacząć współpracę. Przedstawia także prognozy wyników finansowych.

Grupa planuje umacnianie pozycji rynkowej w obszarze obsługi wierzytelności biznesowych oraz finansowania działalności przedsiębiorstw z grupy MSP. W najbliższych latach większą uwagę zarządzający spółką chcą przykładać do nabywania i windykacji na zlecenie portfeli masowych wierzytelności biznesowych.

Dotychczas ten obszar był jedynie w niewielkim stopniu obsługiwany przez spółkę Pragma Collect Sp. z o.o., której działalność miała charakter pilotażowy. W okresie 2010-2013 spółka realizowała obsługę kilkudziesięciu pozabankowych pakietów wierzytelności niskonominałowych (nabytych na własny rachunek oraz zleconych). _ Wysoka skuteczność windykacji tych portfeli osiągnięta przez spółkę oraz analiza uwarunkowań rynku wierzytelności masowych skłoniły grupę do przejścia w tym obszarze z etapu pilotażu do pełnej realizacji projektu _ - informuje spółka w komunikacie.

Jak się dowiedzieliśmy, łączna wartość dotychczasowych pakietów wynosiła około kilkadziesiąt milionów złotych. - _ Obecnie chcemy skalę projektu zwiększać stopniowo do kilkuset milionów złotych i realizować go już w formie funduszu sekurytyzacyjnego, aby sięgnąć również po pakiety bankowe _ - komentuje dla Money.pl prezes Tomasz Boduszek.

Co z finansowaniem działalności przez Pragma Inkaso? Spółka zamierza stopniowo zmniejszać średni koszt finansowania przechodząc z finansowania obligacjami w kierunku oparcia się w przeważającym stopniu na finansowaniu kredytami bankowymi. Co istotne, nie wyklucza rozpoczęcia starań o pozyskanie koinwestora, który zapewni tanie finansowanie dłużne, pozwalające zmniejszyć koszty finansowe i zwiększyć tym samym rentowność.

- _ Chodzi o podmiot, który obok Pragma Inkaso byłby znaczącym akcjonariuszem Pragma Faktoring i zapewnił finansowanie dłużne. Takim koinwestorem mógłby być np. mały bank, który nie ma w swoich strukturach spółki faktoringowej. Inwestycja w dojrzałą firmę z know-how i pracującym portfelem, jaką jest Pragma Faktoring, byłaby dla takiego podmiotu znacznie korzystniejsza niż tworzenie struktur od zera _ - wyjaśnia dla *Money.pl *prezes Boduszek.

Strategia ma docelowo skutkować wzrostem wartości przychodów ponad 10 procent rocznie. Tymczasem w 2013 roku grupa zanotowała gorsze wyniki niż rok wcześniej. -_ Wzrost przychodów będzie w zdecydowanie większym stopniu wiązał się ze wzrostem zysku, ponieważ dla wzrostu przychodów nie jest niezbędne zwiększanie struktur. Przychody będą zatem rosnąć, ale koszty operacyjne zostaną na zbliżonym poziomie _ - przekonuje prezes.

Przyznaje, że 2013 rok był dla grupy słabszy, jednak przeprowadzone gruntowne reformy i unowocześnienie modeli biznesowych spółek zależnych powinny przynieść efekt.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)