Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polwax
11.09.2014 12:25

Zbliża się debiut na GPW. Co planuje Polwax?

Przedstawiciele spółki nie podają prognoz na przyszłość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Polwax)
Dominik Tomczyk, prezes Polwax

Rozpoczynający IPO producent parafin Polwax chce skupić się na poprawie rentowności i koncentracji na sprzedaży wyrobów wysokomarżowych. Dzięki stabilnym przepływom finansowym rozważy przeznaczanie więcej niż 50 proc. zysku na dywidendę. Przedstawiciele Polwax nie podają jednak prognoz na przyszłość.

Oferta publiczna akcji Polwax obejmuje do 3.819,865 akcji, stanowiących 38,2 proc. kapitału spółki. Wszystkie oferowane akcje należą do dotychczasowych akcjonariuszy (największy pakiet, do 3,26 mln akcji, chce sprzedać fundusz private equity Krokus Chem. Spółka nie planuje emisji nowych akcji.

Około 80 proc. oferowanych akcji ma być przeznaczone dla inwestorów instytucjonalnych, a około 20 proc. dla detalicznych. Do czasu publikacji ceny maksymalnej przedstawiciele spółki i oferującego, Domu Maklerskiego mBank, nie chcą podawać szacunków dotyczących wielkości oferty.

Przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych, a także budowa księgi popytu wśród instytucji, potrwają od 15 do 18 września. Pierwszy dzień notowania spółki na warszawskiej giełdzie planowany jest około 6 października.

Harmonogram oferty publicznej Polwax

Przedstawiciele spółki podczas czwartkowej konferencji prasowej przekonywali, że Polwax ma przed sobą świetne perspektywy rozwoju dzięki realizowanej strategii, zakładanej poprawie wyników, a także polityce wypłacania dywidendy akcjonariuszom.

_ Nasza strategia zakłada osiągnięcie na rynku krajowym pozycji jednego z głównych dostawców produktów parafinowych w branżach nawozowej, drzewnej, gumowej, opakowań, spożywczej i odlewniczej. Chcemy rozszerzać naszą sprzedaż w Polsce i w Europie Zachodniej, a w dalszej perspektywie również w Afryce i na Dalekim Wschodzie _ - powiedział prezes spółki Dominik Tomczyk.

_ Zdecydowaliśmy się postawić na stałe zwiększanie rentowności, chcemy koncentrować się na sprzedaży wyrobów wysokomarżowych o mniejszych wolumenach. Dodatkowo w latach 2011-13 ograniczyliśmy koszty zakładu produkcji świec i zniczy o 4 mln zł _ - dodał.

Strategia Polwax zakłada rozwój organiczny, firma nie prowadzi aktywnych działań w celu poszukiwania potencjalnych celów do przejęcia. Nie wyklucza jednak podjęcia takich rozmów, gdyby pojawiła się ciekawa oferta. Polwax podkreśla swoją stabilną sytuację finansową i zaznacza, że nie ma potrzeby pozyskiwania nowego finansowania. Inwestycje chce realizować ze środków własnych, nie planuje emisji akcji, może ewentualnie rozważyć kredyt bankowy, gdyby pojawiła się taka konieczność.

Polwax nie podaje żadnych prognoz na kolejne lata. Przedstawiciele spółki stawiają jednak bardziej na stabilną wypłatę dywidendy niż na wysokie dynamiki wzrostu wyników.

_ Nasza polityka dywidendowa zakłada przeznaczanie 30-50 proc. zysku netto na dywidendę. W 2013 roku na dywidendę przeznaczyliśmy 50 proc. zysku. Rozważamy zwiększenie w przyszłości tego poziomu _ - powiedział Tomczyk.

W pierwszym półroczu 2014 roku Polwax miał 8,4 mln zł zysku netto wobec 5,9 mln zł rok wcześniej. Przychody spółki w tym okresie wzrosły do 95,6 mln z 85,8 mln zł wcześniej. Rentowność EBIT spółki na koniec czerwca 2014 roku wynosi 11,3 proc. (wobec 9,3 proc. w tym samym okresie 2013 roku), a rentowność EBITDA 12,8 proc. (9,8 proc. przed rokiem).

W 2013 roku Polwax miał 19,97 mln zł zysku netto, 24,87 mln zł zysku operacyjnego i 241,1 mln zł przychodów.

Polwax to dawna spółka zależna Lotosu - Lotos Parafiny. Na początku 2012 roku nastąpił wykup menedżerski, w którym udział wzięli menadżerowie, inwestorzy pasywni i fundusz private equity. Nie jest znana kwota, po której spółka została odkupiona od Grupy Lotos.

Polwax jest producentem i dystrybutorem rafinowanych i odwanianych parafin oraz wosków parafinowych. Spółka ma zakład w Jaśle zajmujący się produkcją parafin oraz zakład w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie oprócz produkcji parafin realizowana jest również produkcja zniczy i świec.

Tagi: polwax, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, ipo, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz