Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiat
31.07.2014 10:55

Zysk Fiata mniejszy o ponad połowę. Prezes się tłumaczy

Fiat finalizuje połączenie z Chryslerem, które rozpoczął 5 lat temu. Tymczasem pojawiły się doniesienia, że firmą zainteresowany jest również inny koncern.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fiat mat.pras.)

Włoski producent samochodów osiągnął zysk netto w wysokości 197 mln euro. W zeszłym roku był on wyższy o około 55 procent, wynosił bowiem 435 mln w roku. Prezes Sergio Marchionne (na zdjęciu) tłumaczy, że jest to spowodowane głównie niską sprzedażą aut w Ameryce Północnej.

Fiat finalizuje połączenie z Chryslerem, które rozpoczął 5 lat temu. Prezes liczy na to, że fuzja, która kosztowała 4,35 mld dolarów, zakończy się w tym roku, w październiku. Z powodu tych wydatków amerykański koncern odnotował w pierwszym kwartale straty w wysokości 690 mln dolarów.

Jeszcze w styczniu analitycy przewidywali jednak, że połączenie to może przynieść firmom korzyści. W 2013 roku sprzedały one blisko 4,4 mln samochodów, co dawało im 7. miejsce na liście największych producentów aut na świecie. Sam Chrysler miał natomiast zyskać szansę na _ spokojny rozwój _.

Tymczasem dwa tygodnie temu pojawiły się wiadomości, że przejęciem Fiata Chryslera, całkowitym lub częściowym, zainteresowany jest Volkswagen. Donosił o tym niemiecki miesięcznik _ Manager Magazine _. Co do tych rewelacji nie ma na razie pewności. Reuters informuje, że kierownictwo obu firm zaprzecza.

Według miesięcznika wielki akcjonariusz Volkswagena Ferdinand Piech prowadził już rozmowy w tej sprawie z rodzinami Elkann i Agnelli, które są głównymi właścicielami Fiata. Włosi chcieliby się w przyszłości skoncentrować na marce Ferrari - pisze _ Manager Magazine _, powołując się na anonimowe źródła w koncernie Fiat Chrysler.

Chcą oni podobno niemal całkowicie wycofać się z branży samochodowej. Volkswagen wielokrotnie sygnalizował zainteresowanie należącymi do Fiata markami Alfa Romeo i Ferrari. Obecnie - jak dowiaduje się miesięcznik - Niemcom chodzi jednak przede wszystkim o Chryslera, którego Fiat przejął w całości w styczniu.

Volkswagen ma obecnie wielkie problemy ze sprzedażą swoich samochodów w USA. Kierownictwo niemieckiego koncernu ma nadzieję, że przejęcie Chryslera będzie rozwiązaniem dla problemów w Ameryce Północnej. Volkswagen mógłby m.in. wykorzystać sieć handlową Chryslera, a także wzbogacić swą ofertę o jego cieszące się powodzeniem samochody terenowe i pickupy.

Do porozumienia jest jednak jeszcze daleko - wskazuje _ Manager Magazine _, powołując się na źródła w niemieckim koncernie. Wyraźnie różnią się wyobrażenia stron, dotyczące ceny przejęcia Fiata Chryslera. Ponadto szef Fiata Sergio Marchionne _ rozważa równolegle inne opcje strategiczne _. Z kolei Volkswagen, który kupił firmy Scania i MAN, bierze pod uwagę przejęcie kolejnych producentów samochodów ciężarowych. Wszystkie te zamierzenia trudno byłoby jednak sfinansować równocześnie.

Informacje na razie dementuje rzecznik VW cytowany przez Reutersowi, który twierdzi, że firma nie ma na razie w planach żadnych przejęć i zamierza się skoncentrować na _ poprawie efektywności w grupie _. W tym samym tonie wypowiadał się jeszcze w marcu prezes VW - Martin Winterkorn.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: fiat, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz