Notowania

raiffeisen
05.12.2013 11:01

Zamrozić choroby

Krioterapia - efekt placebo czy realny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie?

Podziel się
Dodaj komentarz

Leczenie zimnem z gabinetów lekarskich i ośrodków rehabilitacyjnych trafiło do salonów kosmetycznych

Popularyzacja mrożącej terapii sprawia, że mamy wśród nas coraz więcej kriomaniaków, a co za tym idzie – zastanawiamy się, czy to bezpieczne i potrzebne. Tanorektyka od razu poznamy po ciemnym odcieniu skóry, dobrze wiemy, co mu grozi, ponieważ batalia ze szkodliwym promieniowaniem słońca i solarium trwa w debacie publicznej od wielu lat. Jak natomiast po znać amatorów odwrotnej tendencji? Co dobrego daje, a czym grozi krioterapia?

Czapka, szalik, rękawiczki i... kostium kąpielowy

Ośrodek rehabilitacji. Obok tych, którzy czekają na rehabilitanta lub samodzielnie uskuteczniają fizyko terapię, pojawiają się pojedyncze egzemplarze przyodziane w osobliwy strój: do kostiumu kąpielowego zakładają grube wełniane skarpety, ciepłą czapkę, szalik i rękawiczki. Lansują nową modę? W pewnym sensie można to tak na zwać. Osoby te poddają się ogólnej krioterapii. Ogólnej – bo na całe ich ciało przez jedną do czterech minut będzie oddziaływała temperatura poniżej 100 stopni Celsjusza. Celem kuracji jest dostarczenie stresu fizjologicznego, który ma działać stymulująco na organizm – zwalcza ból, pomaga leczyć urazy, naderwane mięśnie, zwichnięcia i skręcenia, stany zapalne stawów i kręgosłupa, reumatyzm i wiele innych bolączek, których doświadczamy niemal wszyscy, niezależnie, czy pojawiają się wskutek siedzącego trybu życia, czy też zupełnie odwrotnie – od przeforsowania się przy uprawianiu sportu. Niestety, przeciwwskazań do podjęcia ogólnej krioterapii jest równie dużo jak schorzeń, w których ma ona
przynieść ulgę. Osoby z zaburzeniami serca, ukrwienia, oddychania, tarczycy, miażdżycą, pod wpływem niektórych leków (i alkoholu), mające choroby skórne, nowotwór, klaustrofobię lub po 65. roku życia powinny szukać pomocy w innych metodach niż mrożenie. Trzeba pamiętać o tym, że krioterapia nie jest dla każdego i jedynie lekarz powinien wskazywać przypadki do jej zastosowania.

Stymulacja czy destrukcja?

Oprócz całościowego stosowania zabiegów krioterapii istnieją też wskazania do używania jej miejscowo. Różnicą jest nie tylko zasięg zabiegu, ale też jego cel. Pod czas gdy ogólna krioterapia ma stymulować, to stosowana punktowo niszczy zwyrodniałe komórki. Używa się do tego ciekłego azotu, chlorku etylu lub tzw. suchego lodu, czyli dwutlenku węgla. Efekt następuje niemal natychmiast i jest to narzędzie powszechnie stosowane przez lekarzy w usuwaniu zmian powstałych na skórze lub błonach śluzowych.
Na zbawiennym działaniu zimna może skorzystać nie tylko nasze zdrowie, ale i uroda. Obserwujemy prawdziwy boom na mrożące usługi odnowy biologicznej, które mają służyć zwalczaniu cellulitu, przemęczenia oraz wspomagać nas po zabiegach kosmetycznych, wyczynowym uprawianiu sportu czy operacjach plastycznych. Jest to też sposób na odreagowanie, dostarczenie sobie pewnego rodzaju zastrzyku energii.

Podobno u niektórych dochodzi także do wzrostu libido po takiej sesji. Jeśli więc samopoczucie się poprawia, a ból znika – tym lepiej, ale należy się też liczyć ze skutkami ubocznymi – bólem głowy, mdłościami i spadkiem ciśnienia krwi, które mogą, ale wcale nie muszą wystąpić.

Efekt placebo? No to co!

O ile zamrażanie miejsc zmienionych chorobowo jest zabiegiem o potwierdzonym działaniu, o tyle krioterapia stymulacyjna dostępna w salonach kosmetycznych ma jedynie wspomagać poprawę danego ubytku w zdrowiu lub urodzie kuracjusza. Żeby stwierdzić, czy to naprawdę daje efekty, czy też jest kwestią nowej mody, która poza innowacyjnym podejściem nie wiele wnosi, można – trochę zbyt do słownie – zacytować tytuł ostatniego filmu Woody'ego Allena – cokolwiek działa! Mniejsze znaczenie ma, czy bardziej na psychę, czy na somę. Ważne, że dla wielu jest to doznanie przyjemne, relaksujące i co najistotniejsze – potrafi silnie odstresować.

TEKST: ALEKSANDRA MARCZAK

Tagi: raiffeisen, po godzinach
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz