biathlon
08.02.2014 16:38

Biathlon: Król znowu na tronie. Szokujące podium.

Ole Einar Bjoerndalen w wieku 40. lat wygrał sprint olimpijski i zdobył swój siódmy złoty medal...

Podziel się
Dodaj komentarz

Ole Einar Bjoerndalen w wieku 40. lat wygrał sprint olimpijski i zdobył swój siódmy złoty medal igrzysk! Dużą niespodzianką są także kolejne miejsca na podium - srebro zdobył Dominik Landertinger, a brąz Jaroslav Soukup. Wielcy faworyci Martin Fourcade i Emil Hegle Svendsen zawiedli.

Takiej kolejności na sprinterskim podium nie spodziewał się nikt! Dwóch wielkich faworytów do zwycięstwa we wszystkich biathlonowych zawodach - Martin Fourcade i Emil Hegle Svendsen - zostało z pustymi rękami. Złoto przypadło temu, który uznawany jest za żywą legendę, zaś srebro i brąz tym, na których nikt nie liczył.

Zwycięstwo Bjoerndalena jest o tyle zaskakujące, że Norweg zaprezentował rewelacyjną formę biegową. 40-latek umiejętność przygotowania się do najważniejszych imprez opanował do perfekcji i to przyniosło mu 7. złoty, a 12. ogółem medal olimpijski. W obecnym sezonie trzykrotnie stawał na podium, lecz ostatnie zawody wygrał w lutym 2012 roku.

Zawiedli ci najwięksi. Martin Fourcade i Emil Hegle Svendsen zdominowali obecny sezon Pucharu Świata i mieli podzielić między sobą złote medale Igrzysk. Obaj zaliczyli zaledwie po jednym pudle na strzelnicy, a mimo to nie zdołali znaleźć się nawet w czołowej piątce! To jednak dopiero pierwsze zawody indywidualne w Soczi i tę dwójkę na pewno zobaczymy jeszcze na podium.

Niewiele brakowało, by mistrzem olimpijskim został Czech Jaroslav Soukup! Na 1,5km przed metą miał on najlepszy czas w całej stawce, jednak osłabł nieco na trasie i spadł ostatecznie na trzecią pozycję. Srebro przypadło Dominikowi Landertingerowi, który końcówkę miał znakomitą. Po drugim strzelaniu tracił 12 sekund do lidera, a na mecie uplasował się zaledwie 1,3s za Bjoerndalenem. Strata z początku trasy okazała się nie do odrobienia.

Wyczyn Bjoerndalena jeszcze bardziej imponuje, biorąc pod uwagę fakt, że 40-latek biegł dodatkową karną rundę, zaś Landertinger i Soukup nie. Forma biegowa Norwega w Soczi jest znakomita, choć na dłuższych dystansach może już tak dobrze nie być.

Polacy zaprezentowali się na miarę swoich występów w tegorocznym Pucharze Świata, czyli źle. Najlepszy z naszych reprezentantów Krzysztof Pływaczyk zaliczył jedno pudło i 64. miejsce, co na tle jego kolegów można uznać za wynik świetny. Łukasz Szczurek był 11. od końca, Grzegorz Guzik 3., zaś Rafał Lepel 2. Guzik dodatkowo wygrał klasyfikację strzelców. 5 pudeł to najgorszy wynik w stawce 87. zawodników.