Notowania

biegi narciarskie
19.02.2014 11:07

Biegi narciarskie: Polki w finale sprintu! Polacy odpadli

Polska drużyna w składzie Sylwia Jaśkowiec/Justyna Kowalczyk awansowała do finału sprintu ...

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska drużyna w składzie Sylwia Jaśkowiec/Justyna Kowalczyk awansowała do finału sprintu drużynowego stylem klasycznym. Polki w swoim półfinale były drugie, ustępując tylko świetnie dysponowanym Finkom. Drugi półfinał padł łupem Norweżek. Finał z udziałem dziesięciu sztafet zaplanowano na 12:45. Niestety podobna sztuka nie udała się naszej męskiej sztafecie. Maciej Kreczmer i Maciej Staręga odpadli w półfinale.

Biało-czerwone wystartowały w drugim półfinale, który co ciekawe odbył się... jako pierwszy. Przed biegiem wiedzieliśmy jedno - jeśli Sylwia Jaśkowiec na swoich zmianach nie straci kontaktu z czołówką to o dobre miejsce powinniśmy być spokojni. Jaśkowiec znana jest bowiem ze swoich zdolności sprinterskich, jednak technika klasyczna nie jest jej mocną stroną. Już od początku wyścigu mocne tempo narzuciły Finki, które szybko odjechały rywalkom i niezagrożenie dotarły do mety na pierwszym miejscu. Znacznie ciekawsze rzeczy działy się za plecami Kerttu Niskanen i Anno-Kaisy Saarinen gdyż tam o miejsce w finale walczyły nasze biegaczki. Nieźle radziła sobie Sylwia Jaśkowiec, która co prawda swoje zmiany kończyła w ogonie stawki, jednak cały czas utrzymywała kontakt z czołówką. Zmiany Justyny Kowalczyk były istnym majstersztykiem. Mistrzyni olimpijska w biegu na 10 kilometrów klasykiem na każdej swojej zmianie wyprowadzała biało-czerwone na czołowe lokaty. Nie inaczej było na ostatnim okrążeniu, na którym
Kowalczyk przesunęła polską sztafetę z szóstej na drugą pozycję, uzyskując w ten sposób bezpośredni awans do finału. Z "polskiego" półfinału dzięki dobrym czasom awansowały także Rosjanki, Niemki, Austriaczki i Słowenki.

W pierwszym półfinale o zwycięstwo walczyły trzy sztafety - Norwegia, USA i Szwecja. W końcówce wyścigu od rywalek oderwała się sztafeta w składzie Oestberg/Bjoergen i to ona przekroczyła linię mety jako pierwsza. Po sprinterskim finiszu bezpośredni awans wywalczyły także Szwedki. W finale dzięki dobrym czasom pobiegną także Amerykanki i Szwajcarki.

Po świetnym występie pań liczyliśmy na dobry wynik panów. Niestety polska sztafeta męska w składzie Maciej Kreczmer i Maciej Staręga nie zdołała powtórzyć wyczynu koleżanek. Biało-czerwoni w swoim wyścigu półfinałowym trafili na mocnych rywali: Rosjan, Kazachów, Szwedów, Finów, Amerykanów i Francuzów. Nasi reprezentanci bardzo dobrze prezentowali się do półmetka dystansu: na pierwszych zmianach nie odstawali od czołówki, a świetną dyspozycję na trzecim odcinku sztafety pokazał Maciej Kreczmer. W połowie biegu zajmowaliśmy drugie miejsce tuż za prowadzącymi wówczas Szwedami. Niestety na czwartej zmianie dobrego tempa nie utrzymał Maciej Staręga i zaczęliśmy spadać w klasyfikacji. Nasza strata rosła z każdą kolejną rundą i ostatecznie Biało-czerwoni ukończyli bieg na 8. pozycji. Po zaciętej walce półfinał wygrali Finowie (Niskanen, Jauhojaervi) przed Rosjanami (Wylegżanin, Kriukow). Bieg był szybki i awans do finałowej rozgrywki z naszego półfinału wywalczyły jeszcze cztery inne ekipy: Szwedzi (Joensson,
Peterson), Kazachowie (Czebotko, Połtoranin), Amerykanie (Hamilton, Bjornsen) i Francuzi (Miranda, Gaillard).

W pierwszym półfinale mężczyzn zdecydowane zwycięstwo odnieśli Niemcy: Hannes Dotzler i Tim Tscharnke. O drugie miejsce walczyli Szwajcarzy i Czesi. W drużynie szwajcarskiej wystąpiło dwóch braci Cologna. Biegnący na pierwszej zmianie Dario nadawał tempo, ale młodszy Gianluca nie dał rady go utrzymać do końca i na ostatnim odcinku został wyprzedzony przez Czecha Alesa Razyma. Szwajcarzy awansowali jednak do finału z czasem, podobnie jak Norwegowie, którzy po raz kolejny zaliczyli w Soczi kiepski występ. Wikingowie biegli w składzie: Ola Vigen Hattestad i Petter Northug i od początku odstawali od czołówki. Zajęli czwarte miejsce w swoim biegu i z ostatnim czasem awansowali do finału.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz