igrzyska
19.02.2014 20:26

Hokej na lodzie: Dużo hałasu o nic, Amerykanie meldują się w "czwórce"

Hokeiści Stanów Zjednoczonych ograli Czechów 5:2 i powalczą o medale Igrzysk Olimpijskich w Soczi....

Podziel się
Dodaj komentarz

*Hokeiści Stanów Zjednoczonych ograli Czechów 5:2 i powalczą o medale Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Ćwierćfinałowy pojedynek przebiegał pod dyktando Amerykanów, choć początek meczu zapowiadał dużo bardziej wyrównane spotkanie... *

Mecz rozpoczął się znakomicie dla zawodników zza oceanu. Już w pierwszej minucie i trzydziestej dziewiątej sekundzie do bramki Ondreja Pavelca trafił James van Riemsdyk. Radość Amerykanów nie trwała jednak zbyt długo. Już niespełna trzy minuty później krążek wylądował w siatce po przeciwległej stronie lodowiska. Jeden z Amerykanów nieszczęśliwe nastrzelił swojego kolegę z zespołu i Jonathan Quick był bezradny. Gola zapisano na konto Alesa Hemsky'ego i wydawało się, że Czesi pójdą za ciosem. Nic takiego jednak się nie stało, a spotkanie zrobiło się jeszcze bardziej dynamiczne.

Nasi południowi sąsiedzi przyczyn porażki mogą upatrywać w przespanej końcówce pierwszej tercji. Na pięć minut przed końcem tej części pojedynku Pavelca pokonał Dustin Brown i kiedy wydawało się, że Amerykanie zjadą do szatni przy jednobramkowym prowadzeniu, na zaledwie dwie sekundy przed końcową syreną wynik podwyższył David Backes.

Czesi nie otrząsnęli się z szoku po tak straconej bramce i w drugiej tercji nie radzili sobie już tak dobrze. W trzydziestej minucie doczekaliśmy się pierwszej kary w meczu. Na dwie minuty poza grą znalazł się Zbynek Michalek i Amerykanie postanowili to wykorzystać. Zach Parise oddał skuteczny strzał po minucie gry w przewadze i na dobrą sprawę było już po meczu.

Nie pomogła nawet zmiana bramkarza. Pavelca zastąpił Alexander Salak, ale i on nie zachował czystego konta. W trzeciej minucie ostatniej tercji piątą bramkę dla Amerykanów zdobył Phil Kessel. Czesi odpowiedzieli jeszcze kolejnym trafieniem Hemsky'ego, ale to było wszystko na co było ich dziś stać.

Amerykanie już za dwa dni zagrają o wielki finał igrzysk ze zwycięzcą ostatniego spotkania ćwierćfinałowego, w którym Łotwa mierzy się z Kanadą. Mecze półfinałowe zaplanowano na godzinę 13:00 i 18:00 polskiego czasu.

USA - Czechy 5:2 (3:1, 1:0, 1:1)