short track
15.02.2014 14:23

Short track: Złoto dla Zhou i Ana

Zhou Yang została mistrzynią olimpijską w wyścigu na 1500 merów. Chinka wyprzedziła Koreankę Shim...

Podziel się
Dodaj komentarz

Zhou Yang została mistrzynią olimpijską w wyścigu na 1500 merów. Chinka wyprzedziła Koreankę Shim Suk-Hee oraz Włoszkę Ariannę Fontanę. Na dystansie 1000 metrów wśród mężczyzn z dubletem wyścig ukończyli Rosjanie, bowiem złoto wywalczył Wiktor An, a srebro Władimir Grigorjew. Na najniższym stopniu podium stanął Holender Sjinkie Knegt.

Do finału pań na dystansie 1500 metrów zakwalifikowały się prawie wszystkie faworytki - obrończyni tytułu - Chinka Zhou Yang, wicemistrzyni świata i zwyciężczyni Pucharu Świata - Koreanka Shim Suk-Hee, jej rodaczka Kim Alang - druga w pucharowej rywalizacji, sensacyjna mistrzyni na 500 metrów - Chinka Li Jianrou oraz wicemistrzyni na tym samym dystansie - Włoszka Arianna Fontana, a także mistrzyni Europy - Holenderka Jorien Ter Mors. W stawce finałowej znalazła się również mało znana Amerykanka Emily Scott. Chinka Zhou była zdeterminowana, by obronić tytuł mistrzyni olimpijskiej. Dlatego przy starcie ruszyła jak z procy. Okazało się, że popełniła falstart. Ponowny start był już bardziej spokojny. Na czele znajdowała się Koreanka Shim i Włoszka Fontana. Zhou była w okolicy 4.-5. miejsca. Ale Chinka jest bardzo doświadczona - pokazała ona, że jest znakomicie przygotowana do igrzysk. Na kilka okrążeń przed metą wyszła na prowadzenie i już do mety nie oddała jego. Srebro wywalczyła zaledwie 17-letnia Koreanka
Shim Suk-Hee. Brąz dla Włoszki Arianny Fontany. Poza podium zawody ukończyła Holenderka Jorien Ter Mors. Z powodu upadku wyścigu nie ukończyła Chinka Li Jianrou, Upadek zaliczyła również Amerykanka Emily Scott, która jednakże dobiegła na 5. lokacie.

KOR Alang KIM PEN

W finale na 1000 metrów mężczyzn zabrakło mistrza na dystansie o 500 metrów dłuższym - Kanadyjczyka Charlesa Hamelina, który odpadł w ćwierćfinale. W tej sytuacji faworytem do końcowego zwycięstwa wydawał się mistrz olimpijski z Turynu (2006) - reprezentant Rosji Wiktor An, który wtedy startował w barwach Korei Południowej pod nazwiskiem Ahn Hyun-Soo. Zagrozić mógł mistrz świata z zeszłego roku - Koreańczyk Sin Dawoon. Start znakomicie wyszedł Anowi i innemu Rosjaninowi Władimirowi Grigorjewowi. Było to trochę zaskoczenie, bowiem An przeważnie atakował dopiero na końcowych okrążeniach z ostatnich miejsc. An tylko raz zamienił się na prowadzeniu z Grigorjewem. Rosjanie dzisiaj mogli świętować, bowiem An i Grigorjew przecięli metę na dwóch pierwszych pozycjach. Trzeci przybiegł Sjinkie Knegt, czyli wicemistrz świata z Debreczyna (2013). Holender znalazł się w finale dzięki decyzji sędziów, którzy uznali, że był podcinany przez jednego z rywali. Za takie samo przewinienie został ukarany Koreańczyk Sin Dawoon,
który ostatecznie był zdyskwalifikowany.

1 RUS Victor AN 1:25.325
2 RUS Vladimir GRIGOREV 1:25.399
3 NED Sjinkie KNEGT 1:25.611
4 CHN Dajing WU 1:25.772