Notowania

snowboard
08.02.2014 11:23

Snowboard: Pierwsze złoto dla Kotsenburga

Znamy już pierwsze podium XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na trasie debiutującego podczas...

Podziel się
Dodaj komentarz

Znamy już pierwsze podium XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na trasie debiutującego podczas zawodów w Soczi slopestyle'u zwyciężył Sage Kotsenburg. Amerykanin wyprzedził Staale Sandbecha z Norwegii i Marka McMorrisa z Kanady. W pierwszej trójce zabrakło miejsca dla zwycięzcy kwalifikacji i wielkiego faworyta, Maxa Parrot.

Kotsenburg, który do finałowej rywalizacji zakwalifikował się dopiero dziś, zajmując drugie miejsce w półfinale, już w pierwszej próbie niemal powtórzy przejazd, który dał mu awans. Otrzymał za niego od sędziów 93.50 pkt i do samego końca zawodów nikt nie był w stanie zepchnąć go z pozycji lidera. Próbowało wielu, ale sędziowie oceniali ich gorzej niż Amerykanina. Ze srebrnym medalem rywalizację zakończył Staale Sandbech z Norwegii, który stracił do zwycięzcy 1.75 pkt.

Kotsenburg to jeden z najbardziej pomysłowych snowboardzistów na świecie, ale do tej pory jego największym osiągnięciem był srebrny medal Winter X Games w 2012 roku. Jako pierwszy człowiek na naszej planecie wylądował czysto Cab Double Cork 1440. Jak ognia starał się unikać rywalizacji oznaczonej znaczkiem FIS-u. W Pucharze Świata wystartował do tej pory zaledwie... trzykrotnie, a podczas ubiegłorocznego czempionatu globu był dopiero dwudziesty, nie pojawiając się na starcie konkurencji Big Air. Teraz przeszedł jednak do historii jako pierwszy mistrz olimpijski w slopestyle'u!

Na trzecim miejscu znalazł się dziś jeden ze snowboardowych bohaterów tych Igrzysk. Mark McMorris z Kanady, jadąc ze złamanym żebrem swoją czwartą próbę jednego dnia, jako pierwszy wylądował dwa triple corki w jednym przejeździe, ale sędziowie ocenili go zaledwie na... 88.75 pkt. Sędziowanie podczas zawodów w Soczi staje się już osobnym tematem. Nie dało się nie odnieść wrażenia, że sędziowie za bardzo nie wiedzą czego chcą: rotacji, corków, czystych lądowań? Pretensje zawodników pojawiały się już po kwalifikacjach, a wśród pokrzywdzonych znalazł się także... Kotsenburg. Tym razem Amerykanin pretensji już raczej mieć nie będzie.

Wyniki:

  1. Sage Kotsenburg (USA) 93.50 pkt
  2. Staale Sandbech (Norwegia) 91.75 pkt
  3. Mark McMorris (Kanada) 88.75 pkt
  4. Sven Thorgren (Szwecja) 87.50 pkt
  5. Max Parrot (Kanada) 87.25 pkt
  6. Jamie Nicholls (Wielka Brytania) 85.50 pkt
  7. Peetu Piiroinen (Finlandia) 81.25 pkt
  8. Yuki Kadono (Japonia) 75.75 pkt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz