Notowania

piwo
18.01.2012 06:26

Amerykanie kontra Czesi. Wojna o Budweisera

Browar Anheuser-Busch sprzedaje piwo Budweiser już od 1876 roku. Prawa do marki rości sobie także koncern Budweiser Budvar.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Amerykański koncern piwowarski Anheuser-Busch od lat walczy z czeskim browarem Budweiser Budvar o prawa do znaku towarowego popularnego piwa. Teraz menadżerowie przedsiębiorstwa z St. Louis zadali Czechom ostateczny cios. Tak im się w każdym razie wydaje.

Amerykanie zaskoczyli wszystkich przejmując udziały w browarze Budejovicky Mestansky Pivovar i zapewniając sobie w ten sposób prawa do nazwy Budweiser. To pozornie decydujący krok w trwającym od lat sporze. Według czeskiego rejestru handlowego przejęcie miało miejsce w grudniu. Browar w Czeskich Budziejowicach będzie w dalszym ciągu produkował piwo.

W Anheuser-Busch zapanowała wielka radość. Koncern posiada wreszcie prawa do marki, do której pretensje rościli sobie dotychczas Czesi. Należący do grupy AB InBev NV browar Anheuser-Busch sprzedaje piwo Budweiser już od 1876 roku. Pierwsze starcie prawne obu browarów o piwną markę miało miejsce w 1911 roku.

W międzyczasie konflikt uchodził już za zażegnany - tak było w 1997 roku, kiedy wszelkie prawa do znaku towarowego _ Bud _ przeniesiono na Amerykanów. W zamian Anheuser-Busch miał się zobowiązać, że przez okres dziesięciu lat będzie kupował wyprodukowany w Czechach chmiel. Jednak spór tlił się dalej, a wiele europejskich sądów przyznało Czechom rację.

Teraz państwowy browar Budvar uważa, że po przejęciu przez browar Anheuser-Busch lokalnego rywala (Budejovicky Mestansky Pivovar) spór o prawa do znaku towarowego wcale nie zostały rozstrzygnięte. Rzecznik znacznie większego państwowego browaru zapowiedział, że mimo nowego właściciela sprawy sądowe przeciwko lokalnemu rywalowi będą nadal kontynuowane.

Jeśli chodzi o swoją dalszą działalność, browar Budweiser Budvar nie widzi zagrożenia wynikającego z przejęcia dokonanego przez Amerykanów. _ - Kupione marki odróżniają się wyraźnie od naszej Budweiser Budvar _ - mówił Petr Samec, rzecznik czeskiego browaru. Wygląda na to, że Anheuser-Busch będzie się musiał jeszcze wstrzymać z wznoszeniem toastów za zwycięstwo.

Czytaj więcej wiadomości z branży piwnej w Money.pl
Tu czekoladowe piwo zagryziesz smalcem Spiż to najstarszy polski minibrowar. Nietypowe smaki powstają w podziemiach wrocławskiego ratusza.
Piwny potentat znów zwiększa zyski Silny wzrost przychodów w Ameryce Północnej, Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji napędza 12-procentowy wzrost zysków SABMiller, drugiego co do wielkości producenta piwa.
Wrogie przejęcie w branży piwnej Nie chcą się sprzedać po dobroci, zostaną kupieni mimo woli.
Tagi: piwo, strategie firm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, czołówki, case study
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz