Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Bertelsmann. Od chrześcijańskich śpiewników do Britney Spears

0
Podziel się:

Prezes Hartmut Ostrowski zaprezentował wyniki przedsiębiorstwa. Niegdyś mała, rodzinna firma urosła do rangi światowego koncernu medialnego.

Bertelsmann. Od chrześcijańskich śpiewników do Britney Spears
(Materiały prasowe)
bEJYvSuZ

Pierwsza połowa roku przyniosła koncernowi Bertelsmann bardzo dobre wyniki. Niegdyś mała, rodzinna firma urosła dziś do rangi światowego koncernu medialnego.

[Na zdjęciu prezes firmy Hartmut Ostrowski i właścicielka przedsiębiorstwa Liz Mohn]

Hartmut Ostrowski, prezes Bertelsmanna, przedstawił solidny wynik koncernu. Zysk multimedialnego giganta wzrósł w pierwszej połowie roku o prawie 10 proc. do blisko 270 mln euro. Skonsolidowane przychody wzrosły o około 2 proc. do 7,2 mld euro. Jednocześnie Bertelsmann tłumi oczekiwania wobec bieżącego roku obrotowego. Problemem jest słaba koniunktura, a na działalność Bertelsmann duży wpływ ma sektor reklamowy.

bEJYvSvb

Do grupy Bertelsmanna należą m.in. wydawnictwo Gruner + Jahr (_ Stern _, _ Financial Times Deutschland _), nadawca telewizyjny RTL Group, wydawnictwo Random House oraz oferująca kompleksowe usługi outsourcingowe grupa Arvato.

Śpiewnik z chrześcijańskimi hymnami

Początek firmy Bertelsmann to 1 lipca 1835 roku, kiedy drukarz Carl Bertelsmann zakłada w niemieckim Gütersloh wydawnictwo C. Bertelsmann Verlag. Pierwszym _ bestsellerem _ Bertelsmanna był wydany pod tytułem _ Theomele _ śpiewnik z chrześcijańskimi pieśniami i hymnami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m157540.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/rodzina;quandt;trzesie;niemiecka;gospodarka,104,0,922472.html) *Właściciele BMW trzęsą niemiecką gospodarką * Zobacz, skąd pochodzi majątek dynastii Quandt. Po śmierci Carla zarządzanie wydawnictwem przejął jego syn Heinrich, który rozbudował firmę przejmując inne wydawnictwa i firmy powiązane z sektorem wydawniczym. Następcą Heinricha Bertelsmanna został Johannes Mohn, który w 1881 roku poślubił córkę Heinricha Friederike Bertelsmann i po śmierci teścia kontynuował działalność wydawniczą firmy.

bEJYvSvh

W 1921 roku, kiedy na czele firmy stanął Heinrich Mohn, wydawnictwo zatrudniało 84 pracowników, a roczny obrót firmy wynosił 700 tys. reichsmarek. Mohn podjął decyzję o modernizacji firmy. Opracowano nowe metody pracy dla działów zbytu, księgowości oraz kalkulacji produkcji. Zmieniono także profil wydawniczy. Podstawą rozwijającego się błyskawicznie działu beletrystyki były teologiczne tradycje wydawnictwa.

Edycja specjalna, dla Wermachtu

Po przejęciu władzy przez narodowych socjalistów wydawnictwo Bertelsmann awansowało do rangi największego dostawcy książek dla Wehrmachtu, a drukarnie wydawnictwa były zlokalizowane w całej Europie. Tradycyjny dla wydawnictwa chrześcijańsko-konserwatywny program i kulturę przedsiębiorstwa połączono z ideologią narodowego socjalizmu. Sukces wydawnictwa opierał się w dużej mierze na ekonomicznym i ideologicznym dostosowaniu do panującego systemu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m197537.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/krupp;produkowali;dziala;dla;hitlera;jak;nikt;dbali;o;pracownikow,79,0,980815.html) *"Kuźnia Rzeszy" najlepszym pracodawcą? * Koncern Krupp ma już 200 lat. Po wybuchu wojny wydawnictwo oferowało niektóre ze swoich pozycji jako specjalne edycje propagandowe Wehrmachtu. Pozwoliło to Bertelsmannowi sprzedawać niezwykle wysoką liczbę książek - 19 mln egzemplarzy - a osiągane zyski sprawiły, że do 1943 roku C. Bertelsmann Verlag zajmował wątpliwe pierwsze miejsce w statystykach wielkości produkcji.

bEJYvSvi

W marcu 1945 roku znaczna część obiektów wydawnictwa uległa zniszczeniu podczas brytyjskiego ataku lotniczego na Gütersloh. W stosunkowo dobrym stanie zachowały się jednak prasy drukarskie, tak że zaraz po zakończeniu wojny firma mogła uruchomić druk książek szkolnych na zlecenie brytyjskiego rządu wojskowego. Wiosną 1947 roku Heinrich Mohn odszedł ze stanowiska prezesa firmy. Nowym szefem wydawnictwa został jego syn Reinhard Mohn, który rok wcześniej wrócił z amerykańskiego obozu jenieckiego.

Klub książki i kurza ferma

Realna wartość wprowadzonej do obiegu w latach pięćdziesiątych marki niemieckiej, doprowadziła do wzrostu popytu na towary konsumpcyjne takie jak produkty spożywcze i towary codziennego zapotrzebowania - nie dotyczyło to jednak książek. Aby zwiększyć sprzedaż książek dyrektorzy ds. sprzedaży Fritz Wixforth oraz Johannes Thordsen opracowali koncepcję klubu, którego członkowie otrzymywali książki bezpośrednio pocztą.

Kub książki _ Bertelsmann Lesering _ uruchomiono 1 czerwca 1950 roku. Sprzedaż bezpośrednia okazała się wielkim sukcesem: Po sześciu miesiącach do klubu należało już 52 tys. osób, po roku już 100 tysięcy. W 1954 roku klub powitał milionowego członka, w 1960 roku z oferty klubu korzystały już trzy miliony czytelników. Noszący dzisiaj nazwę _ Klub Bertelsmanna _ okazało się _ genialnym pomysłem _ innowacyjnego domu wydawniczego.

bEJYvSvj

W latach pięćdziesiątych Bertelsmann rozszerza działalność o rynek muzyczny zakładając w 1958 roku wydawnictwo fonograficzne Ariola oraz uruchamia tłocznię płyt winylowych Sonopress. Dzięki pozyskaniu ówczesnych gwiazd niemieckiego rynku muzycznego, Ariola awansuje szybko do rangi jednej z najbardziej utytułowanych niemieckich wytwórni muzycznych.

Lata sześćdziesiąte to początek ekspansji międzynarodowej: W 1962 roku powstaje w Barcelonie _ Circulo de Lectores _. Hiszpański klub książki szybko zyskał doskonałą reputację literacką. W 1966 roku Bertelsmann przejmuje udziały w austriackim klubie książki _ Donauland _. Po długich przygotowaniach w roku 1970 na rynku francuskim pojawia się pierwszy katalog wspólnego klubu książki Bertelsmanna i Les Presses de la Cité - France Loisirs. Jednak jednym z najbardziej niezwykłych przedsięwzięć Bertelsmanna był zapoczątkowany w połowie lat 60. projekt rolniczy. W Gimbsheim na południe od Worms powstała ferma kurza z milionem niosek. Ferma _ Hennengold _ pozostała w rękach firmy do 1972 roku.

bEJYvSvk

W 1969 roku Bertelsmann przejął 25 proc. udziałów w niemieckim wydawnictwie czasopism Gruner + Jahr. Już w 1973 roku z udziałowca mniejszościowego Bertelsmann stał się udziałowcem większościowym z 60 proc. udziałów. W 1975 roku Bertelsmann zwiększył swoje udziały w G + J do 74,9 procent.

Bertelsmann podbija Amerykę

We wczesnych latach osiemdziesiątych Bertelsmannowi udaje się dokonać przełomu na rynku amerykańskim. Koncern przejmuje amerykańskie wydawnictwa Bantam Books (51 proc. w 1977 roku i 100 proc. w 1980 roku) oraz Doubleday (1986). W drugiej połowie lat osiemdziesiątych w ręce Bertelsmanna przechodzi wytwórnia fonograficzna RCA. Znaczenie rynku amerykańskiego w swoich planach koncern podkreślił uruchomieniem 1 lipca 1987 roku nowojorskiej siedziby Bertelsmann, Inc. Po serii inwestycji nadszedł czas na fazę konsolidacji: Amerykańskie wydawnictwa połączono w konsorcjum wydawnicze pod nazwą Bantam Doubleday Dell Publishing Group. Światową działalność fonograficzną firma skupiła w 1987 roku pod nazwą Bertelsmann Music Group (BMG).

Zgodnie ze swoim przekonaniem, że państwo może liczyć na inicjatywę i zaangażowanie obywateli, w lutym 1977 roku Reinhard Mohn zakłada organizację non-profit i polityczny think tank - Fundację Bertelsmanna. Zgodnie ze swoim statutem fundacja wspiera szereg światowych projektów charytatywnych o charakterze edukacyjnym, socjalnym, społecznym oraz w zakresie ochrony zdrowia. Od momentu powstania Fundacja Bertelsmanna zainwestował 666 mln euro w ponad 700 projektów i jest dziś jedną z największych niemieckich fundacji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/212/m207060.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/rodzina;engelhorn;nie;zawsze;z;nosem;do;interesow,197,0,1042117.html) *Pracownicy szanują go bardziej, niż rodzina * Curt Engelhorn to jeden z najbogatszych Niemców. Kiedy w 1984 roku startuje w Niemczech telewizja prywatna, Gruner + Jahr i Bertelsmann łączą swoje działania w sektorze mediów elektronicznych powołując do życia spółkę Ufa Film- und Fernseh-GmbH z siedzibą w Hamburgu. UFA przejmuje 40 proc. udziałów w pierwszej niemieckiej prywatnej stacji telewizyjnej RTL plus. Był to zalążek dzisiejszej grupy medialnej RTL Deutschland, która szybko awansowała do rangi jednego z najważniejszych filarów koncernu medialnego.

Po zjednoczeniu Niemiec Bertelsmann rozpoczyna ekspansję w nowych krajach związkowych i rozszerza ją na Europę Środkową i Wschodnią. Od 2000 roku należące do Bertelsmanna wydawnictwo Gunter + Jahr wydaje wspólnie z brytyjskim koncernem Pearson niemiecką edycję dziennika ekonomicznego _ Financial Times Deutschland _. Bertelsmann angażuje się także na rynku chińskim. Pierwszy klub książki w Chinach powstał w 1997 roku w Szanghaju. Mimo likwidacji klubu w 2008 roku koncern się nie poddał i od tego czasu udało mu się rozbudować zaangażowanie na rynku chińskim.

John Le Carre i Britney Spears

W marcu 1998 roku Bertelsmann przejął prestiżowe amerykańskie wydawnictwo Random House, które wydaje książki światowej sławy autorów takich jak John Updike, Toni Morrison, John Le Carre oraz Michael Crichton, i połączył je z Bantam Doubleday Dell. Random House, Inc. - jak nazywa się nowej grupa wydawnicza. Była to największa inwestycja w historii firmy, podkreślająca w spektakularny sposób zaangażowanie w książki mimo nadchodzącej ery publikacji elektronicznych. Bertelsmann urósł do rangi największego wydawcy książek angielskojęzycznych. USA stały się dla Bertelsmanna najważniejszym rynkiem.

W 2004 roku BMG i Sony Music utworzyły spółkę joint venture. W ten sposób powstał trzeci co do wielkości koncern muzyczny na świecie. Dla wytwórni Sony BMG nagrywali między Britney Spears, Backstreet Boys i Justin Timberlake. Jesienią 2006 roku Bertelsmann pozbył się wytwórni BMG Music Publishing, która przeszła w ręce światowego giganta Universal Music Group.

Koncern medialny z Gütersloh zawsze stawiał sobie wysokie cele. Dzięki swojemu najważniejszemu filarowi, grupie telewizyjnej RTL, Bertelsmann jest dzisiaj zdecydowanym liderem na europejskim rynku telewizji komercyjnej. Dzięki książkom i e-bookom (Random House), czasopismom (Gruner + Jahr), branży poligraficznej i usługowej (Arvato) niemiecki koncern znajduje się zawsze w czołówce najważniejszych graczy w branży mediów. Bertelsmann prowadzi działalność w ponad 50 krajach. Obecnie przedsiębiorstwo jest zarządzane przez zewnętrznych menedżerów, ale ostatnie słowo należy wciąż do przedstawicieli rodziny, którą reprezentuje Liz Mohn, wdowa po zmarłym w 2009 roku Reinhardzie Mohn.

Czytaj więcej na temat znanych firm w Money.pl
Ta firma to legenda. Zobacz, jak było naprawdę Oryginalne amerykańskie spodnie są produkowane tylko i wyłącznie za granicą, a założyciel marki nie był autorem legendarnego kroju.
Szef wielkiego klubu zrezygnował z pensji, bo... Dla dobra klubu zrezygnował z wysokiej pensji, a w Norymberdze stoi jego fabryka wędlin. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o menadżerze Bayernu Monachium.
Piwo od dr. Oetkera? Mają też bank Producent ciast w proszku zarządza też przedsiębiorstwem żeglugowym i siecią luksusowych hoteli.
bEJYvSvC
strategie firm
strategie
KOMENTARZE
(0)