Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Kaszuwara
|

Diageo zainwestuje 5 miliardów złotych w szkocją whisky

0
Podziel się:

Brytyjska firma to gigant na rynku alkoholowym. Wartość firmy przekracza już 180 miliardów złotych. Tak chcą podbić świat.

Diageo zainwestuje 5 miliardów złotych w szkocją whisky
(Diageo)
bEJUZsid

Miliard funtów, czyli ponad pięć miliardów złotych zamierza zainwestować w szkocką whisky alkoholowy gigant Diageo - podało BBC.

Właściciel takich marek jak Smirnoff, Guinnes, czy Johny Walker chce w ciągu najbliższych pięciu lat chce zbudować nową destylarnię w pobliżu Speyside lub Highlands w Szkocji. Z okolic Speyside pochodzą słynne Single Malts Whiskies.

Firma chce też wybudować nowe magazyny i zatrudnić blisko sto osób. Te wiadomości z dużym optymizmem przyjął szkocki rząd, który ma nadzieję na większy sukces komercyjny szkockiej whisky na rynku globalnym. Oprócz stu etatów w samym Diageo szacuje się, że inwestycja koncernu przyczyni się do powstania dodatkowych 250 miejsc pracy w budownictwie i ponad 500 w całej gospodarce.

bEJUZsif

Teraz Diageo ma 28 gorzelni i zatrudnia w samej Szkocji ponad 4000 pracowników. Wartość marki rośnie systematycznie i w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się o blisko 50 proc. W tym roku ma wzbogacić się o kolejne trzy miliardy funtów, czyli ponad 15 miliardów złotych.

- _ Wierzymy, że uda nam się kontynuować obecne sukcesy i dlatego postanowiliśmy wydać te pieniądze właśnie na wspieranie szkockich marek. Chcemy wykorzystać okazję do globalnego rozprzestrzeniania się firmy _ - powiedział prezes Diageo Paul Walsh.

- _ Inwestycja na pewno będzie opłacalna, poinieważ segment rynku, w który inwestujemy zbudowany jest na silnych fundamentach i tradycji dojrzewania szkockiej whisky _ - dodał prezes.

Czytaj więcej [ ( http://static1.platine.pl/i/art/209/115409_mhp.jpg ) ] (http://platine.pl/najdrozsza-whisky-swiata-jak-przepic-pol-miliona-zlotych-0-1021602.html) *Jak przepić pół miliona złotych? * W Singapurze sprzedano butelkę 62-letniej whisky Dalmore za 125 tys. funtów. W sklepach 12-letnia whisky Dalmore kosztuje 30 funtów, a 19-letnia 60. Czy nabywca oszalał? Również szkocki minister finansów John Swinney twierdzi, że ogłoszenie tej wiadomości przez spółkę jest dobrym sygnałem nadzieji na przyszłość dla tego ważnego dla Szkocji sektora gospodarki.

bEJUZsil

- _ Szkocki rząd uznaje za kluczowe inwestowanie w szkocką whisky, ponieważ ma to realny wpływ na przyspieszenie wszystkich planów inwestycyjnych w Szkocji. Ten sektor jest przecież mocno powiązany z innymi branżami na przykład z branżą spożywczą. Liczymy na dobre relacje z Diageo _ - powiedział Swinney.

To, że plany Diageo są ważne dla Szkockiego rządu potwierdza także zabranie głosu w tej sprawie przez Michalea Moora - szkockiego sekretarza stanu, który ma nadzieję, że inwestycja Diageo może popchnąć w dobrym kierunku szkocką gospodarkę i zatrudnienie. ‬Warto dodać, że to właśnie przemysł alkoholowy jest jednym z głównych motorów napędowych całego przemysłu w Szkocji. Dla tego kraju ważna jest także między innymi branża metalurgiczna oraz wydobycie ropy i rybołówstwo.

Diageo to jedna z najlepiej rozwijających się firm na Wyspach. Jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i zajmuje na niej dwunaste miejsce. Wartość firmy w grudniu 2011 roku wynosiła ponad 35 miliardów funtów, czyli około 180 miliardów złotych. Jej dochody w samym 2011 roku przekoroczyły 13 miliardów funtów (ponad 60 miliardów złotych). Na całym świecie Diageo zatrudnia blisko 20 tysięcy osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto najostrzejsza wódka świata. Odważysz się? Trunek o nazwie Naga Chilli jest nie tylko mocny, jak na wódkę przystało, ale ostry niczym wypalające podniebienie papryczki habanero czy jamajski pieprz.
Coraz popularniejszy trunek. 10 mln litrów W 2012 r. wiel­kość pol­skie­go ryn­ku whi­sky może dojść do poziomu 13 mln li­trów, a w cią­gu dwóch, trzech lat - nawet 20 mln li­trów.
Butelka whisky w cenie limuzyny W Singapurze sprzedano butelkę 62-letniej whisky Dalmore za 125 tys. funtów. W sklepach 12-letnia whisky Dalmore kosztuje 30 funtów, a 19-letnia 60. Czy nabywca oszalał?
bEJUZsiG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)