Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Domy z drewna: Zła sława to mit

0
Podziel się:

Drewniane budynki są tańsze od murowanych i równie wytrzymałe - mówi Jacek Smętek, właściciel firmy Odnova.

Domy z drewna: Zła sława to mit
(www.odnova.com)

**

fot: www.odnova.comDom z drewna jest do 20 procent tańszy od murowanego i stanie nawet w dwa tygodnie. Można zamówić gotowy, albo złożyć go samemu; zbudowany z odpowiednich materiałów i właściwie zakonserwowany posłuży nawet sto lat, mówi Jacek Smętek, właściciel firmy Odnova. Money.pl: Domy drewniane są postrzegane jako niezbyt trwałe, nadające się raczej na domki letniskowe, niż do mieszkania na stałe. Słusznie?**

*Jacek Smętek: *Drewniane domy mają złą opinię, bo wiele z nich buduje się możliwie najtaniej. A żeby klient zmieścił się w zaproponowanej cenie, oszukuje się go i zużywa mniej drewna, niż jest to konieczne. To częsty proceder w budownictwie szkieletowym, gdzie ściany są izolowane wełną mineralną. Można dać deski, które mają po 2 cm od zewnątrz i od wewnątrz, do środka więcej izolacji, i nikt się nie zorientuje, że na elewacji zewnętrznej miało być pięć centymetrów, a są tylko dwa.

My wolimy stawiać budynki, których ściany są z litego drewna. Jeśli mówimy, że ściana ma 20 centymetrów grubości, to właśnie tyle ma. Łatwo to sprawdzić na połączeniach widocznych na zewnątrz. A w budynkach szkieletowych nasze elewacje mają nawet do dziesięciu centymetrów grubości.

Poza tym wiele firm stawia domy ze złych materiałów. Nie pod względem jakości, tylko wilgotności. Drewno często pochodzi prosto z tartaku, a przecież domy powinno się budować z drewna suszonego, nie mokrego.

fot: www.odnova.com_ _fot: www.odnova.com_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/drewniane;domy;firmy;odnova,galeria,5116,0.html)Dlaczego?

Belki suszy się dla ochrony przed szkodnikami. W 80 stopniach wyginie wszystko: każda larwa, pleśń i inny grzyb. Wiele firm wmawia jednak klientom, że najlepsza jest impregnacja, a potem nasącza belki zwykłą farbą i udaje, że to impregnat. Takie podejrzane mieszanki nie mają gwarancji trwałości. Nikt nie wie, czy za dziesięć lat impregnat będzie jeszcze chronił przed szkodnikami, czy już nie.

Inna sprawa, że drewno może być skażone larwami owadów już w momencie przywiezienia go do tartaku. Larwy mają około siedmioletni okres wegetacji i jeśli posmarujemy nieco wilgotną belkę farbą z nieznaczną domieszką impregnatu, stworzymy insektom idealny klimat do rozwoju. Suszenie rozwiązuje te problemy. A impregnować drewno oczywiście można, najlepiej to na więźby dachowe. Jednak tylko w roztworach o odpowiednim stężeniu i tylko po odpowiedniej obróbce termicznej.

Kto decyduje się na dom z drewna? Kim są Wasi klienci?

Ciężko powiedzieć. Czasem są to młodzi ludzie, którzy budują swój pierwszy, wymarzony dom, a czasem starsi, którzy chcą wynieść się z mieszkań murowanych i mieszkać zdrowiej. Na ogół stawiamy takie budynki na obrzeżach miast i w innych ustronnych miejscach. Mamy kilkanaście realizacji rocznie: niektóre budynki stawiamy my, inne nasi klienci odbierają w paczkach i sami je składają. Dzięki temu docieramy również poza granice Polski.

Czyli stawianie domów z drewna nie wymaga specjalnych umiejętności.

Złożyć dom to jedno, zaprojektować, to drugie. Oprócz odpowiednich maszyn trzeba mieć duże doświadczenie. Niestety w Polsce przekazywanie tradycji ciesielskich powoli zanika. Nie ma u nas szkoleń zawodowych, które zaszczepiłyby młodym ludziom zamiłowanie do drewna. Z przykrością stwierdzam, że drewno, jako materiał konstrukcyjny, jest w Polsce marginalizowane. Musimy wzorować się na zachodnich sąsiadach, bo u nas nie ma się na czym oprzeć.

**

fot: www.odnova.comIle trwa budowa takiego domu?**

Budynek w stanie surowym stanie w dwa tygodnie. Ja z reguły zakładam, że budowa potrwa trzy miesiące, wtedy dom będzie spełniał już wszystkie wymogi. Zbyt szybka budowa nie jest wskazana, bo później w eksploatacji wychodzą różne błędy. Budynek drewniany musi się ułożyć - odleżeć i odczekać. Tak, żeby nie było żadnych rozszczelnień i pęknięć. Takim budynkiem musi poruszyć wiatr, musi go oprószyć śnieg. Wtedy wszystko poukłada się jak należy.* Czy dom drewniany jest tańszy od murowanego?*

Teoretycznie jest do 20 procent tańszy, ale jeśli materiały będą najlepszej jakości, koszt może dorównać cenom domów murowanych. Poza tym na dom drewniany trzeba szybciej wyłożyć pieniądze, bo też szybciej się go stawia. Koszta murowanego są rozłożone na dłuższy okres, więc wydatek jest mniej bolesny. Z drugiej strony dom drewniany jest budynkiem energooszczędnym, bo drewno to materiał _ bezwładny _ i nie wchłania ciepła. Nie trzeba więc ogrzewać ścian, tak jak w budynkach murowanych. Poza tym suche drewno wolniej się wychładza.

A co z trwałością takich domów?

Budynki drewniane stawiane są od stuleci i często stoją do dziś. Ich trwałość będzie większa, jeśli pomalujemy ściany od zewnątrz impregnatem koloryzującym, który zabezpieczy dom przed promieniami UV i grzybami. Od wewnątrz można nałożyć woski i oleje, dzięki czemu nasz dom będzie _ oddychał _, a wnętrze będzie ładniej wyglądać.

Znaczną rolę odgrywa też prawidłowa wentylacja. Budynki murowane nie znoszą wilgoci. Jeśli raz ją złapią, od razu będziemy mieć problemy z roztoczami, grzybem i odpadającym tynkiem. Z domami z drewna jest podobnie, ale osuszyć je można dużo łatwiej i szybciej.

Na stronie firmy można przeczytać, że domy drewniane są domami ekologicznymi. Co to znaczy?

Drewno, z którego budujemy domy, pochodzi z Lasów Państwowych, w których gospodarka jest prowadzona zgodnie z normami FSC. Chodzi o to, że jeśli w danym miejscu przyrasta 10 metrów sześciennych drewna, to wycina się tylko pięć, a pozostałe pięć metrów sześciennych rośnie dalej. Bo lasy można wycinać, ale inteligentnie, nie w stu procentach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t134944.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/przyszlosc;opakowan;to;folia;z;kukurydzy,192,0,793280.html) Przyszłość opakowań to folia z kukurydzy Na rynku jest już ponad 30 rodzajów folii, także ekologicznych, które wkrótce zastąpią papier, uważa Michał Kolmasiak, prezes firmy Pragma Trade.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t22129.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/zaparzy;kawe;i;przypilnuje;dziecka;juz;od;5;tysiecy;zlotych,106,0,770922.html) Zaparzy kawę i przypilnuje dziecka. Już od 5 tysięcy złotych Systemy automatyki budynków będą wkrótce w zasięgu portfela przeciętnego Kowalskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t132069.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/wanna;ze;szkla;za;30;tysiecy;moze;byc;i;han;solo,35,0,773411.html) Wanna ze szkła za 30 tysięcy? Może być i Han Solo -_ Ze szkła można nawet zbudować dom _ - mówi Aleksandra Rafalska z firmy Art Glass.
strategie firm
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)