Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Błoński
|

Fundacja Billa i Melindy Gatesów

0
Podziel się:

Założona w 2000 roku fundacja jest prawdopodobnie największą organizacją charytatywną w historii.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów
(EPA/PAP)

W czerwcu 2006 roku jedną z najważniejszych informacji w branży IT było odejście Billa Gatesa z Microsoftu. Od lipca 2008 założyciel koncernu przestanie zajmować się w nim codziennymi obowiązkami i poświęci się pracy w Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Założona w 2000 roku fundacja jest prawdopodobnie największą organizacją charytatywną w historii. Jej prezesem jest Patty Stonesifer. Ma ona trzech przewodniczących rady nadzorczej: Billa Gatesa, Melindę Gates oraz Williama H. Gatesa Seniora.

Przed rokiem zarządzała ona funduszami w wysokości 29 miliardów dolarów. Pod koniec czerwca 2006 Warren Buffett, przyjaciel państwa Gatesów i jeden z najbogatszych ludzi świata, oświadczył, że przekaże fundacji około 30 miliardów dolarów. W liście do fundacji Buffett poinformował, że na jej cel przeznaczy 10 milionów akcji wartości nieco ponad 3000 dolarów każda. Co roku organizacja otrzyma 5 procent akcji.

Pierwsza transza o wartości 1,6 mld dolarów już trafiła na konto fundacji i dzisiaj zarządza ona majątkiem w wysokości 34,6 mld dolarów.

Od dnia powstania do dzisiaj Fundacja przekazała na realizację swoich celów 13,6 mld dolarów, z czego w roku 2006 - 1,56 mld dolarów.

W trzech biurach, które znajdują się w Seattle, Waszyngtonie i Delhi, organizacja zatrudnia 440 osób.

Fundacja prowadzi trzy wielkie programy: Global Development (prezes: Sylvia Mathews Burwell), Global Health (prezes: dr Tadataka Yamada) oraz U.S. Program (prezes: Allan C. Golston).

Światowy Rozwój

Na stronach Fundacji czytamy: ,,niemal 2,5 miliarda osób żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. Dla jednej osoby na osiem, głód jest stałym, potencjalnie śmiertelnym, towarzyszem. Zdecydowana większość biednych nie ma dostępu do usług finansowych, a tylko niewielka część może korzystać z Internetu. [...] Ponieważ większość najbiedniejszych ludzi na świecie jest bezpośrednio zależnych od rolnictwa, pomagamy drobnym gospodarstwom w ulepszeniu produkcji i uzyskaniu dostępu do rynku. Pożyczki, ubezpieczenia i oszczędności mogą pomóc rolnikom przezwyciężać trudności spowodowane złymi warunkami pogodowymi, dlatego też ułatwiamy im dostęp do tego typu usług. A ponieważ informacja może zmieniać życie, wspieramy inicjatywy mające na celu zapewnienie darmowego dostępu do Internetu". Fundacja wspomaga też działalność edukacyjną.

W ramach pomocy rolnikom Gatesowie finansują lub współfinansują szkolenia, zakładanie systemów irygacyjnych, pomagają w skontaktowaniu producentów z odbiorcami, wspomagają sieci dystrybutorów nasion, wydają pieniądze na tworzenie banków roślin oraz na badania nad odmianami, które są lepiej przystosowane do lokalnych warunków.

Kolejną, oprócz rolnictwa, dziedziną finansowaną w ramach programu Global Development są usługi finansowe dla najbiedniejszych. Poważnym problemem w krajach rozwijających się jest słabo rozwinięty system tych usług oraz fakt, iż najbiedniejsze osoby nie mogą z nich skorzystać. Dlatego też Fundacja przeznacza pieniądze na rozwój ubezpieczeń zdrowotnych, ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń od katastrof naturalnych - z których mogliby korzystać mieszkańcy Afryki i Azji Południowej. Finansowane są również nowe technologie, dzięki którym banki staną się dostępne dla mieszkańców odległych zakątków globu, a oni sami zyskują dostęp do pożyczek i kont oszczędnościowych.

Ostatnim z działów, nad którymi pieczę ma Sylvia Mathews Burwell jest podprogram Global Libraries. Fundacja Billa i Melindy Gatesów pomaga w zapewnieniu darmowego dostępu do informacji. W ramach dofinansowywania bibliotek organizacja dostarcza komputery, zapewnia łącza internetowe i szkolenia dla pracowników. Z działań tych skorzystały już tysiące bibliotek m.in. z Chile, Meksyku, Botswany, Łotwy i Litwy.

Zdrowie w skali globalnej

Drugim z olbrzymich programów Fundacji jest Global Health. Tutaj organizacja skupiła się na kilku szczególnie groźnych chorobach. Jej priorytetami są: ostre biegunki (zabijają rocznie 2-3 milionów dzieci), ostre zakażenie dolnych dróg oddechowych (około 2 miliony ofiar rocznie), zdrowie dzieci, HIV/AIDS, malaria, zdrowie kobiet, gruźlica oraz zapobieganie niedożywieniu i chorobom, którym można zapobiec dzięki szczepieniom.

Fundacja prowadzi działania, mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się takich chorób. Finansuje badania nad nowymi lekami, stara się rozpowszechniać wśród mieszkańców krajów rozwijających się wiedzę, na temat sposobów ochrony przed wspomnianymi chorobami oraz przeznacza pieniądze na opracowywanie nowych narzędzi i strategii zapobiegania kolejnym zakażeniom.

Jednym z najciekawszych programów prowadzonych w ramach Global Health jest inicjatywa Great Challenges. Wielkie Wyzwania zapoczątkowano w 2002 roku. Obecnie prowadzone są wraz z Foundation for the National Institutes of Health, Wellcome Trust oraz Canadian Institutes of Health Research. W ramach Great Challenges Fundacja przeznaczyła 450 milionów dolarów na badania m.in. nad szczepionkami, których przechowywanie nie wymaga lodówek, a podawanie - igieł. Wyzwania mają na celu skupienie wysiłków najwybitniejszych światowych naukowców, którzy mają pracować nad ulepszaniem istniejących szczepionek i tworzeniem nowych. Ich zadaniem jest również opracowanie metod kontrolowania owadów, które przenoszą choroby. Organizacja finansuje też prace nad zapobieganiem rozwijaniu się odporności na leki czy leczeniem chorób chronicznych.

Inicjatywa Great Challenges spotkała się z olbrzymim odzewem i Fundacja otrzymała już listy od ponad 1500 osób i organizacji, które są zainteresowane współfinansowaniem Wyzwań.

Wspomaganie Ameryki

Założyciele Fundacji nie zapominają też o tym, że w ich własnym kraju żyje wiele osób, którym można pomóc. Stąd też program kierowany do mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych celów jest zwiększenie liczby osób, które po ukończeniu szkoły średniej będą gotowe do pójścia do college'u lub też znajdą lepszą pracę, niż zwykle oferowana absolwentom ze średnim wykształceniem. Fundacja chce również ułatwić ludziom o niskich dochodach korzystanie z technologii informatycznych w bibliotekach publicznych. Celem jeszcze innego programu jest polepszanie warunków życia dzieci z rodzin szczególnie zagrożonych ze stanu Waszyngton oraz z Greater Portland w Oregonie.

Pieniądze fundacji wędrują w dużej mierze do małych szkół i bibliotek w najbiedniejszych regionach USA. Dzięki nim uczniowie zyskują dostęp do komputerów i Internetu, a przez to realizowany jest główny cel Fundacji: polepszanie ich życia i zwiększenie szans na lepszą edukację.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów realizuje, jak mogliśmy się przekonać, bardzo ambitne założenia. Przedstawiony powyżej opis mówi jedynie o części działań tej organizacji. Już jednak taki pobieżny przegląd pozwala stwierdzić, że najbogatszy człowiek świata nie będzie się nudził po odejściu z firmy, którą założył. Tym bardziej, że, jak zgodnie twierdzą analitycy, nadal będzie miał olbrzymi wpływ na to, co dzieje się w Microsofcie.

strategie firm
strategie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)