Notowania

Przejdź na
boss
06.02.2011 07:35

Hugo Boss triumfuje rekordowym zyskiem

Poprawa koniunktury pomogła producentowi mody powrócić do strefy zysków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vincent Teeuwen/CC/flickr)

Claus-Dietrich Lahrs*, n*owy szef niemieckiego producenta ekskluzywnej mody, może się wreszcie pochwalić dobrymi wynikami. Wszystko dzięki poprawie światowej koniunktury. **

Poprawa światowej koniunktury oraz odchudzenie struktur przedsiębiorstwa w latach kryzysu pomogły największemu niemieckiemu producentowi mody powrócić do strefy zysków.

Po raz pierwszy od trzech lat prezes firmy Claus-Dietrich Lahrs mógł wyjść z cienia byłego szefa przedsiębiorstwa, chwaląc się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. - _ 2010 był jak dotąd najlepszym rokiem w historii przedsiębiorstwa _ - powiedział Lahrs. Przychód netto wzrósł w ubiegłym roku o 82 procent do 189 mln euro.

W dobie kryzysu Lahrs podjął decyzję o zamknięciu 40 nierentownych filii, ograniczył stany magazynowe i doprowadził do porządku logistykę. Także w bieżącym roku szef domu mody spodziewa się wyraźnego wzrostu obrotów i ponadproporcjonalnego wzrostu zysku operacyjnego przed amortyzacją (EBITDA). Oznaczałoby to dalszy wzrost marży operacyjnej. Już teraz zysk EBITDA osiągnął poziom 20 proc., zakładany właściwie na rok 2015 roku: Wtedy to, przy planowanym obrocie rzędu 2,5 mld euro, EBITDA ma wynieść 500 mln euro.

W 2010 roku Hugo Boss radził sobie znacznie lepiej niż inni niemieccy producenci odzieży łącznie. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego obroty niemieckich producentów odzieży wzrosły w 2010 roku tylko o 0,2 proc do 4,05 mld euro.

Największym problemem branży są obecnie rosnące ceny. W przeciągu roku cena bawełny wzrosła dwukrotnie. Dochodzi do tego kryzys produkcyjny w Chinach, gdzie produkuje się coraz więcej na rynek krajowy, a w zamożniejszych regionach kraju zaczyna brakować pracowników. Problem ten nie dotyka Bossa w tak dużym stopniu, ponieważ firma nie opiera produkcji swoich wysokojakościowych wyrobów na Chinach, a bardziej na Turcji.

Boss nie planuje także podniesienia cen swojej aktualnej kolekcji. Należy jednak zauważyć, że zmiany cen mają miejsce głównie podczas wprowadzania nowych kolekcji. Na wyniki finansowe Bossa zareagował także indeks M-Dax, gdzie notowane jest niemieckie przedsiębiorstwo. W przeciągu roku kurs akcji Hugo Bossa prawie się podwoił i wynosi dziś 55,68 euro.

Sukces Bossa może okazać się także sukcesem dla funduszu inwestycyjnego Permira, który na fali boomu private-equity zapłacił w 2007 roku 3,8 mld euro za Valentino, spółkę-matkę do której należy Boss, wymieniając przy okazji cały zarząd w niemieckiej firmie. Teraz wszyscy oczekują z napięciem na dywidendę, jaka ma wypłacić Boss swoim akcjonariuszom. Permira potrzebuje pieniędzy na obsługę kredytów z przejęć.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/31/t129823.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/perfumy;od;heidi;klum;jeszcze;w;tym;roku,127,0,758911.html) Perfumy od Heidi Klum jeszcze w tym roku Sprzedaż zapachu na całym świecie będzie prowadzona przez oddział firmy Coty Beauty.
[ ( http://static1.money.pl/i/manager/o/artykuly/18823/38791_ipads.tiny.png ) ] (http://manager.money.pl/strategie/emarketing/artykul/apple;bije;rekord;27;miliardow;dolarow;przychodu,179,0,756915.html) Apple bije rekord. 27 miliardów dolarów przychodu Urządzenia spod znaku jabłka przyniosły Jobsowi ponad 70-procentowy wzrost przychodów w pierwszym kwartale finansowym 2011 roku. Koncern sprzedał ponad 16 milionów iPhonów.
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/156/115868_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-zdrowie/toksyczne-kosmetyki,0,707408.html) Toksyczne kosmetyki? Woda toaletowa, żel pod prysznic wywołujący groźne zmiany na skórze, zaburzenia hormonalne, problemy z płodnością czy życiem seksualnym? To możliwe. Zobacz na co trzeba zwrócić uwagę wybierając kosmetyki - radzą eksperci z kliniki Handsome Men
Tagi: boss, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, gospodarka światowa, case study
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz