Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Imperium FIFA skandale nie szkodzą

0
Podziel się:

FIFA to oficjalnie ciągle międzynarodowa organizacja pozarządowa. Od dawna działa jak ogromny koncern, ale nie płaci podatków.

Imperium FIFA skandale nie szkodzą
(PAP/EPA)

Władze nad światową piłką nożną sprawuje FIFA. Oficjalnie ciągle jeszcze międzynarodowa organizacja pozarządowa, jednak operująca jak ogromny koncern. Z tym wyjątkiem, że nie płaci podatków - informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.


Siedziba FIFA znajduje się w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Zurychu. Z jednej strony widok na panoramę miasta, z drugiej na lasy i ośnieżone szczyty Alp. Wybór Szwajcarii na siedzibę federacji nie był przypadkowy.

W alpejskim kraju międzynarodowe organizacje sportowe nie muszą praktycznie odprowadzać podatków. Nadzór jest opieszały a państwo przychylne. Według Frankfurter Allgemeine Zeitung prezydent FIFA Sepp Blatter cieszy się tam wręcz eksterytorialnym statusem.

Jak zauważa FAZ, przyglądając się bilansom FIFA można zauważyć, że brakuje w nich konsekwentnie pozycji podatki. Największym nakładem w ciągu minionych czterech lat była organizacja Mundialu 2010 w RPA – koszt 1,3 mld dolarów. Obrót, jaki FIFA wygenerowała ze sprzedaży praw marketingowych oraz praw do transmisji rozgrywek to 3,5 mld dolarów. W pozycji wydatki za lata 2007 – 2010 FIFA podaje prawie 800 mln dolarów na finansowanie projektów wspierających rozwój piłki nożnej na świecie.

Ze sprawdzonego przez firmę audytorska KPMG sprawozdania z działalności federacji za lata 2007 – 2010 wynika, że _ FIFA przetrwała bez uszczerbku zawirowania światowego kryzysu gospodarczego _. W porównaniu do poprzedniego czteroletniego okresu, w 2010 roku zysk FIFA wzrósł z 49 mln do 202 mln dolarów i był tym samym znacznie mniejszy niż w rekordowym roku 2006, kiedy to wyniósł 250 mln dolarów.

[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/147/140179_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-sport/polscy-pilkarze-71-w-rankingu-fifa,0,839004.html) Polscy piłkarze 71. w rankingu FIFA

Rezerwa federacji wzrosła z 76 mln dolarów w roku 2003 do 1,3 mld dolarów w roku ubiegłym. Kapitał własny wynosił ostatnio prawie 62 proc., a środki płynne jakimi dysponuje federacja to 1,6 mld dolarów. Wynika z tego, że FIFA mogłaby równie dobrze działać jako bank.

Jak na organizację niezorientowaną na zysk nagromadzenie takich kwot jest dla federacji w pewnej mierze pikantne. FIFA tłumaczy to _ zabezpieczeniem finansowej niezależności _ i w odpowiedzi na krytykę tłumaczy, że nie ma górnej granicy dla rezerw, a te uwzględniają koszty łączne oraz ryzyko operacyjne podczas planowania czteroletniego okresu działalności. Łączny obrót FIFA za minione cztery lata to 4,2 mld dolarów. Organizacja MŚ 2014 w Brazylii ma przynieść FIFA 3,8 mld dolarów wpływów ze sprzedaży praw marketingowych oraz praw do transmisji rozgrywek.

Mimo tak pozytywnych wyników federacja zmaga się od lat z pojawiającymi się w mediach zarzutami o korupcji szerzącej się wśród działaczy FIFA. Wydarzenia poprzedzające jutrzejsze wybory na stanowisko prezydenta FIFA oraz wcześniejsze informacje dotyczące nieprawidłowości podczas przyznawania praw do organizacji kolejnych MŚ (2018 Rosja i 2022 Katar), są dotychczasowym szczytem bogatej w skandale historii FIFA.

Mimo pojawiających się podejrzeń samemu Blatterowi, który sprawuje funkcję prezydenta FIFA od 1998 roku, nie udowodniono żadnych uchybień. FIFA ma własny organ kontrolny – Komisję ds. Etyki, a Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie odgrywa w tym przypadku marginesową rolę.

[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/101/99941_tiny.jpg ) ] (http://meski-swiat.menstream.pl/galerie/pilkarze,galeria,5488,0.html) Najbogatsi piłkarze. Zobacz ile zarabiają

Podczas prowadzonego w 2008 roku śledztwa w sprawie bankructwa byłego partnera marketingowego FIFA, **firmy ISMM/ISL, prokuratura przedstawiła dowody świadczące o korupcji wśród działaczy FIFA. W śledztwie pojawiało się wiele razy nazwisko Blattera.

Ostatecznie proces zakończył się nałożeniem niewielkich kar grzywny na trzech spośród sześciu oskarżonych menadżerów ISMM/ISL oraz 141 tys. franków grzywny dla FIFA, jako największego partnera ISMM, za brak współpracy z prokuraturą i składanie fałszywych zeznań. W czerwcu 2010 roku skorumpowani działacze FIFA zawarli porozumienie z prokuraturą i zapłacili grzywnę w wysokości 5,5 mln franków. W zamian pozostaną anonimowi i uchodzą w dalszym ciągu za niekaranych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t123876.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fifa;wybrala;gospodarzy;mundiali;w;2018;i;2022;roku,211,0,727507.html) FIFA wybrała gospodarzy Mundiali w 2018 i 2022 roku Sepp Blatter ogłosił decyzję, którą podjęła FIFA
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t100654.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/fifa;w;rpa;zarobila;3;2;mld;dolarow,126,0,642942.html) FIFA w RPA zarobiła 3,2 mld dolarów Za tym sukcesem stoi Joseph Blatter. Tak duże zyski były możliwe m.in. dzięki zwolnieniu z podatków.
wiadomości
strategie firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)