Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Johnnie Walker, czyli dzieje Jasia Wędrowniczka

Każdej sekundy na całym świecie wypija się łącznie 4 butelki alkoholu tej marki. Jego popularność z czasem wciąż się umacnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Każdej sekundy na całym świecie wypija się łącznie 4 butelki alkoholu tej marki. Jego popularność z czasem wciąż się umacnia. A zaczęło się od rodzynek i herbaty. *

O wielu warzelnikach i handlarzach tym trunkiem zapomniano, jednak co najmniej kilku rozwinęło nieźle lub świetnie prosperujący interes. Warto wymienić chociażby George'a Balantine'a z Edynburga czy Francisa i Waltera Berry z Londynu, którzy stworzyli Cutty Sark. Największą sławę zdobył nie kto inny, lecz John Walker.

Johnnie urodził się 25 lipca 1805 r. na farmie Todrigg w pobliżu Kilmarnock w Ayrshire (co ciekawe, whisky jest tam nadal butelkowana). Był synem rolnika, _ Z okazji 200. rocznicy urodzin Johna w 2005 roku wyprodukowano limitowaną serię Johnnie Walker Blue. Karafkę zaprojektował Baccarat. Za jedną z 4000 butelek trzeba było zapłacić ok. 2 tys. funtów. _ale kiedy ojciec zmarł w 1819 r., zostawiwszy mu spadek w wysokości 417 funtów, zyskał szansę na rozkręcenie własnego interesu w miasteczku. Nie zaprzepaścił jej i w wieku 15 lat był już właścicielem niewielkiego sklepiku.

Biografowie opisują go jako handlarza w każdym calu. Sprzedawał wszystko, ale specjalizował się w herbacie. Miał coś, co można by nazwać wyczuciem rynku, ponieważ w czasach, gdy Brytyjczycy uprawiali chińską herbatę w Indiach, napar z jej listków stał się napojem patriotycznym.

Sklepik oferował też rodzynki, ocet i scotcha. Przed 1850 rokiem pojawiła się w nim Walker's Kilmarnock Whisky. Szybko zdobyła niewielkie, ale wierne grono zwolenników. Sława trunku zataczała coraz szersze kręgi, w miarę jak do miasteczka trafiały coraz liczniejsze zastępy podróżnych korzystających z nowo otwartej linii kolejowej Londyn-Glasgow. Nie brakowało wśród nich biznesmenów, ponieważ Kilmarnock było ważnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego, w tym tkalni dywanów.

W czym przejawił się geniusz Walkera? W tym, że postanowił zastosować zasady sporządzania mieszanek herbacianych do mieszania whisky. Wielu znawców utrzymuje, że gdyby Walker i jemu podobni nie zaczęli mieszać odmiany zbożowej (grain) ze słodową (single malt), alkohol ten nigdy nie zdobyłby swojej dzisiejszej popularności. Dwieście lat temu whisky single malt była zbyt ciężka i oleista dla niektórych podniebień. Zabieg Walkera nadał alkoholowi "gładkości", a smak stał się bardziej wyważony.

Senior rodu Walkerów szczególnie gustował w alkoholu z wyspy Oslay.

W 1833 roku Szkot poślubił Elizabeth Purves. Był już wtedy szanowanym biznesmenem, kierował m.in. miejscowym cechem kupieckim. Należał też do loży masońskiej.

Wszystko szło dobrze, kiedy w 1852 r. Kilmarnock nawiedziła katastrofalna powódź, która zniszczyła całe zapasy Johna. Niewiele brakowało, aby na tym zakończyła się jego kariera, ale cieszył się tak dobrą reputacją, że biznes udało mu się z pomocą klientów odbudować. Syn Aleksander przekonał ojca, że powinien zakończyć handel detaliczny i zamiast tego zająć się hurtem. Po śmierci ojca w 1857 roku to on przejął po nim schedę.

Aleksander wszedł do spółki z ojcem w 1856 roku. Wpadł na pomysł wykorzystania sieci handlowców, którzy rozprowadzali alkohol za granicą. Na początku firma sprzedawała całą gamę różnych destylatów, a ten firmowany imieniem i nazwiskiem ojca stanowił tylko 8 proc. dochodu. Odsetek ten zmienił się za rządów Aleksandra. Kiedy przekazywał pałeczkę wnukowi Johna, sięgał on już 90-95 procent.

Gdyby skromny 15-latek mógł ujrzeć dzisiejsze imperium, na pewno byłby z niego dumny. Obecnie na świecie w ciągu sekundy wypija się 4 butelki tej whisky. Co roku w ponad 200 krajach sprzedaje się ponad 10 mln skrzynek trunku. Dziewiętnastowieczni wykonawcy testamentu dobrze pokierowali więc swym podopiecznym.

Tagi: johnnie walker, strategie firm, strategie, case study
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz