Notowania

getin bank
22.11.2010 08:51

Leszek Czarnecki buduje trzeci co do wielkości bank?

Połączenie Getin Banku z Noble Bankiem, kupno GMAC Banku, a teraz Allianz Banku, świadczy o tym, że powstaje bankowe imperium.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Leszek Czarnecki ma jasny cel do zrealizowania na rynku bankowym. Tak jak w przypadku leasingu i tutaj chce zająć jak najwyższą pozycję. Aby to osiągnąć, właściciel Getinu najpierw postanowił o połączeniu Getin Banku z Noble Bankiem, a później dokupił GMAC Bank. *Najnowszym nabytkiem jest*Allianz Bank Polska, który posiada 58 placówek w całej Polsce i zatrudnia ponad 650 osób.

A jeszcze jesienią 2008 roku były obawy, że Getin nie będzie w stanie spłacić euroobligacji. - _ Był to ciężki okres dla branży. Spółka potrafiła jednak wykorzystać strach na rynku i przekuć go na własny sukces. Wielka kampania reklamowa dotycząca lokaty spowodowała, że Getin Bank zebrał bardzo dużo środków i był wstanie spłacić swoje zobowiązania przed terminem. To bardzo pozytywnie wpłynęło na wzrost zaufania do banku _ – opowiada Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający w Rothschild Polska.

Getin jest teraz dziesiątym co do wielkości bankiem w Polsce. Jeśli zostanie połączony z GMAC, to pojawi się w okolicach piątego miejsca. Kolejne inwestycje i ponowne połączenia (Allianz Bank) mogą spowodować, że znajdzie się już bardzo blisko podium.

Jacek Chwedoruk uważa, że Czarnecki ma ambicje, żeby jego bank znalazł się w pierwszej trójce największych. Podkreśla, że ten cel osiągnie głównie dzięki umiejętnemu wykorzystaniu rynku kapitałowego.

Leszek Czarnecki pokazał, że po osiągnięciu celu w biznesie, potrafi sprzedać swoje udziały bez większych emocji. Tak było w przypadku firmy TAN czy EFL. Nie jest więc wykluczone, że podobnie stanie się z Getin Bankiem. Zdaniem Jacka Chwedoruka moment, w którym Leszek Czarnecki podejmie kolejne wyzwanie, jest coraz bliżej.

Pierwszą firmą, z którą biznesmen się rozstał, aby zainwestować w nowe przedsięwzięcie, było założone 1986 roku Przedsiębiorstwa Hydrotechniki i Inżynierii TAN. Zainwestował w Europejski Fundusz Leasingowy.

Na pomysł wpadł w 1990 roku, gdy wyleasingował mercedesa od Sobiesława Zasady. Jak sam wspomina, po przeanalizowaniu oferty stwierdził, że w tym biznesie marże są ogromne, rzędu nawet 70 procent.

Firma rozkwitła i stała się potentatem na polskim rynku. W 2000 roku EFL zadebiutował na londyńskiej giełdzie, a następnie na warszawskiej. W 2001 roku francuska korporacja Credit Agricole zapłaciła za firmę 412 milionów euro, a Czarnecki, do którego należało wówczas ponad 80 procent akcji, część pieniędzy uzyskanych z tej transakcji zainwestował właśnie w polską firmę Credit Agricole.

Jednak już w trzy lata później biznesmen sprzedał swoje udziały i po uzyskaniu zgody NBP przejął Bank Górnośląski_ . _Mniej więcej w tym samym czasie zaczął inwestować w akcje Getin Banku. Wtedy też nastąpił okres szybkiego rozwoju spółek związanych z Getinem, takich jak Fioletczy Open Finance; pojawił się Noble Bank.

Kolejne przejęcia dowodzą, że Leszkowi Czarneckiemu rzeczywiście uda się stworzyć jeden z największych banków w Polsce. Niewiadomą pozostanie, komu go sprzeda i w co zainwestuje pozyskane pieniądze.

Tagi: getin bank, strategie firm, strategie, case study
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz