Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategie firm
24.11.2010 08:50

Mały debiut giełdowy Facebooka

Rosjanin Juri Milner skupuje globalne imperium internetowe. Na giełdowym debiucie chce zarobić prawie miliard dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Ósmego listopada Juri Milner wprowadził na giełdę 16 procent aktywów mail.ru, co ma przynieść firmie prawie 900 milionów euro. Wraz z mail.ru na parkiecie zadebiutuje także mała część potężnego portalu społecznościowego Facebook, w którym rosyjska firma posiada pięć procent udziałów.

Inwestor Juri Milner nie lubi być w centrum uwagi. Unika szczegółowych wywiadów, nienawidzi nadętego przepychu rosyjskich oligarchów i woli pociągać za sznurki z ukrycia. Wśród inwestorów internetowych uchodzi za jednego z największych.

Pod dachem firmy inwestycyjnej mail.ru, która do września była znana pod nazwą Digital Sky Technologies (DST), zbudował globalne imperium internetowe. Posiada udziały w Facebooku i twórcy FarmVille - Zynga, kontroluje rosyjskie sieci społecznościowe, a od amerykańskiego giganta internetowego AOL przejął w całości komunikator ICQ.

Rozkwit mail.ru finansował dotychczas Alischer Usmanow. Mówi się, że rosyjski oligarcha i _ bon vivant _ma bardzo dobre układy z Kremlem - podobnie jak Milner, który doradza prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi. Milner chce wykorzystać cały zgromadzony know-how w swojej ojczyźnie, Rosji. Niedawno wyjawił tygodnikowi Wirtschaftswoche: _ Być może uda nam się zbudować w Rosji lepszy koncern internetowy _. Brzmi to jak wyraźne polecenie Kremla.

Jednak na sfinansowanie swojej ekspansji Milner potrzebuje najpierw świeżej gotówki. Pieniądze zamierza pozyskać z londyńskiej giełdy. Ósmego listopada 48-letni Milner wprowadził na parkiet 16 procent aktywów mail.ru, co ma przynieść firmie prawie 900 milionów euro.

Wraz z pierwszym od lat dużym debiutem giełdowym firmy internetowej holding trafił od razu do pierwszej dziesiątki najdroższych na świecie przedsiębiorstw internetowych: wartość księgowa niepozornego rosyjskiego giganta szacowana jest na 5,6 miliarda dolarów. I to mimo dość mizernego zysku za 2009 rok, który wyniósł jedynie 55 milionów dolarów.

Mimo to plany Milnera odnośnie pozyskania pieniędzy z giełdy nie uchodzą wśród analityków za zbyt przesadne. Wraz z mail.ru na parkiecie zadebiutuje także mała część potężnego portalu społecznościowego Facebook, w którym rosyjska firma posiada pięć procent udziałów.

Mimo gigantycznych kosztów utrzymania serwerów wartość rynkowa Facebooka szacowana jest obecnie na 33 miliardy euro. Milner obiecuje ponadto swoim inwestorom, że środki pozyskane z debiutu giełdowego przeznaczy na zakup dalszych udziałów w Facebooku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t14353.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/facebook;na;celowniku;inspektora;danych;osobowych,106,0,713322.html) Facebook na celowniku inspektora danych osobowych GIODO uważa, że inne serwisy są dyskryminowane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t14352.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/facebook;sprzedal;udzialy;wlascicielowi;naszej-klasy,214,0,454614.html) Facebook sprzedał udziały właścicielowi Naszej-Klasy Rosyjska firma internetowa za akcje zapłaciła 200 mln dol.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t34319.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policja;wykorzysta;facebook;do;szukania;zaginionych;dzieci,148,0,689556.html) Policja wykorzysta Facebook do szukania zaginionych dzieci Kanadyjska policja chce zwiększyć w ten sposób szanse odnalezienia zaginionego dziecka.
Tagi: strategie firm, strategie, case study
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz