Notowania

bezrobocie
06.03.2009 15:50

Na kryzysie najbardziej tracą mężczyźni

Gorsza koniunktura na główny cel wybrała sobie płeć brzydką. I zrównuje szanse kobiet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Billyfoto/Dreamstime.com)

Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzega, że dekoniunktura upatrzyła sobie na ofiary mężczyzn. Okazuje się, że to oni częściej niż kobiety tracą pracę w trudnych dla gospodarki czasach - podaje _ Reuters _.

Takie wnioski *można wysnuć na podstawie obserwacji w Europie Zachodniej. W tym rejonie bezrobocie wśród mężczyzn wzrosło *o **1,1 proc. w ciągu 2008 roku i teraz jest na poziomie 6,6 proc. W tym samym czasie odsetek bezrobotnych kobiet podniósł się jedynie o 0,8 punktów procentowych.

Pomimo tego i tak jest on wyższy od odsetka bezrobotnych mężczyzn, bo wynosi 6,8 proc. Nowa tendencja oznacza jednak, że liczba bezreobotnych obu płci powoli się zrównuje.

Powodem tej sytuacji jest to, że kryzys dotyka branże, w których zwykle pracują mężczyźni. Do takich należą przecież górnictwo, przemysł energetyczny, budownictwo, czy transport. W krajach rozwiniętych mężczyźni zajmują dwie trzecie stanowisk w tych sektorach.

Dwie trzecie miejsc pracy należą natomiast do kobiet w sektorze publicznym. To przede wszystkim one pracują w ochronie zdrowia, edukacji, czy opiece społecznej. A te branże nie cierpią z powodu kryzysu tak wyraźnie.

Eksperci przewidują, że bezrobocie będzie rosło zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, ale pracownice będą zwalniane rzadziej niż pracownicy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Kobiety negocjują lepiej niż mężczyźni ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/kobiety;negocjuja;lepiej;niz;mezczyzni,175,0,352175.html )
* [ Kobiety do roboty! ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kobiety;do;roboty,194,0,326850.html )
* [ Kobiety rządzą pieniędzmi Polaków ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/kobiety;rzadza;pieniedzmi;polakow,1,0,210433.html )
Tagi: bezrobocie, europa, mężczyźni, kobiety, kryzys, zrównanie, szanse, odsetek, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz