Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

Najlepiej zarabiający pisarze na świecie

Fot. PAP/EPA

Z zestawienia dziesięciu najlepiej zarabiających pisarzy na świecie wynika, że jak już pisać, to dla dzieci, bo majątek autorki serii o Harrym Potterze jest zdecydowanie największy. Ale dobrze radzą sobie też pisarze horrorów, thrillerów czy powieści sensacyjnych.

Losy najbogatszych pisarzy świata byłby bardzo różne. Przed napisaniem bestsellerów byli nauczycielami, agentami ubezpieczeniowymi, czy pośrednikami w biurach nieruchomości. Dziś łączy ich jedno - fortuny liczone w milionach dolarów.


1. Joanne Kathleen Rowling
250 milionów dolarów

Pierwsze miejsce dzięki literaturze dla dzieci: Harry Potter i 250 mln dolarów dochodu rocznie daje J.K. Rowling suwerenną przewagę nad innymi autorami. Po siedmiu tomach o przygodach Harry`ego Pottera oraz dodatkowych trzech książkach, które zamierza napisać o życiu w Hogwart, ma być już koniec z czarami. Mimo to pierwsze miejsce w rankingu utrzyma na pewno jeszcze przez jakiś czas.
(zdjęcie Sjhill/GFDL/en.wikipedia)


2. James Patterson
50 milionów dolarów

James Patterson, amerykański autor powieści kryminalnych, zarobił w tym samym okresie pięć milionów dolarów więcej, zapewniając sobie w ten sposób drugie miejsce na liście najlepiej zarabiających autorów. W czołówce najpopularniejszych autorów amerykańskich Patterson znalazł się między innymi dzięki thrillerom o policyjnym psychologu Aleksie Crossie, które doczekały się także ekranizacji z Morganem Freemanem w roli głównej. Na liście bestsellerów znalazła się także jego nowa seria thrillerów, której głównym bohaterem jest detektyw Lindsay Boxer.
(zdjęcie Sue Solie-Patterson/CC/jamespatterson.com)


3. Stephen King
45 milinów dolarów

Stephen King rozpoczynał karierę jesienią 1973 r. jako nauczyciel języka angielskiego w szkole w stanie Maine. Jego pierwsza powieści Carrie, wydana w 1974 r., była podwiną jego kariery autora horrorów. Od tego czasu King wydał ponad 40 książek, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 400 mln egzemplarzy. O okresie od czerwca 2007 do czerwca 2008 Stephen King zarobił 45 mln dolarów. W listopadzie na rynku amerykańskim ukaże się nowa powieść Kinga - Under the Dome.
(zdjęcie Pinguino/CC/Flickr)

4. Tom Clancy
35 milionów dolarów

Na czwartym miejscu ponownie ekspert od thrillerów: Tom Clancy z rocznym dochodem w wysokości 35 mln dolarów. W swoim poprzednim zawodzie agenta ubezpieczeniowego Clancy nie zarobiłby raczej takich pieniędzy. Bestsellerem stała się już jego pierwsze książka Polowanie na Czerwony Październik, która okazała się przebojem także w wersji filmowej z Seanem Connery i Alekiem Baldwinem w rolach głównych. Sukces Clancy`ego trwa do dziś, jego książki znajdują się na pierwszych miejscach światowych bestsellerów. Clancy jest także współtwórca producenta gier komputerowych Red Storm Entertainment i autorem książek popularnonaukowych.

5. Danielle Steel
30 milionów dolarów

Z rocznym dochodem w wysokości 30 mln dolarów (2007/2008) Danielle Steel znalazła się na piątym miejscu rankingu. Popularna amerykańska autorka powieści z gatunku dla kobiet i od wielu lat najczęściej czytana autorka na świecie. Wiele z jej powieści doczekało się ekranizacji. Steel mieszka w San Francisco i jest matka dziewięciorga dzieci.


6. John Grisham
25 milionów dolarów

John Grisham - amerykański autor thrillerów prawniczych i kryminałów. Jego pierwsza powieść Czas zabijania pojawiła się na rynku w 1986 roku w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Mimo że książka nie cieszyła się powodzeniem Grisham pisał dalej i w 1991 r. opublikował swój pierwszy bestseller Firma. John Ray Grisham Jr. wydaje średnio jedną książkę rocznie zarabiając 25 mln dolarów (2007/2008). Grisham sprzedał do tej pory 60 mln egzemplarzy swoich powieści.
(zdjęcie BJTJ1/CC/Flickr)


7. Dean Koontz
25 milionów dolarów

Na miejscu siódmym znalazł się Amerykanin Dean Koontz, który w tym samym okresie czasu zarobił 25 mln dolarów. Jego thrillery i horrory sprzedały się na całym świecie w ilości prawie 400 mln egzemplarzy. Wiele jego powieści zostało zekranizowanych, między innymi Odwieczny wróg (Phantoms) z Benem Affleckiem i Peterem O'Toole oraz Zwierciadło zbrodni (Mr. Murder) ze Stephenem Baldwinem i Jamesem Coburnem w rolach głównych.
(fot. Dixen and the Internet/GFDL/Wikimedia)


8. Ken Follett
20 milionów dolarów

Przełomem dla brytyjskiego autora Kena Folletta była wydana w 1978 r. powieścią Igła. W ciągu minionych 25 lat Follett napisał 19 książek, przeważnie thrillerów i powieści o tematyce wojennej. W 1989 r. opublikował powieść Filary ziemi, której akcja dzieje się w średniowieczu. Tytuł ten znalazła się na liście bestsellerów w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Niemczech. Jego książki przyniosły mu dochód w wysokości 20 mln dolarów (2007/2008) i ósme miejsce w rankingu najlepiej zarabiających autorów.
(zdjęcie Mikelcg/GFDL/Wikimedia)

9. Janet Evanovich
17 milionów dolarów

Janet Evanovich trafiła na listę światowych bestsellerów dzięki jej 15-tomowej serii o łowczyni nagród Stephanie Plum. Nowa seria amerykańskiej autorki powieści kryminalno-sensacyjnych opowiada o perypetiach byłej mechanik i kierowcy rajdowej Alexandrze Barney Barnaby. Ciężka praca opłacała się: Evanovich zarabia 17 mln dolarów rocznie (2007/2008). Wystarczająco dużo, by oddać się swojemu jedynemu hobby - zakupom.


10. Nicholas Sparks
16 milionów dolarów

Na miejscu dziesiątym najlepiej zarabiających autorów znalazł się Nicolas Sparks z rocznym dochodem wysokości 16 mln dolarów (od czerwca 2007 do czerwca 2008). Przełomowa była dla Sparksa jego powieść The Notebook. Ojciec pięciorga dzieci pracował wcześniej jako pośrednik w biurze nieruchomości, kelner oraz przedstawiciel handlowy. Swoich sił próbował także jako producent artykułów ortopedycznych. Sparks wydał do dziś 16 powieści, z czego sześć doczekało się ekranizacji.
(zdjęcie Lance Cpl. Drew W. Barker/public domain/marines.mil)

książki, majątki, pisarze
Czytaj także
Polecane galerie
Polscy pisarze są super!!!
77.114.151.* 2009-11-01 21:34
Ciekawe co by było gdyby polscy pisarze zaczeli pisać po angielsku dla amerykańskich wydawnictw? prawdopodobnie skączyło by się na tym że ci amerykańscy musieliby poszukać sobie innej pracy.
-s
217.113.228.* 2009-10-18 12:21
To akurat nie jest dziwne, bo:
1. Wszyscy piszą po angielsku, od razu mają większy rynek
2. Za granicą płacą autorom znacznie więcej niż w Polsce, tutaj płacą marne grosze i tak naprawdę w Polsce jest kilku autorów, którzy potrafią utrzymać się li tylko ze sprzedaży ksiażek.
2009-10-18 11:32 Tysiącznik na forum
Brawo panowie, podziwiam, szacuneczek.