Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Najlepsza inwestycja w tym roku - sztuka

0
Podziel się:

Zamożna Europa i nowobogacka Azja zażarcie walczyły ze sobą o ikony kultury.

Najlepsza inwestycja w tym roku - sztuka
(Sotheby Ltd.)
bEJYtuER

Na rynku sztuki płacono w tym roku ceny wszechczasów. Powód: zamożni świata zachodniego oraz nowobogaccy z Azji prowadzili zaciętą walkę podczas licytacji ikon historii sztuki.

Londyn, czwartek, 11 listopad. Emerytka z drobnomieszczańskiej dzielnicy Pinner obserwuje przebieg wydarzeń w sali domu aukcyjnego Peter Bainbrigde. Licytowana jest chińska waza. Kobieta znalazła ją na strychu. Młody chiński agent podnosi rękę. Cena, którą oferuje, wprawia w osłupienie pozostałych oferentów. Waza z 18 wieku zmienia właściciela za 53,1 mln funtów.

Nabywca pozostaje anonimowy. Mieszka w Pekinie i jest miliarderem, tylko tyle mogą powiedzieć pracownicy domu aukcyjnego. Poza tym kocha sztukę i dyskrecję.

bEJYtuET

Waza i jej anonimowy nabywca są symbolem trendu, który sprawił, ze 2010 rok stał się _ rokiem sztuki _. Bogaci Azjaci, przeważnie Chińczycy, doprowadzili do niespotykanego wzrostu cen na międzynarodowym rynku sztuki. Kryzys gospodarczy i finansowy - na rynku sztuki został już przezwyciężony.

Od początku roku brytyjski dom aukcyjny Christie's sprzedał na aukcjach i podczas sprzedaży prywatnych działa sztuki za łącznie 4,95 mld dolarów. Daje to znacznie wyższą kwotę, niż w rekordowym 2007 roku. Do połowy grudnia obroty z aukcji Sotheby's wzrosły do 4,2 mld dolarów. Christie's i Sotheby's są decydującymi wskaźnikami dla rynku sztuki. Eksperci z branży przepowiadają dla 2011 roku boom z obrotami rządu ponad 45 mld dolarów.

Wdzięcznymi nabywcami dzieł sztuki są bogaci Chińczycy - z powodów prestiżu. Podobnie jak inni superbogacze, także oni szukają możliwości nowych inwestycji. Obraz Picassa z 1932 roku, _ Nude, Green Leaves and Bust _, zmienił właściciela za 106,5 mln dolarów: Było to najdroższe dzieło sztuki w 2010 roku.

bEJYtuEZ

Na miejscu drugim znalazła się prawie dwumetrowa rzeźba autorstwa szwajcarskiego artysty Alberto Giacometti. Rzeźba _ L'homme qui marche _, idący człowiek, stała przez wiele lat we frankfurckiej centrali Commerzbank. Anonimowy nabywca zapłacił za dzieło sztuki 104,3 mln dolarów. Na trzecim miejscu najdroższych dzieł sztuki znalazł się obraz włoskiego malarza Amedeo Modigliani _ Nu assis sur un divan _, naga na sofie, Sotheby's sprzedał go za 69 mln dolarów.

Od początku 21 wieku Chińczycy stali się jednymi z największych graczy na globalnym rynku sztuki. Interesuje ich głównie pozyskiwanie narodowych dzieł sztuki, które w dobie kolonializmu i wskutek ignorancji za czasów Mao znalazły się za granicą. Nowością jest jednak to, że nabywają teraz znane dzieła klasycznego modernizmu. Ich bohaterami są także nasi bohaterowie: Picasso, van Gogh, Matisse i Monet.

Czytaj w Money.pl

bEJYtuFu
KOMENTARZE
(0)