Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ośmiu z dziesięciu zwycięzów Cannes na dotacjach

0
Podziel się:

Niektóre produkcje z programu MEDIA dostały też Oscary.

Ośmiu z dziesięciu zwycięzów Cannes na dotacjach
(PAP/EPA)

Aż 20 filmów, które zostały wybrane do tegorocznego 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes wyprodukowano ze środków programu Unii Europejskiej MEDIA. Sześć z nich ubiegać się będzie o Złotą Palmę w głównym konkursie rozpoczętego w środę festiwalu.

_ - Niezwykle się cieszę, że europejskie filmy po raz kolejny zaznaczają swoją obecność w Cannes - powiedziała komisarz ds. kultury Andrulla Wasiliu. - Europa może być dumna ze swego zróżnicowanego i dynamicznego kina. Jestem dumna, że jedną z ról w tym sukcesie odgrywa program MEDIA _.

Od 2000 roku ośmiu z dziesięciu zwycięzców Złotej Palmy skorzystało ze wsparcia w ramach programu MEDIA. Niektóre z tych obrazów otrzymały również Oscara za najlepszy film zagraniczny.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/gwiazdy;na;otwarciu;63;festiwalu;filmowego;w;cannes,galeria,3699,0.html)Zdaniem KE, wsparcie finansowe, jakie zapewnia program MEDIA na produkcję, dystrybucję i promocję europejskich filmów umożliwia tworzenie i utrzymywanie _ tysięcy miejsc pracy w branży _.

Fundusze programu MEDIA są dostępne także dla mniejszych kin, których nie stać na dostosowanie się do zmian technologicznych i globalnego rynku. Nowy projektor cyfrowy z serwerem kosztuje około 75 tys. euro, KE planuje, że z programu MEDIA będzie pokrywać nawet 50 proc. tych kosztów dla kin, które prezentują europejskie produkcje.

W sumie na wspieranie europejskiego przemysłu filmowego w latach 2007-2013 ze środków programu MEDIA przeznaczono 755 mln euro, co ma przede wszystkim usprawnić dystrybucję i promocję europejskich filmów oraz zwiększyć konkurencyjność tej branży. Producenci, którym przyznano takie wsparcie, otrzymują dofinansowanie w średniej wysokości 50 tys. euro.

Dzień 17 maja zostanie w Cannes w całości poświęcony kinu europejskiemu, pod hasłem _ Spotkań europejskich _. Komisarz Wasiliu ogłosi wówczas zwycięzcę nagrody _ European Talent Prize _ za 2010 rok, która przyznawana jest najlepszemu projektowi filmowemu o wymiarze europejskim. Wraz z szefem festiwalu Gillesem Jacobem komisarz spotka się również z przedstawicielami branży filmowej i międzynarodowych instytucji filmowych, aby omówić kwestie finansowania produkcji filmowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)