Notowania

naukowcy
02.03.2009 13:24

Polscy imigranci nie kradną pracy Brytyjczykom

Brytyjscy naukowcy zbadali sprawę i są pewni, że polscy imigranci pomagają gospodarce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Salim Virji/CC/Flickr)

*Polscy imigranci wspierają brytyjską gospodarkę - do takiego wniosku doszli naukowcy z Wysp. Wyliczyli też, że zagraniczni pracownicy kosztują Brytyjczyków grosze. *

Sprawę przejmowania brytyjskich miejsc pracy przez imigrantów zbadał niezależny Institute for Public Policy Research. Po analizie rynku naukowcy doszli do wniosku, że zagraniczni pracownicy, którzy w coraz większej liczbie przyjeżdżają do kraju, nie zabrali pracy Brytyjczykom. Według Instytutu, wypełnili oni luki w tych branżach, w których wyspiarze nie chcieli lub nie potrafili pracować.

By uspokoić swoich rodaków, specjaliści wyliczyli, ile faktycznie kosztuje każdego Brytyjczyka zwiększony napływ imigrantów zarobkowych. Okazuje się, że wzrost liczby zagranicznych pracowników o 1 proc. (np. z 10 do 11 procent populacji) zmniejsza płace wyspiarzy o 0,3 procent. Przy zarobkach na poziomie 6 funtów na godzinę, przy 40-godzinnym tygodniu pracy, Brytyjczyk traci tygodniowo 70 pensów - niecałego funta.

Co więcej, Carey Oppenheim, jeden z szefów Instytutu twierdzi też, że na podstawie badań można śmiało sformułować wniosek, że imigranci często zakładają też firmy i tworzą miejsca pracy - część z nich to wykwalifikowani i solidnie wyedukowani przedsiębiorcy.

- _ Nawet w czasach kryzysu nie możemy wpadać w pułapkę fałszywego myślenia o zagranicznych pracownikach _ - pisze na stronie instytutu Oppenheim. - _ Błędnym jest przekonanie, że to oni odbierają nam pracę. Prawda jest taka, że wraz ze spadkiem liczby miejsc pracy, z którym mamy właśnie do czynienia, maleje tez liczba imigrantów. Zwłaszcza ci ze wschodniej części Unii są skłonni do częstego migrowania _ - dodaje, mając na myśli również Polaków.

Napływ zagranicznej siły roboczej stał się ostatnio dla Brytyjczyków jednym z najchętniej dyskutowanych problemów. Gdy w 1998 roku tylko 6 procent populacji uważało, że imigranci zarobkowi są jednym z najważniejszych kłopotów Wielkiej Brytanii, to dziś ludzi z taką opinią jest aż 42 proc.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: naukowcy, wielka, brytania, praca, imigranci, polacy, zarobek, wyspy, emigracja, instytut, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz