Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
23.08.2011 06:00

Santander ma kłopoty. Przez zarozumiałego prezesa

Emilo Botin traktuje bank jak swoją własność, chociaż ma niewiele ponad procent udziałów w firmie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Hiszpański bank Santander należy do grona największych na świecie. Instytucja finansowa jest obecna praktycznie wszędzie. Wiele wątpliwości budzi jednak sposób prowadzenia przez nią interesów, a niektóre osoby pełniące w banku odpowiedzialne funkcje są uwikłane w postępowania sądowe.

Emilo Botin jest pewnym siebie człowiekiem. 76-letni prezes Grupy Santander mówi słabo po angielsku, mimo to próbuje. Podobnie jak tego dnia w Londynie, gdy stojąc ramię w ramię z kierowcą Formuły 1 Lewisem Hamiltonem zmieniał nazwę przejętego brytyjskiego banku Abbey National na Santander. Takie występy wzbudzają na YouTube wybuchy śmiechu, jednak Botinowi jest to obojętne. W ciągu 25 lat pełnienia swojej funkcji, cieszący się raczej niskim wzrostem Hiszpan z przenikliwie niebieskimi oczami i wieczną opalenizną wprowadził bank do grona dziesięciu największych na świecie. Przez jakiś czas Grupa Santander była nawet najbardziej wartościowym bankiem w Europie.

ZOBACZ, JAK PREZES SANTANDERA MÓWI PO ANGIELSKU:

Na pierwszy rzut oka największa hiszpańska instytucja finansowa, która w pierwszym półroczu 2011 roku zarobiła 3,5 mld euro, może się poszczycić historią pełną sukcesów we wstrząsanej kryzysami Europie Południowej. Dzięki ukierunkowaniu na bankowość detaliczną, bank przeszedł przez kryzys finansowy prawie bez szwanku. W przeciwieństwie do swoich niektórych hiszpańskich konkurentów, zdał również dość dobrze bankowy stress test.

Santander zyskuje przy tym na swojej globalnej obecności. 45 procent zysków pochodzili z działalności w Ameryce Południowej. Po przejęciu banku GE Money oraz gałęzi bankowości detalicznej szwedzkiego banku SEB Bank, Santander może się pochwalić w Niemczech 7,2 mln klientów i jest obecnie wiodącym bankiem na rynku kredytów konsumenckich. Struktura IT banku uchodzi na całym świecie za wzór wydajności.

_ fot. Banco Santander _

Jednak nie wszystko wygląda tak różowo. Duże obawy budzi aktualny kryzys na hiszpańskim rynku nieruchomości. - _ Nie wiemy, ile bank jest faktycznie wart, ponieważ wartości nieruchomości nie zostały dostosowane do wartości rynkowej _ - ostrzega Alejandro Bueso, twórca portalu giełdowego Bolsamania. Niepewna sytuacja na rynkach sprawiła, że instrumenty finansowe służące zabezpieczeniu przed problemami ze spłatą (znane jako Credit Default Swap CDS), podskoczyły dla banku Santander do 300 punktów – w tej chwili wynoszą dwa razy tyle, co dla Deutsche Bank.

Łup klanu Botin

Jednak plamą na nieskazitelnym wizerunku banku jest przede wszystkim mieszanka z zarozumiałości, procesów sądowych, podejrzeń o uchylanie się od płacenia podatków oraz skargi na słabą jakość usług dla klientów. - _ Całkowicie nieprzejrzyste zarządzenie doprowadziło do systematycznej korupcji w obrębie grupy _ - mówi prawnik Juan Manuel Moreno-Luque, który chce wytoczyć bankowi procesy.

- _ Problemy zaczynają się na najwyższym piętrze banku, który jest stworzony praktycznie pod klan Botin _ - uważa Miguel Córdoba, profesor ekonomii madryckiego uniwersytetu San Pablo CEU. Rodzina twórców banku – ich nazwisko oznacza w języku hiszpańskim _ łup _ – posiada już niewiele ponad procent udziałów w firmie. Jednak Botin, który w 1986 roku przejął od ojca zarządzanie bankiem, kieruje nim, jakby to była jego prywatna własność.

Wszystkie strategiczne funkcje kierownicze zajmują jego wierni stronnicy. Jego córka Ana była najpierw szefową hiszpańskiej spółki-córki Banesto, teraz kieruje działalnością grupy w Wielkiej Brytanii. Mimo toczących się postępowań sądowych jego dwaj poplecznicy i wiceprezesi banku Alfredo Saenz oraz Matias Rodriguez Inciarte nie muszą się obawiać o swoje posady. Liczne postępowania sądowe rzucają jednak cień na metody biznesowe Hiszpanów.

Złe doradztwo: Według danych jednej z organizacji ochrony konsumentów tylko w bieżącym roku trzy różne sądy w Hiszpanii stwierdziły, że Santander nie informował wystarczająco dobrze swoich klientów o ryzykownych operacjach. Jest już wiele wyroków, które zmuszają bank do wypłaty odszkodowań. **

*Transakcje wiązane: *W Wielkiej Brytanii Santander był zmuszony do stworzenia rezerwy w wysokości 620 mln euro. Wpłynęło to na obniżenie półrocznego zysku o ponad 20 procent. Brytyjski nadzór finansowy przyznał odszkodowania klientom, którzy zostali zmuszeni przez bank do wykupienia ubezpieczeń płatności z tytułu zaciągniętych pożyczek.

Fałszywe zeznania: W marcu wiceszef banku Saenz został skazany przez Sąd Najwyższy na trzymiesięczną karę pozbawienia wolności oraz zakazu wykonywania zawodu. Podczas pełnienia funkcji prezesa banku Banesto, który w 1994 roku został przejęty przez Grupę Santander, Saenz miał podnosić fałszywe zarzuty wobec partnerów biznesowych, aby zmusić ich do spłaty kredytów. Saenz wniósł odwołanie, o rezygnacji ze stanowiska nie ma mowy. -_ Dopóki wyrok nie ma klauzuli wykonalności nie widzimy podstaw do działań _- komentuje sprawę nadzór bankowy.

Uchylanie się od płacenia podatków: Przeciwko Emilio Botínowi i jedenastu członkom rodziny prowadzone jest postępowanie w sprawie rzekomo nieopodatkowanych kwot zdeponowanych na szwajcarskich kontach.

Nie wiadomo, czy dojdzie do skazania. -_ Nasz wymiar sprawiedliwość i władze nadzorcze nie są niezależne - mówi prawnik Moreno-Luque. Pomijany jest także fakt, że _ wiele produktów Santandera jest zbyt drogich i złych, a reklama wprowadza w błąd _. Według raportu madryckiej firmy konsultingowej Inmark w 2009 roku zadowolenie klientów z usług Santandera było poniżej średniego poziomu dla całej branży. W najnowszym raporcie hiszpańskiego nadzoru bankowego należące do Santandera instytucje finansowe jak Consumer Finance, Open Bank Santander Consumer oraz sam bank Santander znalazły się wśród dziesiątki instytucji finansowych, na które wpływa najwięcej skarg klientów. - Jednak nikt o tym nie pisze _- mówi Javier Cavanna, redaktor naczelny renomowanego magazynu _ Compromiso Empresarial _.

_ fot. Inditex Group _

"Wszystko wygląda dobrze"

Media nie informują także o fakcie, że w lipcu bieżącego roku Inciarte i Saenz zeznawali przed sądem w sprawie rzekomych transakcji insiderskich oraz w sprawie oszustw, jakie miały mieć miejsce w otwartym funduszu nieruchomości Santander Banif Inmobiliario. W 2009 roku fundusz ten został zamknięty z powodu katastrofalnej sytuacji. 600 z prawie 45 tys. inwestorów wystąpiło przeciwko funduszowi z pozwem zbiorowym, co doprowadziło do jego ponownego otwarcia i wypłaty 2,5 mld euro.

Z pozwu przygotowanego przez prokuraturę wynika, że o planowanym zamknięciu funduszu Santander informował odpowiednio wcześniej dużych inwestorów i nakłaniał ich do wycofania pieniędzy. Wśród nich miał się znajdować także Amancio Ortega, twórca marki odzieżowej Zara. Ortega zaprzecza jednak, że otrzymał jakiekolwiek poufne informacje.

Jednym z oskarżycieli występujących przeciwko Banif Inmobiliario jest Mariano Gilarranz, przedsiębiorca z Segovii. - _ W 1997 roku zainwestowałem 125 tys. euro, w 2004 roku kolejne 400 tys. euro _ - mówi. Gilarranz planował wycofać pieniądze jeszcze w 2007 roku, jednak wówczas pracownicy banku poradzili mu: _ Nie, wszystko wygląda dobrze. Niech pan nie wycofuje pieniędzy. _ Dopiero w bieżącym roku udało mu się odzyskać swoje oszczędności, jednak jak mówi sam, ze stratą ponad 100 tys. euro. Bank zaprzecza błędom po swojej stronie.

Gilarranz chce jednak, by bank został za to ukarany i denerwuje się, kiedy widzi w telewizji Botina mówiącego wyniośle o rozwoju banku. - _ Dlaczego ten człowiek dysponuje taką władzą? _- pyta.

KTO RZĄDZI W POLSKICH BANKACH? PRZECZYTAJ WYWIADY MONEY.PL
Prezes Nordei wykonuje 86 telefonów dziennie Poznaj receptę na sukces Włodzimierza Kicińskiego.
Citi Bank: Polacy pojadą jak w Singapurze Na pomysł połączenia karty miejskiej z płatniczą Sonia Wędrychowicz- Horbatowska wpadła podczas delegacji.
Getin Noble Bank: Banki będą jak markety Klienci mogą spodziewać się wielu innowacyjnych ofert, ale żadna nie utrzyma się długo, prognozuje prezes Krzysztof Rosiński.
Tagi: banki, santander, strategie firm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, czołówki, case study
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz