Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sex w kampanii wyborczej. Gdzie są granice?

Kandydatka na radną gminy Bemowo pozuje na plaży w bikini. Do czego jeszcze posuną się politycy, by zdobyć naszą uwagę?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Foto Marvin)

Zaczęło się od nagiego torsu Wojciecha Olejniczaka na okładce magazynu _ Wprost _. Potem były seksowne bliźniaczki Napieralskiego, które dziś śpiewają dla kandydata na prezydenta Mysłowic. Wraz z tegorocznymi wyborami samorządowymi sex na dobre wkroczył polityki, a prym na tym polu wiodą członkinie partii SLD.

32-letnia Marta Ratuszyńska, kandydatka Sojuszu do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, na szpilkach i w kabaretkach, z odkurzaczem w ręku zachęca: _ wyssijmy z Mazowsza Warszawę. _

Pierwsze litery głównych haseł programu wyborczego 24-letniej Agnieszki Rupniewskiej, kandydatki SLD do Sejmiku Województwa Ślaskiego, układają się w słowo SEKS. Natomiast piosenkarka i celebrytka Sara May, czyli po prostu Katarzyna Szczołek, reklamuje swoją kandydaturę na radną warszawskiej gminy Bemowo pozując na plaży w bikini. Za bezskutecznie usiłującą zaistnieć na rynku muzycznym kandydatką stoi wspólnota Samorządowa Nasze Miasto.

Najpierw sex, potem rozmowa

fot: agnieszkarupniewska.plfot: Marvin[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/sex;w;polityce,galeria,4524,0.html)-_ Plakat wyborczy ma zwrócić uwagę, pokazać, że istnieje kandydat o takim lub innym numerze na liście. Na tym jego rola się kończy _ - tłumaczy swój pomysł na promocję Szczołek. - _ Zdjęcie na plakacie musi więc przyciągać wzrok wyborcy, moje, jak widać, świetnie spełnia swoją rolę _ - dodaje aspirująca radna. Jej zdaniem dopiero po zdobyciu popularności przychodzi czas na przedstawienie programu i poważną rozmowę o polityce. Tylko czy ktoś będzie jeszcze chciał jej słuchać?

- _ Promocja przez seks to w polityce zjawisko marginalne, element folkloru _ - twierdzi dr Jarosław Flis, politolog. - _ Nie sądzę, aby tak nachalne i jednoznaczne próby przyciągnięcia uwagi były skuteczne _ - mówi publicysta. Odmiennego zdania jest Piotr Tymochowicz, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego. Według niego sex to szybka i skuteczna metoda na wylansowanie początkującego polityka.

- _ Promocja oparta na seksie może być skuteczna, ale tylko w pierwszej fazie kampanii, kiedy kandydaci chcą zwiększyć swoją rozpoznawalność _- mówi w rozmowie z *Money.pl *Tymochowicz. - _ Największym problemem początkujących polityków jest fakt, że nikt ich nie zna. Kiedy ktoś budzi się w ostatnim momencie przed wyborami, nie ma czasu na poważną kampanię wizerunkową i musi sięgnąć po bardziej radykalne środki _ - tłumaczy specjalista ds.marketingu politycznego.

Demokracja emerycka gołej baby nie wybierze

[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t113709.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/bielecki;nie;zastapie;w;ratuszu;ludzi;po;ekipa;z;pis,8,0,694792.html) Bielecki: Nie zastąpię w ratuszu ludzi PO ekipą z PiS
Istnieje jeszcze drugi powód, dla którego politycy się rozbierają. -_ Tak jak to było w przypadku Wojtka Olejniczaka, kandydaci chcą pokazać swoją otwartość i odwagę, zaprezentować się od bardziej ludzkiej strony _- tłumaczy Tymochowicz.

Z kolei dr Flis uważa, że słynna sesja Olejniczaka była dowodem jego desperacji. - _ Na podteksty erotyczne łapie się tylko margines wyborców _ - mówi publicysta.

- _ Tego typu kampanie są atrakcyjne tylko dla młodych ludzi, a oni mają statystycznie najmniejszy udział procentowy w wyborach _ - wtóruje mu Tymochowicz. - _ W Polsce mamy demokrację emerycką, na wybory chodzą starsi ludzie, a emeryt na rozebraną kandydatkę nie zagłosuje _- mówi ekspert ds. kreowania wizerunku.

Z tego powód seksualna karta sprawdza się jedynie w pierwszej fazie kampanii. Kiedy o nieznanym polityku robi się głośno, powinien natychmiast przystąpić do fazy drugiej, czyli tradycyjnych metod kreowania wizerunku - w ubraniu i z konkretnym programem, radzi Tymochowicz. Inaczej nie zostanie potraktowany poważnie.

- _ Nie boję się, że nie zostanę potraktowana poważnie _ - twierdzi Katarzyna Szczołek. - _ Mój target to ludzie inteligentni, z poczuciem humoru, którzy na pewno docenią mój pomysł i odwagę _ - dodaje celebrytka. Sara May nie jest jedyną sławą, startującą w wyborach samorządowych. Jurorka _ Tańca z Gwiazdami _, Iwona Pavlovic, chce być radną w olsztyńskiej gminie Dywity, a piosenkarz Stachursky - w Czechowicach-Dziedzicach. Żadne z nich nie zdecydowało się jednak rozebrać w kampanii.

Rozbierać się, czy nie?

Zdaniem profesora Zbigniewa Izdebskiego, seksuologa, promocja poprzez sex nie musi być jednoznacznie negatywnym zjawiskiem. Ważne jednak, by za epatowaniem nagością stała jakaś głębsza filozofia.

- _ Proszę spojrzeć na Annę Kalatę, byłą minister pracy. Jej przemiana z guwernantki w kobietę atrakcyjną stała się pewnie inspiracją dla wielu zaniedbanych kobiet. Ona w ten sposób zrobiła dla nich wiele dobrego. Nie można więc bezmyślnie skreślać tych wszystkich, którzy do promocji samego siebie wykorzystują sex _ - twierdzi Izdebski.

A takich osób będzie przybywać, bo seksualna machina polskiej polityki dopiero się rozkręca. - _ Dopóki w kwestii finansowania niewiele się zmieni, to tego typu techniki będą popularne _ - mówi Money.pl dr Wojciech Jabłoński, politolog, specjalista od public relations. -_ Inna sprawa, że polska polityka jest bezideowa, a ludzie nie mają pomysłu jak się promować. Dlatego najprościej sięgnąć po język ciała _ - dodaje.

Jak to robią na świecie?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t19609.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/jablonski;kaczynski;zyje;nostalgia;za;prl,141,0,685453.html) Jabłoński: Kaczyński żyje nostalgią za PRL
Daleko nam jednak do takich krajów jak na przykład Argentyna, gdzie jeden z lokalnych polityków gromadził fundusze na kampanię, organizując loterię, w której główną nagrodą było... powiększenie piersi.

Z kolei w sierpniowych wyborach w Australii medialną furorę robiła Partia Seksu. Obiecując_ e trzymać rząd z dala od naszych sypialni _ ugrupowanie reprezentowała min. profesjonalna striptizerka.

Hitem wyborów prezydenckich w Stanach był natomiast klip _ Crush on Obama _, w którym seksowna i skąpo odziana modelka wyznaje swoją miłość do czarnoskórego polityka. W bikini i szortach z imieniem kandydata Demokratów na pośladkach, _ Obama girl _ sama jedna deklasuje obie bliźniaczki Napieralskiego.

Co sądzisz o _ bezpruderyjnych _ kandydatach? Swoja opinię możesz wyrazić na forum

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;samorzadow;o;polowe;mniejszy;od;oczekiwan,21,0,592149.html) Deficyt samorządów o połowę mniejszy od oczekiwań W 2009 rok deficyt miał wynieść 22 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;po;w;wyborach;ma;coraz;wieksze;szanse,130,0,710018.html) Sondaż: PO w wyborach ma coraz większe szanse Poparcie dla partii rządzącej wzrasta. Na popularności traci PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t115560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;polska;za;wolno;sie;rozwija,48,0,706352.html) Kaczyński: Polska za wolno się rozwija Prezes PiS zarzuca rządowi, że rozwija tylko główne ośrodki, a zapomina o prowincji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t97448.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;po;nie;bedzie;robic;polityki;w;samorzadach,250,0,706298.html) Schetyna: PO nie będzie robić polityki w samorządach Kandydaci partii mają rozwiązywać problemy mieszkańców.
Tagi: wybory samorządowe 2010, giełda, wiadomości, strategie firm, gospodarka, porady, raport, strategie, najważniejsze, case study
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz