Notowania

Przejdź na

W Danii powstaje drugie Graceland

Duńska kopia nie cieszy jednak właścicieli oryginału z Memphis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jbcurio/CC/Wikipedia)

*Duńczyk Henrik Knudsen odkrył swoją fascynację Elvisem w wieku 13 lat, kiedy usłyszał o przedwczesnej śmierci artysty: _ - Od tego czasu moja fascynacja i zamiłowanie do tego człowieka pozostają niezmienne - _mówi. Punktem kulminacyjnym jego uwielbienia dla Króla Rock'n'Rolla będzie otwarcie 15 kwietnia pierwszej na świecie kopii Graceland. *

Przy czym słowo kopia nie powinno być interpretowane nazbyt dokładnie. Wprawdzie z zewnątrz _ Graceland Randers _ przypomina odległy o 7500 km oryginał. Wewnątrz jednak - prawie - wszystko wygląda inaczej. W suterenie Knudsen zlokalizował muzeum Elvisa, w którym można podziwiać między innymi oryginalne gitary oraz inne pamiątki należące do artysty.

Do oryginału nawiązuje nieco wystrój ulubionego pokoju Elvisa, tzw. _ Jungle Room _. W parterze budynku znajduje się Elvis-Shop oraz stylowa restauracja serwująca potrawy typowe dla południowych stanów USA. Na piętrze Knudsen prezentuje dumnie gigantyczny _ Pokój balowy _, w którym mają się odbywać koncerty i inne imprezy: _ Pewna Dunka zarezerwowała już salę na swoje 70 urodziny. A te ma w 2017 roku. _

W porównaniu do 500 tys. gości, którzy każdego roku odwiedzają atrakcję turystyczną jaką jest Graceland w Memphis, oczekiwania Knudsena są nader skromne: _ 50 tys. rocznie byłoby dobrym wynikiem _ - mówi promieniując większym entuzjazmem do Elvisa niż do zysków z biznesu. Inaczej widzą to jednak zarządcy oryginalnej posiadłości Elvisa w odległym Tennessee, i domagają się od Knudsena, by w swoim projekcie zrezygnował z używania nazwy Graceland, lub oddawał im znaczną część ze swoich przychodów.

Knudsen nie ma zamiaru spełniać żadnego z tych żądań. Tym bardziej, że dopiero co władze Randers postanowiły zmienić nazwę ulicy prowadzącej do jego posiadłości na _ Graceland Randers Vej _. Pomoże mu to podobnie jak kartka z pozdrowieniami, jaką otrzymał po spotkaniu z Priscillą Presley: - _ Wszystkiego najlepszego dla Graceland Randers _ - napisała była żona artysty.

Knudsen opowiada z rozbrajającą szczerością, jak wspólnie ze swoim architektem zwiedzali Graceland w Memphis mierząc wszystko metrówką: _ -Nie mówiliśmy im o naszych planach. _ Budowa kosztowała 26 mln koron (350 tys. euro), część pieniędzy pochodziła od innych inwestorów.

Na inaugurację duńskiego Graceland zaproszono wiele znanych postaci: Jedną z nich będzie weteranka rocka Suzi Quatro (60 lat), który do dzisiaj nie może sobie darować, że w 1974 roku odrzuciła osobiste zaproszenie Elvisa do wizyty w Graceland. Królowi Rock'n'Rolla spodobała się jej wersja _ All Shook Up _: _ - A ja idiotka odmówiłam, ponieważ byłam zbyt zdenerwowana. _ Na pytanie, czy jej zdaniem Elvis kierował się wówczas wyłącznie _ zacnymi motywami _, odpowiada: _ Mam nadzieję, że nie. _

W otwarciu weźmie udział także duński minister finansów Claus Hjort Fredriksen, który jest wielkim fanem Elvisa. Mowę inauguracyjną ma wygłosić były amerykański ambasadora James P. Cain, który zasłynął imprezą dedykowaną Elvisowi, jaką zorganizował w swojej kopenhaskiej rezydencji. W duńskim Graceland powtórzy prawdopodobnie to samo, co mówił witając swoich gości: - _ Elvis jest teraz definitywnie w tym budynku. _ Nawiązując tym samym do słynnych już komunikatów wygłaszanych do publiczności po koncertach Elvisa: _ Elvis has left the building. _ (Elvis opuścił budynek.).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t136711.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/spoty/artykul/budweiser;udowadnia;piwo;lagodzi;obyczaje,81,0,805713.html) Budweiser udowadnia: Piwo łagodzi obyczaje Zobacz i oceń reklamę najpopularniejszego trunku amerykańskiego koncernu Anheuser-Busch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t136546.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/guardian;polska;to;stadiony;i;koscioly,54,0,806454.html) "Guardian": Polska to stadiony i kościoły Piłkarskie stadiony to murawa optymizmu, pisze dziennik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t136509.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinski;google;kasuje;miliony;ksiazek,214,0,804054.html) Chiński Google kasuje miliony książek Wyszukiwarka Baidu usunęła 2,8 mln prac ze swojej internetowej biblioteki Baidu Wenku.
Tagi: dania, elvis, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, case study
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz