Notowania

wrocław
22.06.2011 06:19

Wrocław stolicą kultury. Setki milionów na odgrzewane kotlety

Prezydent Dutkiewicz dostanie 6 mln zł, choć nie zaproponował nic nowatorskiego. Money.pl sprawdził na co wyda 314 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Do tej pory stolica Dolnego Śląska, walcząc o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wydała na promocję 5 mln złotych. Money.pl sprawdził, na co pójdzie kolejne 314 mln złotych. Okazało się, że przygotowanie Wrocławia polega między innymi na zmianie nazw imprez co roku odbywających się w mieście. Zamiast Przeglądu Piosenki Aktorskiej będzie Europejska Stolica Piosenki Aktorskiej, a Brave Festiwal zastąpi Europejski Brave Festiwal.

Na zdjęciu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas konferencji prasowej, podsumowującej selekcję końcową konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w Warszawie.* *

W walce o prestiżowy tytuł, Wrocław wyprzedził Warszawę, Katowice, Lublin i Gdańsk. Decyzję o nominacji ogłosiła wczoraj Komisja Selekcyjna. W jej skład weszło 13 osób, z Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, oraz wskazanych przez Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

**[

]( # )Wawryszuk: Stolica kultury - ale to już było...
Money.pl porównał oferty wszystkich finalistów. Niestety, propozycja Wrocławia wypadła przy nich bardzo blado. Prezydent stolicy Dolnego Śląska Rafał Dutkiewicz dostanie równowartość blisko 6 mln zł od Komisji Europejskiej, choć nie zaproponował nic nowatorskiego.

Liczbę wydarzeń i projektów we Wrocławiu zaplanowano na 150, czyli o sto mniej niż w dwukrotnie mniejszym Lublinie. Próżno też szukać w tej ofercie świeżych pomysłów.

Odzyskiwanie piękna, czyli odgrzewanie kotletów

Hasłem przewodnim wrocławskiego pomysłu na 2016 rok jest _ Odzyskiwanie piękna, _czyli na przykład budowa Narodowego Forum Muzyki, Muzeum Sztuki Współczesnej, remont Hali Stulecia, rozbudowa siedziby Teatru Capitol czy... rewitalizacja zieleni. W prezentacji Wrocławia pominięto jednak fakt, że te inwestycje zaplanowano dużo wcześniej, bez związku ze staraniami o tytuł.

Najciekawsze cytaty z prezentacji wrocławskiej oferty [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1308164857&de=1316037600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&st=1&w=460&h=250&cm=0 ) ](http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/wig20/)

źródło: www.wro2016.pl

Money.pl zapytał Grzegorza Maryńca, współodpowiedzialnego za projekt ESK 2016 w urzędzie miejskim we Wrocławiu, o najważniejsze wydarzenia planowane na ten rok.

- _ Do nich na pewno należą: festiwal Europejska Stolica Piosenki Aktorskiej, Europejski Brave Festiwal, Europejski Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, czy Thanks Jimi Festival _ - wymienił. Przyznał jednocześnie, że wszystkie te imprezy odbywały się i odbywają już teraz, a ich wyjątkowość polega na dodanej okolicznościowo europejskości. Nawet zaplanowana na 2016 rok Olimpiada Teatralna, to nic innego jak zmodyfikowany _ Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog _.

Wśród najważniejszych imprez, jego zdaniem, jako nowe można wskazać Światowy Kongres Intelektualistów, nawiązujący do tego z 1948 roku, i Olimpiadę Literacką - za tym hasłem kryje się..... zjazd bibliotekarzy.

Wydatki kilkadziesiąt razy przewyższą dofinansowanie

Gdy porównać unijne dofinansowanie dla zwycięzcy konkursu o miano Europejskiej Stolicy Kultury w wysokości 1,5 mln euro (blisko 6 mln zł) z wydatkami już poniesionymi na promowanie miasta, okazuje się, że startowanie w tym wyścigu jest mało opłacalne. Pięć miast, które zakwalifikowało się do ścisłej czołówki, do tej pory wydało na promocję swoich kandydatur blisko 32,5 mln zł. Najwięcej na ten cel poświęcił Gdańsk - 11 mln zł, zwycięski Wrocław wyłożył 5 mln zł. Najmniej przeznaczyły Katowice - blisko 2,5 mln zł.

źródło: Money.pl

Finansowa nagroda dla zwycięzcy wygląda jeszcze mizerniej, jeżeli porównamy z nią planowane wydatki na wydarzenia związane z przyznanym tytułem. Najwięcej zaplanował wydać Gdańsk - 315 mln zł, tuż za nim jest zwycięski Wrocław z sumą 314 mln zł. Znów najskromniej wypadły Katowice - 70 mln zł.

źródło: Money.pl

W przypadku prawie wszystkich miast byłyby to kwoty wyższe niż ich roczne nakłady na kulturę. Trzeba jednak zaznaczyć, że pieniądze na przygotowanie się do 2016 roku mają być wydawane w przeciągu pięciu lat. We wszystkich nie przekraczają one wysokości 4-5 procent ich budżetów.

Na przygotowania wydamy tyle, co za granicą

A ile miasta przeznaczają na kulturę? Najwięcej łożą na nią włodarze stolicy - 480 mln zł, najgorzej z finałowej trójki wypadają Katowice - jedynie 35 mln zł. We Wrocławiu te wydatki sięgną w tym roku 200 mln zł. Część tych pieniędzy to koszt inwestycji w infrastrukturę.

źródło: Money.pl

Wydatki i nakłady naszych miast można porównać z tymi, którzy uzyskali już tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Turku z Finlandii, które jest jedną z dwóch tegorocznych stolic, zaczęło starania o przyznanie tytułu w 2001 roku. Do 2007 roku na przygotowania fińskie miasto wydało 1,43 mln euro, a w latach 2008-2010 - kolejne 15,4 mln euro.

W tym roku budżet jest znacznie większy i wynosi 34,7 mln euro, z czego większość - bo aż 28 mln euro, zaplanowano na program i rozmaite projekty. W sumie od 2008 do 2012 r. roku wszystkie koszty operacyjne związane z przygotowaniami i organizacją imprez i wydarzeń w tym bałtyckim porcie wyniosą 55 mln euro, czyli około 220 mln zł.

Co ciekawe, z szacunków przedstawionych w budżecie fińskiego projektu wynika, że wpływy z biletów, sprzedaży i innych opłat wyniosą 4 mln euro. Najwięcej bo 36 mln wyłożą na spółkę samo miasto oraz rząd - dzieląc się po połowie. Udział firm wyliczono natomiast na 6 mln euro. Oprócz tego przy okazji projektu ESK w mieście przeprowadzone zostaną inwestycje rozwijające infrastrukturę kulturalną (powstanie m.in. nowa główna biblioteka, centrum kongresowo-muzyczne, renowacja teatru miejskiego itp.) warte 145 mln euro.

Tytuł przepustką do prawdziwych pieniędzy?

_ - To prawda, że kwota jaką oferuje Komisja Europejska miastu, które zdobyło miano Europejskiej Stolicy Kultury, jest śmiesznie niska - _ mówi Money.pl Grzegorz Maryniec z Wrocławia. - _ Monitowaliśmy nawet by ją zwiększyć, ale na razie bez efektów. Nie możemy jednak tytułu traktować tylko w kategoriach bilansu wydatków i dofinansowania. Traktujemy to jako szansę na dużo większe pieniądze. _

Jako dowód na swoje słowa przytacza przykład Lille, które było stolicą kultury w 2004 roku. Według niego, wydatki na kulturę tuż po zdobyciu przez nie tego miana wzrosły kilkunastokrotnie. Były to dodatkowe fundusz z unijnej kasy na dofinansowanie zaplanowanych projektów oraz dotacje z budżetu centralnego, a także pieniądze od licznych sponsorów. Jako dowód, że to samo może się powtórzyć w Polsce, wymienia kilkadziesiąt listów intencyjnych podpisanych przez duże firmy, które zadeklarowały dofinansowanie różnych projektów.

Podobne argumenty przytacza Ewa Czeszejko-Sochacka odpowiedzialna za przygotowania do finału ESK w Warszawie. _ - Zdecydowaną większość projektów i tak będziemy realizowali, ale miano Europejskiej Stolicy Kultury pomogłaby nam promocyjnie. - mówi . _

_ - Moglibyśmy liczyć na większe dofinansowanie z unijnej kasy na skok jakościowy, jakim jest zmiana wizerunku Warszawy. Wiąże się się to na przykład ze znacznym wzrostem liczby turystów. Do Liverpoolu, gdy był kulturalną stolicą w 2008 roku zjechało 12 milionów turystów, czyli sześciokrotnie więcej niż średnio w poprzednich latach - _ dodaje Czeszejko-Sochacka.

W Lublinie, Gdańsku i Katowicach dodatkowo wskazuje się na wymuszenie zmiany sposobu myślenia przez polityków z regionu, którzy zazwyczaj skłonni są oszczędzać na kulturze. _ - Już same nasze starania wymusiły podwojenie nakładów na kulturę w naszym mieście w ostatnich latach - _ mówi Michał Karapuda z urzędu miasta w Lublinie. On także wskazuje na promocję, która może przynieść najazd turystów na miasto. _ - W pierwszym miesiącu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2009 roku Wilno odwiedziło przeszło ćwierć miliona widzów - _ argumentuje.

Zdaniem samorządowców, już ubieganie się o ten tytuł wymusza znacznie zwiększenie nakładów na infrastrukturę. _ - Prowadzimy szereg inwestycji, które gdyby nie konkurs, mogłyby zostać odłożone, na przykład budowa Muzeum Śląskiego, modernizacja Spodka czy budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej - _wymienia Aleksandra Matuszczyk z urzędu miasta w Katowicach.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowo przyjętych. W 2016 r. tytuł ten przypadnie miastu w Hiszpanii i w Polsce.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t89587.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroclaw;wybrany;europejska;stolica;kultury,176,0,858544.html) Wrocław wybrany Europejską Stolicą Kultury W walce o prestiżowy tytuł stolica Dolnego Śląska pokonała Warszawę, Katowice, Lublin i Gdańsk. Prezydent zwycięskiego miasta, Rafał Dutkiewicz, gratulował rywalom i nie krył zadowolenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t31028.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europejska;stolica;kultury;dostanie;1;5;mld;euro,136,0,853896.html) Europejska Stolica Kultury dostanie 1,5 mld euro Dwa miasta, jedno z Polski i jedno z Hiszpanii, staną się w 2016 roku Europejskimi Stolicami Kultury.
Tagi: wrocław, wiadomości, strategie firm, kraj, gospodarka, strategie, najważniejsze, czołówki, case study
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz