Notowania

sprzedaż piwa
18.08.2011 06:00

Wrogie przejęcie w branży piwnej. Gigant nie odpuszcza

Nie chcą się sprzedać po dobroci, zostaną kupieni mimo woli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SABMiller)

*Druga co do wielkości kompania piwowarska na świecie - południowoafrykański SABMiller - chce przejąć największego australijskiego producenta, Foster's Group. Starcie wkracza w decydującą fazę. *

Pod koniec czerwca Foster's Group - która poza piwem Foster`s ma w ofercie także takie marki jak Carlton Draught, Corona i Stella Artois - odrzuciła ofertę SABMiller, która zdaniem australijskiego producenta piwa była zbyt niska. SABMiller, w którego portfolio znajdują się m.in. marki Pilsner Urquell, Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Castle Lager, oferował Australijczykom 9,5 mld dolarów australijskich

KŁOPOTY DUŃCZYKÓW:

Zysk Carlsberga w drugim kwartale spadł o połowę - informuje agencja Reuters. Wszystko przez to, że znacznie spadła sprzedaż w Rosji, gdzie browar dostarcza 40 procent swojej produkcji. Przyczyną były podwyżki cen o 30 procent. Rosyjscy piwosze ich nie zaakceptowali. Czwarty co do wielkości producent piwa musiał obniżyć całoroczną prognozę wzrostu zysku netto z 20 na 5-10 procent.

Gigant jednak nie poddaje się i dąży teraz do wrogiego przejęcia. Chce skupić akcje na rynku. Akcjonariuszom proponuje tyle samo, czyli 9,5 mld.

Było do przewidzenia, że szef SABMiller Graham Mackay nie pogodzi się z odmową Australijczyków. Krótko po odrzuceniu jego oferty Mackay oświadczył, że będzie w dalszym ciągu negocjował z Foster's: _ Nadal uważamy, że zaoferowana cena jest atrakcyjna. _

SABMiller jest zainteresowany australijskimi browarami już od dawna. Informacje o potencjalnym przejęciu australijskiej grupy browarów przez SABMiller pojawiały się w mediach już w ubiegłym roku.

Spekulacje o możliwym przejęciu Foster's nabrały tempa po tym, jak w maju Australijczycy postanowili pozbyć się swojej deficytowej gałęzi produkcji win.

Według Mackay`a australijski producent piwa jest dla SABMiller łakomym kąskiem nie tylko ze względu na swoją dominującą pozycję na rynku australijskim. Istotniejszy jest dla niego fakt, że Foster's ma także silną pozycję na rozwijających się rynkach azjatyckich.

Więcej na tematy związane z piwem:
Obama po godzinach produkuje alkohol Piwo ku czci Elżbiety II czy jasne pełne z browaru Obamy. -_ Widok prezydenta Vaclava Havla z kuflem jest dla Czechów nobilitujący i nikogo nie gorszy. To trunek niezwykle szlachetny _- mów Marek Suliga, Wielki Mistrz Bractwa Piwnego.
W czasie Euro 2012 nie napijesz się piwa Emocje podczas mistrzostw miało podgrzewać piwo do 3,5 proc. Wygląda na to, że ochłodzimy się bezalkoholowym.
Wino z mysich płodów i gąsienic. To się pije Co łączy koreańskie myszy i amerykańską gąsienicę? Te dość odległe gatunki zwierząt doskonale sprawdzają się jako składnik win.
Tagi: sprzedaż piwa, piwo, strategie firm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, strategie, czołówki, case study
Źródło:
Handelsblatt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz