Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
internet
20.10.2009 12:36

150 sieci rządzi ruchem w globalnym internecie

W ciągu ostatnich pięciu lat staliśmy się świadkami dramatycznej zmiany w naturze biznesu w Sieci! - twierdzi Craig Labovitz z Arbor Networks.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ciągu ostatnich pięciu lat staliśmy się świadkami dramatycznej zmiany w naturze biznesu w Sieci. Rosnąca jakość treści i szybkość ich dostarczania zmieniają całą naturę Internetu - twierdzi Craig Labovitz, główny naukowiec Arbor Networks.

Hipergiganci

Arbor Networks przeprowadziło badania dotyczące obciążenia sieci, którego wyniki opublikowało w 2009 Atlas Observatory Report - prawdopodobnie największym od poczatków komercyjnej sieci studium ruchu internetowego. Zgodnie z nimi w ciągu ostanich lat diametralnie zmienił się sposób oblężenia sieci. Obecnie niemal połowę ruchu generuje około 150 sieci z Google'a na czele, które odpowiada za około 6% ruchu. Dla porówniania jeszcze w 2004 roku większość lokalnych dostawców korzystało z kilku sieci szkieletowych największych firm telekomunikacyjnych, takich jak Verizon czy AT&T.

Danny McPherson, szef zespołu badawczego w Arbor Networks, stwierdził, że internet dąży do konsolidacji. Jak nigdy dotąd Sieć jest „spłaszczona” i „gęsto połączona”. Arbor Networks wprowadził na potrzeby raportu pojęcie "Hipergigantów", którym określa firmy generujące najwieksze obciążenie. Oprócz Google, w czołówce 30 największych firm odpowiedzialnych za ruch znaleźć można Facebooka, Youtube czy Microsoft. Grupa ta odpowiada za 30% całego ruchu sieciowego. Hipergiganci stanowią zatem nowy rdzeń internetu.

Aplikacje sieciowe

Ponadto Arbor Networks zwraca uwagę na migrację apilkacji do sieci. Mimo, że tradycyjne, desktopowe pakiety wciąż mają raczej stabliną pozycję, to Dokumenty Google są coraz bardziej popularne, a webowa wersja pakietu Microsoft Office może stanowić dla nich znaczne zagrożenie.

Wideo a P2P

P2P, które jeszcze dwa lata temu odpowiadało za 3% ruchu sieciowego, dziś już nie może sie pochwalić takimi wynikami - generuje obecnie jedynie 0,5 %. Skorzystały na tym strumieniowe filmy wideo i witryny takie, jak YouTube czy Hulu odpowiadające w tym momencie za 20% obciążenia sieci.

Przedstawione powyżej wyniki są efektem dwóch lat badań prowadzonych przez firmę Arbor Networks, która przeanalizowała 256 eksabajtów danych pochodzących z ruchu w globalnej Sieci, poczynając od początków jego komercjalizacji w połowie lat '90 zeszłego wieku.* *

Tagi: internet, sieci, microsoft, raport, biznes, film, jakość, sieć, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz