Notowania

Przejdź na
rynek
22.12.2010 09:01

217 mln złotych na SEM. Raport Interaktywnie.com

Reklamę w wyszukiwarkach można dziś śmiało określić mianem koła zamachowego całej internetowej branży reklamowej w Polsce. W pierwszym półroczu 2010 na tę formę promocji rodzime firmy wydały przeszło 217 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Reklamę w wyszukiwarkach można dziś śmiało określić mianem koła zamachowego całej internetowej branży reklamowej w Polsce. W pierwszym półroczu 2010 na tę formę promocji rodzime firmy wydały przeszło 217 milionów złotych.

Co prawda, jeśli popatrzeć na wartości nominalne, to display nadal jest formą wykorzystywaną przez internetowych reklamodawców najchętniej. Niemal co druga złotówka wydana w sieci przeznaczona jest na wszelkiej maści banery. W tej kategorii SEM przegrywa – udział w rynku reklamy ma mniejszy o 19 punktów procentowych.

Jednak dystans szybko topnieje. W pierwszym półroczu tego roku, porównując je do analogicznego okresu roku 2009, wydatki na SEM urosły aż o 30 procent. Najwięcej ze wszystkich kategorii reklamy w sieci. W tym samym czasie display zyskał piętnastokrotnie mniej. Dość powiedzieć, że tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku marketing w wyszukiwarkach był nad Wisłą wart trzy czwarte tego, co w całym roku 2008 i można śmiało zakładać, że w tym roku wydatki przekroczą kwotę 400 milionów złotych.

Dynamika tej gałęzi internetowego marketingu to trend globalny. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych, gdzie rynek SEM będzie wart w tym roku – według prognoz firm Econsultancy i SEMPO – 16,6 miliarda dolarów, rozwój jest również oszałamiający. Od 2004 roku wydatki na SEM wzrosły czterokrotnie, a od 2007 – by porównać z danymi z Polski – o niemal 4,5 miliarda dolarów. A rynek amerykański jest zdecydowanie bardziej dojrzały, niż nasz rodzimy.

Hegemon i płotki

Polski rynek od amerykańskiego różni się też w jednej, ale dla SEM niesamowicie ważnej kwestii. Nad Wisłą mamy sytuację totalnej dominacji jednego gracza w segmencie wyszukiwarek. Badanie prowadzone przez firmę Gemius, a publikowane w serwisie Ranking.pl dobitnie pokazuje, że w Polsce koncern Google uzyskał pozycję totalnego hegemona, z usług którego korzysta dziś przeszło 97 procent internautów.

Wynik drugiego w tym zestawieniu NetSprinta to zaledwie 1,32 procent, a kolejnej czwórce, która uwzględniana jest w badaniach, nie udaje się przekroczyć wyniku na poziomie błędu statystycznego. W Stanach Zjednoczonych, choć i tutaj palmę pierwszeństwa zdecydowanie dzierży potentat z Mountain View, liczących się graczy jest zdecydowanie więcej. Konkurenci spod znaku Yahoo! i Microsoftu zdają się też nieśmiało zdobywać teren, zyskując w ostatnich miesiącach po około 1 procent amerykańskiego rynku.

SEM ciągnie w górę wyniki branży reklamowej

O wartości rynku SEM w Polsce jeszcze niedawno niewiele można było powiedzieć. Raporty i szacunki IAB, dotyczące reklamy internetowej w naszym kraju skupiały się głównie na reklamie display i nie zawierały rozbicia na poszczególne formy internetowej promocji. Widać to po szacunkowej wartości rynku reklamy online, która w 2007 roku, kiedy to po raz pierwszy jako osobne kategorie uwzględnione zostały wydatki na SEM, e-mail marketing i ogłoszenia, zanotowała trzykrotny skok.

Dziś obraz mamy zdecydowanie szerszy i pełniejszy. A co najważniejsze – optymistyczny, pomimo kryzysu, jaki dotknął branżę reklamy. Reklamy wszystkich niemal rodzajów, nie licząc internetu właśnie, który okazał się na kryzys odporny.

Czytaj cały raport Interaktywnie.com - Marketing w wyszukiwarkach [PDF]

Tagi: rynek, polski, kryzys, branży, rynku, polsce, wyniki, reklama, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz