Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Amiga: reaktywacja. Kolejny come-back coraz bliżej

0
Podziel się

Kultowy niegdyś komputer w nowym wcieleniu będzie można zobaczyć najpewniej 19. czerwca w Londynie. Z okazji 25-lecia powstania marki Amiga.

Amiga: reaktywacja. Kolejny come-back coraz bliżej
bEhIzuSt

Kultowy niegdyś komputer w nowym wcieleniu będzie można zobaczyć najpewniej 19. czerwca w Londynie. Z okazji 25-lecia powstania marki Amiga.

O kolejnym come-backu kultowych przed laty komputerów głośno jest od stycznia, za sprawą firmy A-Eon Technology. Z okazji 25. rocznicy pojawienia się na rynku pierwszej Amigi, fani tego niesłychanie popularnego kiedyś komputera mają dostać do rąk model AmigaOne X1000.

X1000 oznacza wyjście Amigi ze skansenu zabytkowego sprzętu. Świat od czasów Commodore poczynił ogromne postępy, ale dziś, pierwszy raz od wielu lat AmigaOS doczekała się naprawdę nowoczesnej platformy sprzętowej - podaje A-Eon Technology na stronie poświęconej nowemu projektowi.

bEhIzuSv

Producent ujawnił też kilka nowych zdjęć X1000. Oto, jak będzie wyglądać nowe wcielenie Amigi:

Nowa Amiga oparta będzie o architekturę PPC. Znamy już też specyfikację techniczną, choć A-Eon zastrzega, że wszystko może się jeszcze zmienić. Oto jak wygląda zapowiedź na dziś:

bEhIzuSB

| * procesor dual-core 1.8GHz PowerISA v2.04+ * koprocesor Xena 500MHz XMOS XS1-L1 128 SDS * karta graficzna ATI Radeon R700 * 2GB RAM * twardy dysk 500GB * napęd 22x DVD combo | * wielokanałowy dźwięk HD 7.1 * 4 sloty DDR2 RAM * 10 portów USB 2.0 * karta sieciowa Gigabit Ethernet * 2 sloty PCIe x16, 2 sloty PCIe x1, 2 sloty PCI, slot Xorro * 4 złącza SATA2, złącze IDE * złącze JTAG * czytnik kart Compact Flash |
| --- | --- |

Producent przygotował też filmy zapowiadające reaktywację Amigi. Nie widać na nich niestety wiele więcej, niż na stronie A-Eonu.

Data rynkowego debiutu - jak za najlepszych lat Amigi - nie została oficjalnie podana. A-Eon zasłania się dość rozległym pojęciem "startujemy tego lata". W akcji na żywo nową Amigę będzie można zobaczyć prawdopodobnie 19. czerwca w londyńskim National Museum of Computing, podczas oficjalnej fety z okazji 25-lecia marki.

Wypada tylko zapytać - po co to wszystko? Czy dziś na rynku znajdzie się miejsce na reanimowaną kolejny raz markę? Wątpliwości nie są bezzasadne. Pozycja, jakiej na komenrcyjny sukces nie potrafiło przekuć stare dobre Commodore, dziś wydaje się nie do odzyskania.

bEhIzuSW
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)