Notowania

Apple jest już warte więcej niż Microsoft? Zależy, jak liczyć

Tak twierdzi serwis Business Insider, szacując wartość koncernu z Cupertino na 200 miliardów dolarów. Konkurent z Redmond wart jest o 3 miliardy mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tak twierdzi serwis Business Insider, szacując wartość koncernu z Cupertino na 200 miliardów dolarów. Konkurent z Redmond wart jest o 3 miliardy mniej.

Co prawda kapitalizacja obu spółek na nowojorskiej giełdzie jeszcze na to nie wskazuje, ale Henry Blodget z Business Insider wyliczył, że firma Steve'a Jobsa już przegoniła swojego rywala pod względem wartości.

Blodget doszedł do swoich wniosków w bardzo prosty sposób. Aby oszacować aktualną wartość obu informatycznych gigantów sprawdził, ile pieniędzy trzeba by wydać na nowojorskiej giełdzie, by kupić 100 procent udziałów Apple i Microsoftu. Pod tym względem lepiej wypada gigant z Redmond. Za wszystkie jego akcje trzeba zapłacić 228 miliardów dolarów. W przypadku Apple, które niedawno pochwaliło się rekordowymi zyskami, wydać trzeba tylko 223 miliardy.

Jednak jeśli uwzględni się gotówkę, jaką po takiej operacji przejęłoby się w kasie każdego z koncernów, lepiej wypada już ten z Cupertino. Apple nie ma długów, a na kontach ma 23 miliardy dolarów. Czyli de facto koszt ewentualnego przejęcia to 200 miliardów dolarów. Microsoft ma w kasie 37 miliardów dolarów, do tego dochodzi jeszcze 6 miliardów dolarów zobowiązań. Wobec tego, obliczana w ten sposób wartość Microsoftu wynosi więc 197 miliardów dolarów.

Komentatorzy wytknęli autorowi analizy, że nie uwzględnił w swoich obliczeniach nietypowego zabiegu, jaki w swojej księgowości stosuje Apple, klasyfikując 18 miliardów dolarów jako długoterminowe inwestycje, a które w tego typu analizie należałoby uwzględnić jako gotówkę. W tym ujęciu Microsoft w porównaniu z Apple byłby jeszcze wart więcej. Przynajmniej przez kilka dni.

Tagi: serwis, akcja, microsoft, zysk, inwestycja, apple, dolar, przejęcia, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz