Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strona
11.02.2011 13:02

Bruksela szykuje bat na internautów

Komisja Europejska da szansę wypowiedzieć się internautom w kwestii praw autorskich. Co może się zmienić? Zdaniem KE być może konieczne będzie wprowadzenie sankcji karnych nawet za prywatne wymienianie się plikami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. SXC.hu/sqback/CC)

Komisja Europejska da szansę wypowiedzieć się internautom w kwestii praw autorskich. Co może się zmienić? Zdaniem KE być może konieczne będzie wprowadzenie sankcji karnych nawet za prywatne wymienianie się plikami.

Do końca marca trwają konsultacje z internautami, którzy chcą wyrazić swoją opinię w sprawie łamania praw autorskich w internecie. Aby wziąć udział w konsultacjach, należy odwiedzić stronę Komisji Europejskiej. Wyniki konsultacji, a także raport komusji na temat ochrony własności intelektualnej, będą wkrótce omawiane podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Komisja Europejska chce przede wszystkim wprowadzić kary za przesyłanie plików w internecie. Nawet tych, którymi dzielimy się prywatnie, niekomercyjnie. Póki co nie ma jednolitych ustaleń, jednak możliwe jest wprowadzenie kar finansowych za wymianę plików. Co więcej, sankcje czekają być może także platformy i serwisy, które umożliwiają wymianę plików. Zdaniem Komisji, właściciele serwisów powinni "być ściślej włączeni" w walkę z piractwem. Obecnie pośrednicy nie ponoszą odpowiedzialności za to, że użytkownicy wymieniają się plikami (o ile serwis sam w tym nie uczestniczy).

Wśród pomysłów na walkę z piractwem znajdują się także dodatkowe obostrzenia - dotyczące ochrony danych osobowych. Trudno bowiem pogodzić ze sobą dbałość o nienaruszanie własności intelektualnej z poszanowaniem prywatności użytkowników i ochroną ich danych.

Pełen raport na temat stanowiska Komisji w sprawie piractwa można znaleźć tutaj.

- Żałuję, że Komisja po raz kolejny podchodzi do tematu własności intelektualnej on-line metodą francuskiego HADOPI, czyli od strony "karania" za jej naruszanie, a nie od strony "ułatwiania" obywatelom legalnego dostępu do niej. Respektując prawa autorskie należy przepisy dostosować do nowych technologii a nie odwrotnie - pisze w komunikacie europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. - To podejście Komisji Europejskiej obnaża, niestety, fikcję zapowiedzi przewodniczącego Jose Manuela Barroso z początku kadencji na temat tego, że tworzenie prawdziwego wspólnego rynku w internecie jest jednym z jego priorytetów.

Konsultacje społeczne mają zweryfikować informacje zawarte w raporcie. Od opinii internautów zależą również ewentualne zmiany.

Tagi: strona, wyniki, zmiany, komisja, raport, serwis, rynku, informacje, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz