Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
serwis
21.09.2010 08:08

BSA: "Nie" dla nielegalnych programów w firmach

Ograniczenie piractwa komputerowego w ciągu najbliższych dwóch, a nie czterech lat, spowodowałby wzrost korzyści gospodarczych o 35 procent. Stąd też między innymi inicjatywa zgłaszania przypadków korzystania z nielegalnego softu przez pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ograniczenie piractwa komputerowego w ciągu najbliższych dwóch, a nie czterech lat, spowodowałby wzrost korzyści gospodarczych o 35 procent. Stąd też między innymi inicjatywa zgłaszania przypadków korzystania z nielegalnego softu przez pracodawców.

Takie wnioski wynikają z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance (BSA) przez IDC, światowego lidera w dziedzinie badań rynku i prognoz w branży IT. Wyniki badania wskazują korzyści gospodarcze z obniżenia piractwa komputerowego o 10 punktów procentowych w 42 krajach, w tym w Polsce.

54 procent oprogramowania w Polsce jest pirackiego pochodzenia, przy średniej w Unii Europejskiej na poziomie 35 procent.

Redukcja 54-procentowej skali piractwa komputerowego w Polsce o 10 punktów procentowych w ciągu czterech lat przyczyniłaby się do stworzenia 1 812 miejsc pracy w branży nowych technologii, wzrostu PKB o ponad 3 miliardy złotych i wzrostu dochodów państwa z podatków o ponad 446 miliony złotych.

Sprzedaż oprogramowania stwarza popyt na różnego rodzaju usługi, w tym dystrybucję i serwis, skutki piractwa komputerowego odczuwają nie tylko producenci oprogramowania, ale także lokalni dystrybutorzy i usługodawcy, którzy wskutek piractwa uzyskują mniejsze przychody, dzięki którym mogliby tworzyć nowe miejsca pracy oraz musieliby zapłacić wyższe podatki, co w końcowym efekcie pozwoliłoby przyczynić się do rozwoju gospodarczego kraju - wyjaśnia Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce.

Jak walczyć z piractwem? Raport mówi między innymi o propagowaniu wiedzy o znaczeniu własności intelektualnej, egzekwowaniu jej praw i stworzenie nowych wyspecjalizowanych organów.

BSA rozpoczęła kampanię, w której namawia do zgłaszania przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania przez pracodawców. W Polsce w 2009 roku BSA otrzymało 281 zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego, które kosztowało polskich przedsiębiorców ponad 821 tysięcy złotych. W Europie koszty te przekraczają 16 milionów dolarów.

Tagi: serwis, branży, podatki, rynku, pkb, wyniki, pracy, kampania, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz