Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co druga firma zwiększy wydatki na reklamę online

0
Podziel się:

Barometr IAB to nowe badanie rynku zainicjowane przez Związek Pracodawców Branży Interaktywnej Interactive Advertising Bureau Polska. Wyniki pierwszej edycji potwierdzają przewidywania IAB dotyczące rozwoju rynku internetowego w Polsce.

Co druga firma zwiększy wydatki na reklamę online
bEKwvCoR

Najciekawsze wnioski z pierwszej edycji badania:

  • 67% ankietowanych firm reklamuje się online (2008 – 66%). Co istotne, jest to drugi wynik, zaraz po czasopismach. Jednocześnie respondenci deklarują wyraźny spadek zainteresowania reklamą prasową – z 77 na 69% w porównaniu lat 2008 i 2009,
    • ponad 40% firm zamierza zwiększyć wydatki na online w II połowie 2009 roku – to najlepszy wynik ze wszystkich mediów. 50% ankietowanych nie zmieni wydatków na online a tylko 7% zmniejszy – mimo, że ogółem 39% zamierza zmniejszyć globalnie wydatki na reklamę,
    • 8% zamierza zwiększyć wydatki w kanale mobile (GSM),
    • firmy pozytywnie oceniają skuteczność działań w internecie: najlepiej w takich wymiarach jak efektywność kosztowa, mierzalność efektów oraz elastyczność użycia (odpowiednio 3,4; 3,4 i 3,6 w skali 1-4) – są to najlepsze wyniki wśród wszystkich mediów.

Powyższe wskaźniki odnoszą się do ogółu respondentów, natomiast wśród ankietowanych aktywnie wykorzystujących internet w swojej strategii komunikacji reklamowej są jeszcze lepsze.

bEKwvCoT

Celem badania, które Związek chce przeprowadzać cyklicznie, jest określenie częstotliwości wykorzystywania różnych rodzajów mediów w reklamie oraz ich ocena ze względu na zasięg, skuteczność, efektywność i inne aspekty, zbadania struktury wydatków na poszczególne media reklamowe, porównanie dynamiki i wydatków reklamowych na poszczególne media w pierwszym półroczu danych lat oraz plany struktury wydatkowej na poszczególne media reklamowe na najbliższe sześć miesięcy.

- Postanowiliśmy pójść krok dalej i tym razem o rynkowe trendy zapytaliśmy marketerów, czyli ludzi, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie i dystrybucję budżetów w firmach korzystających z usług firm stowarzyszonych w IAB. Wierzymy, że jest to wiedza, która pozwoli wszystkim podmiotom obecnym na rynku na bardziej efektywną współpracę – komentuje Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny IAB Polska.

Źródło: IAB Polska

bEKwvCpu
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)