Notowania

Przejdź na
internet
30.10.2009 08:20

Co druga firma zwiększy wydatki na reklamę online

Barometr IAB to nowe badanie rynku zainicjowane przez Związek Pracodawców Branży Interaktywnej Interactive Advertising Bureau Polska. Wyniki pierwszej edycji potwierdzają przewidywania IAB dotyczące rozwoju rynku internetowego w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Najciekawsze wnioski z pierwszej edycji badania:

* 67% ankietowanych firm reklamuje się online (2008 – 66%). Co istotne, jest to drugi wynik, zaraz po czasopismach. Jednocześnie respondenci deklarują wyraźny spadek zainteresowania reklamą prasową – z 77 na 69% w porównaniu lat 2008 i 2009,
* ponad 40% firm zamierza zwiększyć wydatki na online w II połowie 2009 roku – to najlepszy wynik ze wszystkich mediów. 50% ankietowanych nie zmieni wydatków na online a tylko 7% zmniejszy – mimo, że ogółem 39% zamierza zmniejszyć globalnie wydatki na reklamę,
* 8% zamierza zwiększyć wydatki w kanale mobile (GSM),
* firmy pozytywnie oceniają skuteczność działań w internecie: najlepiej w takich wymiarach jak efektywność kosztowa, mierzalność efektów oraz elastyczność użycia (odpowiednio 3,4; 3,4 i 3,6 w skali 1-4) – są to najlepsze wyniki wśród wszystkich mediów.

Powyższe wskaźniki odnoszą się do ogółu respondentów, natomiast wśród ankietowanych aktywnie wykorzystujących internet w swojej strategii komunikacji reklamowej są jeszcze lepsze.

Celem badania, które Związek chce przeprowadzać cyklicznie, jest określenie częstotliwości wykorzystywania różnych rodzajów mediów w reklamie oraz ich ocena ze względu na zasięg, skuteczność, efektywność i inne aspekty, zbadania struktury wydatków na poszczególne media reklamowe, porównanie dynamiki i wydatków reklamowych na poszczególne media w pierwszym półroczu danych lat oraz plany struktury wydatkowej na poszczególne media reklamowe na najbliższe sześć miesięcy.

- Postanowiliśmy pójść krok dalej i tym razem o rynkowe trendy zapytaliśmy marketerów, czyli ludzi, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie i dystrybucję budżetów w firmach korzystających z usług firm stowarzyszonych w IAB. Wierzymy, że jest to wiedza, która pozwoli wszystkim podmiotom obecnym na rynku na bardziej efektywną współpracę – komentuje Jarosław Sobolewski, dyrektor generalny IAB Polska.

Źródło: IAB Polska

Tagi: internet, rynek, media, wskaźniki, reklama, polski, spadek, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz