Notowania

Przejdź na
internet
11.03.2010 11:15

Cyberprzestępcy wykorzystują nowe metody ataków

Coraz bardziej wyrafinowane wirusy, globalne epidemie, większa aktywność cyberprzestępców - to najważniejsze, według raportu Kaspersky Lab, zagrożenia obecne w sieci w 2009 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Coraz bardziej wyrafinowane wirusy, globalne epidemie, większa aktywność cyberprzestępców - to najważniejsze, według raportu Kaspersky Lab, zagrożenia obecne w sieci w 2009 roku.

Nowy poziom zagrożeń i globalnych epidemii

W ciągu 3-4 lat Chiny stały się głównym źródłem szkodliwego oprogramowania. W 2009 roku Kaspersky Lab wykrył 73 619 767 ataków sieciowych, z których 52,7 proc. pochodziło z zasobów internetowych w Chinach.

Chiny pozostały liderem pod względem liczby potencjalnych ofiar, jednak liczba ataków spadła o 7 proc. Inne państwa, które w zeszłym roku znajdowały się blisko czołówki tabeli, jak Egipt, Turcja i Wietnam, zdają się teraz przyciągać cyberprzestępców w mniejszym stopniu. Z drugiej strony znacząco wzrosła liczba ataków na użytkowników mieszkających w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Rozkwit oszustw

Oszustwa występujące w Internecie stają się coraz bardziej zróżnicowane. Oprócz ataków phishingowych pojawiły strony oferujące płatny dostęp do szeregu różnych usług. Liderem w tej dziedzinie jest Rosja – rosyjscy oszuści stworzyli szeroki wachlarz stron oferujących takie „usługi” jak „lokalizowanie osoby za pośrednictwem GSM”, „czytanie prywatnych wiadomości na portalach społecznościowych”, „gromadzenie informacji” itd.

Alternatywne platformy

Coraz większym zainteresowaniem twórców szkodliwego oprogramowania cieszą się systemy operacyjne dla telefonów komórkowych oraz Mac OS X. W 2009 roku zagrożenie dostrzegła firma Apple, wbudowując do nowej wersji swojego systemu operacyjnego swego rodzaju skaner antywirusowy. W 2009 roku wykryto również pierwsze szkodliwe programy dla iPhonów, pierwsze oprogramowanie spyware dla Androida oraz pierwsze przypadki podpisanych cyfrowo szkodliwych programów dla smartfonów z Symbianem.

Szczególnym wydarzeniem 2009 roku było pojawienie się backdoora o nazwie Backdoor.Win32.Skimer, pierwszego szkodliwego programu atakującego bankomaty. Po zainfekowaniu bankomatu przy pomocy specjalnej karty dostępu, cyberprzestępcy mogli wykonać szereg nielegalnych działań: pobrać wszystkie pieniądze z maszyny lub uzyskać dane z kart, przy pomocy których korzystano z bankomatu.

Spam

Kryzys nie spowodował spadku ilości spamu w ruchu pocztowym. W rzeczywistości ilość niechcianych wiadomości wzrosła na całym świecie, aczkolwiek tylko o 3,1 proc. Średnia ilość spamu w ruchu pocztowym wynosiła w 2009 roku 85,2 proc. Największym spamerem były Stany Zjednoczone (16 proc.), natomiast Rosja była odpowiedzialna za 8,5 proc. spamu na świecie.
Główną innowacją w spamie było wykorzystanie portalu YouTube do rozprzestrzeniania spamu wideo. Kolejną nowością było użycie załączników mp3 w e-mailach.

Co czeka nas w przyszłości?

Eksperci z Kaspersky Lab przewidują stopniową zmianę rodzajów ataków na użytkowników: od ataków za pośrednictwem stron internetowych i aplikacji w kierunku ataków mających źródło w sieciach wymiany plików (P2P). Jednocześnie szkodliwe oprogramowanie stanie się jeszcze bardziej wyrafinowane.

Spodziewane są także ataki na iPhone’a i urządzenia działające pod kontrolą Android OS, jako że liczba atakujących je szkodliwych programów wzrasta. O ile w 2009 roku miał miejsce spadek liczby tzw. trojanów atakujących gry, to w 2010 roku zmniejszy się najprawdopodobniej liczba fałszywych programów antywirusowych.

Pełna wersja raportu Kaspersky Security Bulletin 2009 dostępna jest na stronie viruslist.pl.

Tagi: internet, rosja, system, pieniądze, pomoc, sieci, strona, raport, e-marketing, strategie
Źródło:
interaktywnie.com
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz