Na nowym dowodach widocznych będzie mniej informacji niż na obecnych. Nadal umieszczone na nich pozostaną: imię, nazwisko, imiona rodziców, numer PESEL, obywatelstwo, płeć oraz data i miejsce urodzenia. Wiadomości takie, jak meldunek, czy wzrost, kolor oczu będa identyfikowane za pomocą komputera. Wszelkie dane (także te widniejące na karcie dowodu) dostępne będą w formie elektronicznej.
Dzięki nowej wersji dowodu każdy jego posiadacz sprawy w urzędzie będzie mógł załatwić przez Internet dzięki, ponieważ w chip wgrane zostaną indywidualne certyfikaty, jakie zastąpią obecny, kosztowny podpis elektroniczny. Do wykonywania takich operacie na całym świecie potrzebne będą kod PIN i czytnik, do którego zbliży się nowy dowód. Za czytnik zapłacić jednak musi obywatel - cena ok. 350 zł.
Dokument będą mogły również wyrobić dzieci od 13. roku życia - aktywowany mógłby być one jednak tylko przez rodziców. Dzieci, które posiadałyby taki dowód, w Sieci będą natychmiast klasyfikowane jako niepełnoletnie.
Wprowadzenie w 2011 roku elektronicznego dowodu ma rozpocząć projekt Polski Cyfrowej. W ramach projektu planowane jest m.in. zastąpienie w urzędach tradycyjnych dokumentów papierowych na rzecz internetowych baz danych. Prawdopodobnie także petenci za kilka lat będą mogli załatwiać sprawy mejlem.
Źródło: Metro