Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektroniczne dowody w Polsce cyfrowej

0
Podziel się:

Od 2011 roku Polacy będą mogli legitymować się nowym elektronicznym dowodem osobistym. Dokument ma mieć wbudowany mikroprocesor, na który będzie można wgrywać elektroniczne informacje oraz pliki ze zdjęciami. Dzięki nowemu dowodowi sprawy w urzędzie będzie można załatwić przez Internet.

Elektroniczne dowody w Polsce cyfrowej

Na nowym dowodach widocznych będzie mniej informacji niż na obecnych. Nadal umieszczone na nich pozostaną: imię, nazwisko, imiona rodziców, numer PESEL, obywatelstwo, płeć oraz data i miejsce urodzenia. Wiadomości takie, jak meldunek, czy wzrost, kolor oczu będa identyfikowane za pomocą komputera. Wszelkie dane (także te widniejące na karcie dowodu) dostępne będą w formie elektronicznej.

Dzięki nowej wersji dowodu każdy jego posiadacz sprawy w urzędzie będzie mógł załatwić przez Internet dzięki, ponieważ w chip wgrane zostaną indywidualne certyfikaty, jakie zastąpią obecny, kosztowny podpis elektroniczny. Do wykonywania takich operacie na całym świecie potrzebne będą kod PIN i czytnik, do którego zbliży się nowy dowód. Za czytnik zapłacić jednak musi obywatel - cena ok. 350 zł.

Dokument będą mogły również wyrobić dzieci od 13. roku życia - aktywowany mógłby być one jednak tylko przez rodziców. Dzieci, które posiadałyby taki dowód, w Sieci będą natychmiast klasyfikowane jako niepełnoletnie.

Wprowadzenie w 2011 roku elektronicznego dowodu ma rozpocząć projekt Polski Cyfrowej. W ramach projektu planowane jest m.in. zastąpienie w urzędach tradycyjnych dokumentów papierowych na rzecz internetowych baz danych. Prawdopodobnie także petenci za kilka lat będą mogli załatwiać sprawy mejlem.

Źródło: Metro

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
interaktywnie.com
KOMENTARZE
(0)